Charity na východe sa starajú o stovky ľudí v núdzi. Pomohli by im ochranné prostriedky, potraviny či šatstvo

VýchodKoronavírus

Zároveň rozširujú rady dobrovoľníkov.

Pandémia koronavírusu negatívne ovplyvnila aj fungovanie charít na východnom Slovensku. Okrem iného spôsobila ich existenčné problémy či obmedzenie niektorých služieb, preto sú vďačné aj za akúkoľvek materiálnu pomoc. Arcidiecézna charita Košice pomáha približne 50 zariadeniam na východe.

„Pre udržanie služieb sme vďační za každý akýkoľvek finančný alebo materiálny dar. Mnohé zo zariadení dnes zažívajú z dôvodu pandémie vážne existenčné problémy, mnohým v prípade pretrvávajúcej situácie hrozí, že budú musieť obmedziť svoje služby. To všetko v dobe, kedy núdznych, ktorí strácajú zamestnanie a svojich blízkych, pribúda,“ uviedla pre Košice Online Silvia Hrabčáková z Arcidiecéznej charity Košice.

Foto
Ilustračná fotografia / facebook.com/arcidieceznacharita

Pobytové aj ambulantné služby jednotlivých charít sú vyťažené. Zároveň sa im zvýšili výdavky na zabezpečenie epidemiologického a dezinfekčného režimu. Výnimkou nie je ani Gréckokatolícka charita v Prešove.

„Máme ľudí okolo seba, ktorí sú nastavení na pomoc charite. To sú naši darcovia a sme vďační Bohu za nich, že ich máme a že nám prispievajú finančne, materiálne a, samozrejme, aj modlitbami k tomu, aby sme mohli túto situáciu zvládnuť. Veľmi nám to pomáha a chceme im za to veľmi pekne poďakovať,“ skonštatoval riaditeľ Gréckokatolíckej charity v Prešove Peter Valiček s tým, že sú vďační aj za akúkoľvek materiálnu pomoc:

„Určite uvítame pomoc potravinovú, hygienické, čistiace a dezinfekčné potreby, spodnú bielizeň, najmä pánsku, ponožky, obuv. To sú veci, ktoré sa naozaj zídu našim prijímateľom. Zídu sa nám aj dobrovoľníci, ktorých aktuálne evidujeme relatívne dostatok, ale nemôžeme ich angažovať naplno tak, ako by bolo za potreby, a to vzhľadom na to, že stále je núdzový stav, sú obmedzenia v zariadeniach sociálnych služieb a nie je možné, aby sa ľudia stretávali. Tu by sme možno uvítali nejakých nadšencov alebo kreatívcov, ktorí by boli napríklad ochotní pre nás ušiť tašky alebo nás naučiť tie tašky šiť cez online priestor alebo nejaké iné kreatívne výrobky.“

Alžbeta Šutková zo Spišskej katolíckej charity zdôraznila, že by im pomohli aj ochranné pomôcky:

„Na dennej báze potrebujeme respirátory, jednorazové rukavice, ak nám dokážete posunúť akékoľvek množstvo, za každý jeden kus budeme naozaj veľmi vďační. Do našich zariadení by sme potrebovali dokúpiť chýbajúce germicídne žiariče či oxygenerátory, ktoré by viac chránili našich klientov. V mene núdznych, ktorým pomáhame na území Spišu, Oravy a Liptova, zo srdca ďakujeme.“

Komentáre