Chorobnosť na chrípku v Košickom kraji stúpla o vyše 70 percent

KošiceSpravodajstvo

Najviac chorých je v metropole východu.

Respiračnými ochoreniami či chrípkou trpí čoraz viac východniarov. Svedčia o tom aj štatistiky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach. Veronika Tarkovská z Odboru epidemiológie pre Košice Online uviedla, že vyše 300 pacientov malo komplikovaný priebeh infekcie:

„V druhom kalendárnom týždni bolo v rámci Košického kraja hlásených spolu 7434 akútnych respiračných ochorení (ARO), z toho bolo 611 chrípke podobných ochorení (CHPO). Oproti predchádzajúcemu týždňu je chorobnosť na ARO vyššia o 60 percent a chorobnosť na CHPO je vyššia o 71 percent. Najvyššia chorobnosť na ARO bola zaznamenaná v okrese Košice I a najnižšia v okrese Sobrance. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola hlásená vo vekovej skupine 0 – 5-ročných detí.

Foto
Medzi najviac infikované skupiny patria deti (Ilustračná fotografia) / Pixabay

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu kvôli zvýšenej chorobnosti nebolo hlásené. Pacienti sa stále môžu nakaziť aj koronavírusom. V súčasnosti však prevláda chrípka, čo nám potvrdil prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Pavol Joppa:

„Čo vidíme, vyskytuje sa hlavne chrípka typu A. Tej sme zaznamenali viac ako sezónny výskyt. Covidová infekcia nám tú sezónnosť porušila. Boli aj letné vlny, ktoré súviseli skôr s cestovaním, prípadne s pobytom v klimatizovaných priestoroch. Covidu nezaznamenávame teraz veľa. Možno koncom októbra bolo viac covidu, kedy ešte chrípka nenastúpila. Koncom októbra sme dokonca boli čiastočne reprofilizovaní na COVID, ale teraz to nebadáme. Tým, ktorí sa testujú, vychádza pomerne masívne chrípka.“

V Číne sa začal šíriť vírus HMPV, ktorý sa objavil aj v Maďarsku. Hygienici pripomínajú, že ľudský metapneumovírus nie je novým ochorením, pričom sa prejavuje príznakmi podobnými chrípke vrátane kašľa, nádchy, horúčky či dýchavičnosti.

„Jeden vírus, jedna chrípka môže u jedného urobiť sekréciu z nosa a u iného zápal pľúc. Jeden vírus môže postihnúť rôzne etáže, úrovne dýchacích ciest a dýchacích orgánov, to je u každého iné. Každý respiračný vírus je vtedy nebezpečný, keď z nejakého dôvodu vyvolá zápal pľúc. COVID tých, ktorých zabíjal, tak tí mali zápal pľúc, a to aj chrípka je u niekoho schopná urobiť, buď u oslabených, alebo čo majú viac chorôb, alebo nejaký problém s imunitou,“ dodal Joppa.

Priebeh infekcie pri HMPV je väčšinou mierny. Komplikácie môže spôsobiť napríklad pridružené bakteriálne ochorenie. Prenáša sa nielen kvapôčkami pri kašľaní a kýchaní infikovaného, ale aj z povrchov a predmetov, na ktorých sa nachádza. V závažných prípadoch môže z neho vzniknúť zápal priedušiek alebo pľúc. Najviac ohrozenými sú deti, seniori a pacienti s oslabenou imunitou.

Komentáre