Poskytujú im stavu, šatstvo aj dočasné ubytovanie.
Slovensko-ukrajinské hranice od prepuknutia vojny prekročilo viac ako 213-tisíc ľudí. Ukrajincom, ktorí k nám prichádzajú, aktívne pomáha aj Košická arcidiecéza. Väčšina farností sa zapojila do zbierok humanitárnej pomoci. Arcibiskup – metropolita Bernard Bober pre Košice Online uviedol, že Ukrajincom poskytujú aj dočasné ubytovanie:
„Naši kňazi v spolupráci s veriacimi už ubytovali Ukrajincov napríklad v Záborskom pri Prešove, v Petrovanoch, Ličartovciach, Kokošovciach, Nižnej Myšli, v Seni. Z farnosti Prešov odišli viacerí dobrovoľníci pomáhať na hranice. Do Prešova spätne potom privážajú ľudí odtiaľto a v spolupráci s rehoľnými sestrami organizujú materiálnu zbierku šatstva, hygienických potrieb a ďalších vecí. Farský úrad v Snine otvoril svoje priestory cirkevného centra voľného času. Týchto ľudí prijali aj naši veriaci priamo vo svojich rodinných domoch.“
Jedno z útočísk pre prichádzajúcich Ukrajincov vzniklo aj vo Vysokej nad Uhom. Tamojšie Pastoračné centrum Anny Kolesárovej aktuálne slúži pre dobrovoľníkov na hranici. Pomocnú ruku podali aj bohoslovci z Kňazského seminára svätého Karola Boromejského v Košiciach.
„Prišla požiadavka, aby sme išli vypomôcť do Vysokej nad Uhom, ktorá sa stala centrom pre prijatie utečencov ako miesto prvého kontaktu priamo z hraníc, hlavne Vyšné Nemecké, pričom naša úloha bola vypomôcť tamojším animátorom a dobrovoľníkom, ktorí tam už boli, aby sa mohli prestriedať. Začali sme fungovať na tri smeny, doobedňajšia, poobedňajšia a nočná. Jedno väčšie miesto bolo kultúrny dom, kde sme prijímali utečencov, kapacita bola 70 miest. Ďalším priestorom bol dom, ktorý sa volá Jozef, tam boli viac situované hlavne mamičky s deťmi, čiže tam boli ďalšie miesta,“ povedal prefekt propedeutika košického kňazského seminára Marek Kunder.
Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké bezprostredne od začiatku ruskej invázie na Ukrajine pomáha miestny gréckokatolícky kňaz František Engel. Prichádzajúcim Ukrajincom začal poskytovať stravu, ale aj dočasnú strechu nad hlavou. Košický gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ následne zorganizoval online stretnutie všetkých kňazov, aby zistili ubytovacie možnosti v cirkevných priestoroch či rodinách:
„Jeden a bol až dva dni sme boli jedinou inštitúciou, ktorá hneď na hranici poskytovala základnú službu v akejkoľvek oblasti, od prvej ľudskej pomoci, až po hľadanie teplého šatstva alebo stravy, alebo spoluorganizovanie prevozu. Súčasne naši mládežníci urobili databázu dobrovoľníkov, ktorí zabezpečujú 24-hodinovú službu na turnusy na štátnej hranici vo Vyšnom Nemeckom.“
Charity a evanjelici
Slovenská katolícka charita vyhlásila celoslovenskú zbierku na pomoc ľuďom na Ukrajine. Zároveň pôsobí na všetkých troch hraničných priechodoch. Situácia je podľa Moniky Molnárovej vážna, ale stabilizovaná:
„Pôsobenie Slovenskej katolíckej charity funguje prostredníctvom takzvanej prvej pomoci, kedy tým Ukrajincom, ktorí sa dostali na naše územie, ponúkame teplý nápoj, občerstvenie, prípadne dopravu a dovoz do ubytovacích zariadení.“
Zamestnanci a dobrovoľníci košickej Arcidiecéznej charity pomáhajú na hraniciach nepretržite od príchodu prvých Ukrajincov. Silvia Hrabčáková skonštatovala, že zároveň sú súčasťou krízového štábu a prvej kontaktnej línie:
„Spolu s partnerskými organizáciami poskytuje košická charita neustálu službu na hraničných priechodoch Ubľa a Veľké Slemence. Charitní dobrovoľníci vypomáhajú aj na kúpalisku Červená hviezda, kde mesto Košice zriadilo centrum pre utečencov z Ukrajiny. Počas dňa i noci tu dobrovoľníci vypomáhajú odbremeniť nápor na košickej železničnej stanici.“
Košická charita organizuje aj zbierky humanitárnej pomoci. Časť z nich sa podarilo doručiť priamo na Ukrajinu. Spišská katolícka charita má dva tímy dobrovoľníkov, ktoré pôsobia vo Veľkých Slemenciach a v Ubli, čo nám potvrdila Katarína Havrilová:
„Ukrajincom, ktorí prešli cez hranicu na našu stranu, poskytujeme teplý čaj, sladkosti pre deti, ovocie, večer a v noci rozdávame deky, prihovárame sa im, snažíme sa ich povzbudiť a nasmerovať. Niektorí vedia, kam chcú ísť, potrebujú útočisko len na pár hodín, iní nevedia, čo budú robiť ďalej. Takým sme aj vďaka dobrovoľníkom mohli poskytnúť ubytovanie. O ubytovaných migrantov sa zatiaľ starajú naši sociálni pracovníci, poskytujeme im aj psychologickú podporu.“
Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) sa doposiaľ podarilo vyzbierať vyše 36-tisíc eur na pomoc Ukrajine. Tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová spresnila, že 15-tisíc eur poslali do Charkova na nákup liekov a zdravotníckeho materiálu:
„V cirkevnom zbore Košice a Prešov, na Evanjelickom gymnáziu v Košiciach a na Evanjelickej spojenej škole v Prešove pripravujú humanitárne hygienické a potravinové balíčky, ktoré sú distribuované vo Vyšnom Nemeckom. Dôležitou súčasťou pomoci je ubytovanie ľudí utekajúcich z Ukrajiny. Aktuálne sa podľa našich informácií zapojilo množstvo cirkevných zborov, ktoré poskytujú ubytovanie 60 osobám denne, prevažne mamičkám s deťmi. Do pomoci sa však zapájajú aj viaceré evanjelické rodiny.“