Charita otvára v Košiciach centrum podpory pre odídencov

KošiceVojna na Ukrajine

Dôležitá je aj samotná integrácia.

O dočasné útočisko na Slovensku doposiaľ požiadalo vyše 80-tisíc Ukrajincov, pričom približne 12-tisíc z nich sa usadilo v Košickom kraji vrátane metropoly východu. Okrem jednotlivcov a iných organizácií im aktívne pomáha Slovenská katolícka charita, a to aj formou integrácie. Prostredníctvom svojich diecéznych a eparchiálnych charít otvára na Slovensku 25 centier podpory, pričom jedno z nich sa nachádza na Hlavnej 68 v Košiciach.

„Je to napríklad pomoc s poskytnutím ubytovania, dokladov či prípadným predĺžením pobytu na Slovensku. Často sa odídenci pýtajú aj na možnosť prihlásenia detí do školy alebo na možnosť nájsť si prácu. Okrem charitných zamestnancov v centrách podpory sú aj odborne vyškolení pracovníci. Konkrétne v košickom centre je k dispozícii aj psychologička, a tou je Svetlana z Mariupola. Utiekla pred vojnou a útočisko našla práve tu, kde jej pomocnú ruku podala Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice,“ vysvetlila Monika Molnárová zo Slovenskej katolíckej charity.

Centrum poskytuje aj potravinovú a materiálnu pomoc, psychologické poradenstvo, sprevádzanie a pomoc s hľadaním si práce či ubytovania, čo potvrdila aj Molnárová:

„Centrá podpory plnia dôležitú úlohu takzvaného prvého kontaktu. Charita nimi reaguje na potreby, ktoré vznikli po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. Otvárame ich vďaka podpore z takzvaného Emergency appeal, ktorý je finančný mechanizmus pre riešenie kríz a humanitárnych katastrof vo svete, ktorý zastrešuje naša materská organizácia Caritas Internationalis.“

Komentáre