Chrípka a prechladnutie, ako ich rozoznať a ako sa chrániť?

SlovenskoZaujímavosti

Vonku prší, fúka a s tým súvisí aj to, že každý kašle, kýcha a smrká.

S jesenným a zimným obdobím sa už klasicky spájajú choroby ako prechladnutie či chrípka. Aj keď sa týmito chorobami dá nakaziť primárne prenosom, chladné počasie a znížená imunita pomáhajú vírusom v šírení. Keď niekto nekašle do vreckovky a ste s ním v zle vetranom priestore, čakajte najhoršie. Rozdiel medzi prechladnutím a chrípkou sa v spôsobe nakazenia veľmi nelíši, zistíme to až vtedy, keď sa prejavia prvé príznaky.

„Ak niekto vo vašom okolí smrká a kašle, na druhý deň začnete smrkať a kašlať aj vy, ide o prechladnutie. Chrípka sa začína intenzívnejšie. Ráno sa zobudíte a jednoducho zistíte, že vás bolí celé telo, máte stuhnuté svaly, vysokú telesnú teplotu, škrabe vás v hrdle a búši vám srdce,“ informuje doktorka Eva Antolyová z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura.

 

Foto
ilustračné foto / Pixabay

Nikomu sa nechce byť niekoľko dní chorý a odrezaný od sveta. Doktorka Antolyová ale vyzýva k izolovanej liečbe v posteli. „Každý sa snaží chorobu liečiť za pochodu. Pri prechladnutí to je možné, no neodporúča sa to. Pri chrípke je liečba nevyhnutná, pretože neliečená chrípka môže vážne poškodiť zdravie človeka. V oboch prípadoch je najlepšie ležať v posteli, piť veľa tekutín a pravidelne vetrať. Izolovanou liečbou takisto docielime, že sa choroba nebude šíriť na iných ľudí,“ radí doktorka.

Ak si nemôžete dovoliť stráviť niekoľko dní v posteli, mali by ste sa pred ochorením chrániť. Doktorka Antolyová odporúča častú konzumáciu cesnaku, ktorou si síce nezískate kolegov v kancelárii, ale pôsobí veľmi efektívne ako prevencia proti chrípke a prechladnutiu.

„Ochoreniu vieme zabrániť častým vetraním priestorov, v ktorých sa nachádzame, mali by sme sa teplo obliekať. Odporúčam takisto aspoň krátky pohyb na čerstvom vzduchu, bez ohľadu na to, aké je počasie. Nasadzovanie syntetických vitamínov v tabletách by nemalo byť primárnym zdrojom vitamínov pre naše telo, skôr by sme sa to mali snažiť docieliť pestrou stravou s dostatkom ovocia a zeleniny. Takisto zázvor pozitívne vplýva na sliznicu a imunitu,“ dodáva Antolyová.

Foto
ilustračné foto / TASR

Bylinkárka Oľga Bodnárová ale varuje pred nadmernou konzumáciou zázvoru. „U nás je zázvor momentálne módna bylinka a používa sa často. Ako sa vraví, všetkého veľa škodí a aj nadmerná konzumácia zázvoru môže spôsobiť napríklad žalúdočnú nevoľnosť. Určite ho neodporúčam prijímať vo veľkých množstvách tehotným ženám a deťom,“ radí Bodnárová. K náhradám za zázvor pri liečení a prevencii nachladnutia radí aj med, propolis, rakytník, bazový a lipový čaj.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre