Chystáte sa do Bulharska autom? Prinášame niekoľko praktických rád

EurópaLetom svetom

Nie všetci Slováci využívajú na cestu do svojho dovolenkového cieľa v Bulharsku leteckú dopravu. Mnohí sa vyberú v ústrety viac ako 1300 kilometrom na svojich autách. Je to pre nich dobroružstvo.

Niekto si dovolenku užíva v horách, doma, na záhradke, no sú aj takí, ktorí neradi lietajú, ale chcú oddych pri mori. Bulharsko patrí už dlhé roky medzi najvyhľadávanejšie a najnavštevovanejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Je to dané nielen cenovou dostupnosťou, ale aj vďaka čoraz väčšiemu počtu kvalitných hotelových rezortov a apartmánov. Táto krajina ležiaca pri brehoch Čierneho mora neponúka len letoviská na pobreží, ale aj prírodné krásy a pamiatky, ako napríklad Národný park Pirin alebo Rilský kláštor. Ak sa chystáte na dovolenku do Bulharska, prinášame niekoľko praktických rád. Napríklad, vedeli ste, že novinkou je tzv. víkendová elektronická cestná známka?

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Cesta autom cez Srbsko

Táto trasa je rýchlejšou možnosťou. Trvá približne 14 hodín, pričom väčšinou sa ide po diaľnici. Pribrzdiť ju však môžu kontroly na srbských hraniciach, keďže krajina nie je zatiaľ členom Európskej únie. Aj napriek možnému čakaniu by mali motoristi ušetriť približne 3 hodiny oproti prejazdu cez Rumunsko. Táto trasa vedie cez Budapešť, Segedín (Szeged) a odtiaľ na srbské hranice. Ďalej po diaľnici na Nový Sad, Belehrad a Niš až do Bulharska. Do Burgasu sa dostanete cez Sofiu a Plovdiv.

Cesta autom cez Rumunsko

Druhá možnosť dostať sa autom k plážam v Bulharsku vedie cez Rumunsko. Až do Segedínu, kde sa odbočí a zamieri na diaľnicu vedúcu do Bukurešti, je trasa rovnaká. Cesta až k čiernomorskému pobrežiu cez hraničný priechod Ruse a odtiaľ cez mesto Šumen do Varny trvá približne 17 hodín.

Používanie diaľnic, rýchlostných ciest a ciest 1. triedy je v Bulharsku od 1. januára 2019 spoplatnené formou elektronickej cestnej známky (e-vinetky). Musia ju mať všetky motorové vozidlá, okrem motocyklov. Kúpiť sa dá napríklad prostredníctvom internetovej stránky www.bgtoll.bg, pomocou mobilnej aplikácie bgtoll, na hraniciach, čerpacích staniciach alebo na poštách.

Ceny elektronických cestných známok v Bulharsku pre osobné autá resp. vozidlá do 3,5 t

Týždenná známka10,85 eur
Mesačná známka19,95 eur
Trojmesačná známka34,49 eur
Ročná známka60,60 eur
Víkendová elektronická cestná známka7,80 eur* Platnosť tejto známky sa začína vždy v piatok o 12.00 h a končí sa v nedeľu o 23.59 h.
Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Prejazd niektorých mostov a trajektov cez Dunaj je spoplatnený

V Bulharsku je spoplatnený aj prejazd niektorých mostov a trajektov cez rieku Dunaj. Ceny pre motorové vozidlá do 3,5 t: 

most Giurgiu (RO)– Ruse (BG) – 6 eur (motocykel - bezplatne)

most Calafat (RO)– Vidin (BG) – 6 eur (motocykel - bezplatne)

trajekt Turnu Magurele (RO) – Nikopole (BG) –11 eur (motocykel – 2 eurá)

trajekt Bechet (RO) – Oreahovo (BG) –12 eur (motocykel – 2 eurá)

trajekt Zimnicea (RO) – Svishtom (BG) – 4 eurá (motocykel – 3 eurá)

Súčasťou povinnej výbavy aj hasiaci prístroj

V Bulharsku sa toleruje alkohol do 0,5 promile. V prípade prekročenia tejto hranice, hrozí pokuta od 255 eur. Prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa trestá pokutou od 25 eur, prejdenie križovatky na červenú od 50 eur, používanie mobilu počas jazdy od 15 eur a za zlé parkovanie je pokuta od 10 eur.

Používanie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách. Vodičovi, ktorý sa odmietne podrobiť dychovej skúške, hrozí zadržanie vodičského preukazu a pokuta. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomína, že zadržané vodičské preukazy sa vracajú prostredníctvom veľvyslanectiev často s veľkým oneskorením. Medzitým má vodič na území Bulharska zákaz viesť motorové vozidlo. 

Pozor! V Bulharsku je súčasťou povinnej výbavy aj hasiaci prístroj, ktorý musí byť v každom aute. Miestni policajti radi kontrolujú aj stav pneumatík. Osobitný predpis sa týka áut, ktoré prichádzajú do krajiny z Turecka. Každé auto musí prejsť nádržou s dezinfekčným prostriedkom (proti slintavke a krívačke) a zaplatiť dezinfekčný poplatok. Poplatky sú diferencované podľa veľkosti vozidla od 2 do 10 eur. 

 

Zdroj: TASR

Komentáre