Dobrodruh, ktorého volali Osamelý orol alebo aj Lucky Lindy, sa narodil pred 120 rokmi. Ako prvý a sám preletel cez Atlantický oceán na trase z New Yorku do Paríža.
Do histórie letectva sa americký pilot Charles Lindbergh zapísal tým, že ako prvý človek na svete preletel bez medzipristátia trasu z New Yorku do Paríža. Osamelý orol, ako ho tiež prezývali, prekonal ako 25-ročný po viac ako 33 hodinách 5 800 kilometrov dlhý let nad Atlantickým oceánom. 4. februára uplynulo od jeho narodenia 120 rokov.
Charles Augustus Lindbergh sa narodil v roku 1902 v americkom Detroite do rodiny švédskych prisťahovalcov. Jeho otec bol právnik, neskôr sa stal americkým kongresmanom. Veľmi si želal, aby sa aj jeho syn venoval právu. Charles však od detstva prejavoval záujem o techniku, stroje, najmä o lietanie a lietadlá.
Po strednej škole pokračuje mladý Charles v štúdiu techniky na University of Wisconsin v štáte Madison. V priebehu druhého ročníka z nej však odchádza. Chce lietať, zamieri teda do mesta Lincoln v americkom štáte Nebraska, kde sa zapíše do pilotnej školy spoločnosti Nebraska Aircraft.
Odvážny a pohotový
Krátko na to si z prebytočných zásob armády po prvej svetovej vojne kupuje svoje prvé lietadlo Curtiss JN4 a začne sa na ňom venovať leteckému kaskadérstvu. Pracuje ako letecký mechanik aerolínií Billings v Montane na Loganovom medzinárodnom letisku a zároveň absolvuje výcvik v Army Air Service (Armádnej leteckej službe Spojených štátov).
V roku 1926 sa stáva pilotom novej leteckej poštovej spoločnosti Robertson Aircraft Co. v meste St. Louis v Missouri. Jeho najväčšími kvalitami sú odvaha, chladnokrvnosť a pohotové reakcie. Lieta poštovým dvojplošníkom de Havilland D.H.4 do miest Springfield, Peoria a Chicago v štáte Illinois.
Čoskoro sa stane povestný tým, že poštu doručí za akýchkoľvek okolností. Pri jednom z letov zachráni vrecia s poštou z horiaceho lietadla tak, že ich zhodí na zem a okamžite zavolá na letisko v Peorii, aby pre nich poslali nákladné auto. V apríli 1923 uskutoční svoj prvý nočný let, preletí jazerá Village a Chicot v štáte Arkansas.
Nad Atlantikom
Do februára 1927 pracuje ako pilot leteckej pošty. Potom sa už začne naplno venovať plánovaniu zdolania jeho veľkej výzvy. Newyorský hoteliér Raymond Orteig totiž v roku 1919 sľúbil odmenu 25-tisíc dolárov tomu, komu sa podarí bez medzipristátia uskutočniť let ponad Atlantický oceán z New Yorku do Paríža. Osem rokov sa o to mnohí dobrodruhovia a piloti pokúšajú, no nikomu sa to zatiaľ nepodarí.
20. mája 1927 ráno vzlietne 25-ročný Charles Lindbergh na malom ľahkom lietadle Spirit of St. Louis z Roosveltovho letiska na Long Islande. Po 33 hodinách a 30 minútach strastiplného letu, počas ktorého musí prekonať nepriazeň počasia i stupňujúcu sa únavu, jeho jednomotorový jednoplošník 21. mája 1927 o 22.24 hod. pristane pri Paríži. Na letisku Le Bourget ho privíta stotisíc Francúzov. Francúzsky prezident Lindberghovi udelí Rad čestnej légie.
Pri spiatočnej ceste do Spojených štátov sprevádza Charlesa Lindbergha celá flotila vojnových lodí a lietadiel až do Washingtonu. O 75 rokov neskôr rovnaký let zopakuje jeho vnuk Erik Lindbergh. V roku 2002 preletí tú istú trasu v čase 17 hodín a 17 minút.
Sláva a česť
Teraz už slávneho Charlesa Lindbergha prídu v júni 1927 pozdraviť milióny Američanov na veľkolepú prehliadku, ktorá sa na jeho počesť koná v New Yorku. Pokoriteľ Atlantiku cestuje počas trojmesačného turné nielen po Spojených štátoch. Pozvania prichádzajú z celého sveta. V septembri 1938 dokonca dobrodruh zavíta aj do Československa.
21. marca 1929 ho vyznamenajú najvyšším armádnym vyznamenaním USA – Medal of Honor (Medailou cti). Obrovská publicita okolo jeho preletu odštartuje rýchly rozvoj leteckého priemyslu nielen v Severnej Amerike.
Po svojom lete napíše Charles Lindbergh list riaditeľovi spoločnosti Longines a detailne popíše svoj návrh na vylepšenie hodiniek pre pilotov tak, aby umožňovali presnejšiu a ľahšiu navigáciu.
Únos syna
V roku 1929 sa Lindbergh ožení s americkou pilotkou, dcérou amerického diplomata Anne Morrowovou. Narodí sa im šesť detí – Charles Augustus III, Jon, Land Morow, Anne, Scott a Reeve. V marci 1932 Charlesovi Lindberghovi unesú jeho prvé dieťa, iba 20-mesačného syna Charlesa Augusta III, požadujú za neho výkupné 50-tisíc dolárov.
Chlapca nájdu po viac ako dvoch mesiacoch iba niekoľko kilometrov od miesta únosu mŕtveho. Z únosu a vraždy obvinia o tri roky neskôr Bruna Hauptmanna. Súd v New Jersey ho uzná vinným a v apríli 1936 je popravený.
Aby sa vyhli mediálnemu tlaku a ochránili svoje ďalšie deti, rozhodne sa Charles so svojou manželkou Anne Morrowou opustiť Spojené štáty americké. V decembri 1935 sa Lindberghovci presťahujú do Európy. Žijú v Spojenom kráľovstve a tiež vo Francúzsku.
Sympatie s nacizmom
Charles Lindbergh pred druhou svetovou vojnou viackrát navštívi aj nacistické Nemecko, plánuje dokonca kúpiť dom pri Berlíne. Od fašistického pohlavára Hermanna Göringa, vrchného veliteľa vzdušných síl nacistického Nemecka, dostane dokonca vyznamenanie Rad nemeckého orla. Lindbergh sa netají sympatiami k politike Hitlera a antisemitizmu.
Americký veľvyslanec v Nemecku Hugh Wilson ho pozve na večeru s Hermanom Göringom na americkej ambasáde v Berlíne. Večere sa okrem diplomatov zúčastnia aj tri najväčšie mozgy nemeckého letectva: Ernst Heinkel, Adolf Baeumaker a Willy Messerschmitt.
Naspäť do Spojených štátov sa vracia krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny. Začína aktívne vystupovať proti tomu, aby sa USA zapojili do konfliktu a bojovali proti Nemecku. Stáva sa horlivým zástancom politiky nezasahovania. Pridáva sa k protivojnovému hnutiu America First a stáva sa jeho hovorcom.
Civilné misie
Po útoku Japoncov na americkú námornú základňu Pearl Harbor v roku 1941 však názor zmení. Ako civilista vykoná 50 bojových misií v Pacifiku a významne prispeje k zvýšeniu technickej úrovne amerického vojenského letectva. Ako civilný pilot dokonca zostrelí nepriateľské lietadlo. Po vojne sa usadí v štáte Connecticut. Pracuje ako konzultant United States Air Force (leteckej zložky amerických ozbrojených síl) a spoločnosti PanAm .
V roku 1953 vydá autobiografickú knihu The Spirit of St. Louis, v ktorej popisuje svoj slávny let, o rok neskôr za ňu získa Pulitzerovu cenu. Americký prezident Dwight David Eisenhower ho povýši na brigádneho generála. Posledné dva roky života strávi Charles Lindbergh na Havajskom ostrove Maui. Slávny americký pilot zomiera 26. augusta 1974 vo veku 72 rokov na rakovinu.
Lindberghov let sa často chybne označuje ako prvý prelet Atlantiku lietadlom. Toto prvenstvo však patrí dvom britským vojenským pilotom Johnovi Alcockovi a Arthurovi Brownovi, ktorí ako prví preleteli v lietadle Atlantický oceán už v júni 1919 z kanadského Newfoundlandu do Írska, keď prekonali vzdialenosť približne tritisíc kilometrov. Charles Lindbergh preletel z New Yorku do Paríža o takmer polovicu viac – 5 800 kilometrov a zároveň to bol prvý sólový let ponad Atlantický oceán.
Zdroj: TASR/Wikipedia