Cez víkend sa dalo otestovať vyše 44-tisíc Prešovčanov

PrešovArchívCeloplošné testovanie 2020

Takmer 200 ľudí bolo infekčných.

Aj v Prešove sa počas uplynulého víkendu uskutočnilo druhé kolo celoplošného testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19. Zúčastnilo sa ho 44 309 ľudí, pričom infekčných bolo 188 osôb, čo predstavuje 0,42 percenta. Zdravotníci v porovnaní s prvom kolom testovania odobrali o takmer 3000 vzoriek viac. Vtedy otestovali vyše 41-tisíc záujemcov, pozitívny výsledok malo 418 ľudí, teda infekčných bolo 1,01 percenta osôb.

Foto
Testovanie v Prešove / TASR

Ako uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, náklady na každé z oboch testovaní boli vyčíslené na približne 50-tisíc eur za každý víkend:

„Nie som práve ten správny typ, aby to chválil. Neviem, čo sa tým testovaním sleduje. Ale vychádzajú nám lepšie čísla ako minulý víkend. Pre nás je to ako pre mesto zatiaľ náklad zhruba 100-tisíc eur tieto dve testovania, takže budem rada, kým prídeme k ďalšiemu testovaniu, aby boli samosprávam uhradené náklady a naozaj by som rada videla zmysel testovania.“

Samospráva potrebuje mať v súvislosti s rozpočtom uhradené výdavky najneskôr do konca roka. Zatiaľ nedostala finančné kompenzácie ani za prvú vlnu.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre