Čierny zázrak Carbo medicinalis: Ako a kedy nám môže pomôcť aktívne uhlie

SlovenskoZaujímavosti

Živočíšne uhlie, rastlinné uhlie, adsorpčné uhlie alebo aj aktívne uhlie patrí dnes k najbežnejším, najdostupnejším, najbezpečnejším a najrozšírenejším prírodným liečivám.

Foto
Najzaujímavejšou a najužitočnejšou vlastnosťou aktívneho uhlia je jeho až neuveriteľne obrovský vnútorný povrch, ktorý mu dáva unikátnu schopnosť adsorbovať široké spektrum kvapalných a plynných látok. Jedna kávová lyžička aktívneho uhlia predstavuje povrch s plochou futbalového ihriska (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Píše sa rok 1831. 29-ročný francúzsky lekárnik Pierre-Fleurus Touéry stojí v Paríži pred členmi Francúzskej lekárskej akadémie. V ruke drží polievkovú lyžicu s 15 gramami bieleho kryštalického prášku – strychnínu. Vzápätí desaťnásobnú smrteľnú dávku prudko jedovatého alkaloidu prehltne.

Niektorí členovia akadémie proti takémuto experimentu na vlastnom tele hlasno namietajú. Jeden z akademikov dá okamžite zavolať zdravotníkov. Ďalší iba prekvapene pozdvihnú obočie a čakajú, čo bude ďalej. 

Touéry potom do tej istej lyžičky vrchovato nasype rovnaké množstvo čierneho prášku, rýchlo ho prehltne a zapije vodou. Hneď na to svoj pokus s adsorpčným živočíšnym uhlím šokovaným akademikom vysvetlí.

Foto
Hodnotu objavu účinkov aktívneho adsorpčného uhlia z laboratória Pierre-Fleurus Touéryho (na dobovej fotografii) ľudstvo docenilo naozaj až o sto rokov neskôr, keď lekárske spoločnosti v Európe aj Amerike potvrdili výsledky jeho experimentov / Wikipedia

Pierre-Fleurus Touéry vďaka zázračnému čiernemu prášku svoju plánovanú demonštratívnu otravu prežil. Neobjavili sa u neho ani najmenšie tráviace ťažkosti. Podporu akadémie však ani po živom dôkaze neutralizačných vlastností aktívneho adsorpčného uhlia ako vynikajúceho protijedu nezískal. Z neochoty a postoja Francúzskej lekárskej akadémie bol do konca života sklamaný. 

Krátko pred svojou smrťou, v roku 1883 napísal: „Potvrdzuje sa moje presvedčenie, že hodnota môjho objavu bude docenená až v budúcnosti. Moje spisy svedčia proti mojim neprajníkom. Kiežby im Boh dal pokoj za to, že ma odradili. Verím, že spravodlivosti bude učinené zadosť.“

Hodnotu objavu účinkov aktívneho adsorpčného uhlia z laboratória Pierre-Fleurus Touéryho ľudstvo docenilo naozaj až o sto rokov neskôr, keď lekárske spoločnosti v Európe aj Amerike potvrdili výsledky jeho experimentov.

Foto
Moderné využitie našlo aktívne uhlie aj pri takzvaných sorpčných obväzových krycích materiáloch používaných pri liečbe povrchových, ale aj hlbokých rán. Vrstva adsorpčného uhlia vytvára vynikajúce podmienky pre ich hojenie (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Carbo medicinalis (anglicky Charcoal) – živočíšne uhlie, rastlinné uhlie, adsorpčné uhlie alebo aj aktívne uhlie. Encyklopedická definícia hovorí, že ide o produkt vyrobený z uhlia, dreva alebo kokosových orechov, prípadne iných organických materiálov rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, ktorý má pórovitú štruktúru, veľký vnútorný adsorpčný povrch a vysokú schopnosť adsorbovať veľké množstvo rôznych látok. 

V minulosti sa častejšie používalo (a používa sa dodnes) aj synonymum živočíšne uhlie (spodium). Ide vlastne o identický produkt, ale vyrábaný takzvanou pyrolýzou zvieracích kostí, to znamená za vysokej teploty a bez prítomnosti kyslíka. Dnes jeho úlohu ako jedného z najrozšírenejších a najbezpečnejších liečiv prevzalo aktívne rastlinné uhlie. 

Najzaujímavejšou a najužitočnejšou vlastnosťou aktívneho uhlia je jeho až neuveriteľne obrovský vnútorný povrch, ktorý mu dáva unikátnu schopnosť adsorbovať široké spektrum kvapalných a plynných látok. Jedna kávová lyžička aktívneho uhlia predstavuje povrch s plochou futbalového ihriska.

Foto
Obklad z rozdrveného adsorpčného uhlia v kombinácii s rozdrveným ľanovým semenom uľaví od bolesti brucha, hrdla, ucha aj kĺbov. Podľa niektorých štúdií jeho pravidelné užívanie tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Samotná adsorpcia je proces, kedy sa molekuly kvapalnej alebo plynnej látky viažu (difundujú) do vnútorného priestoru mikropórov aktívneho uhlia. Tam sa ukladajú, pričom sú viazané slabými chemickými (takzvanými Van der Waalsovými) silami. 

Kvôli tejto fantastickej vlastnosti má dnes aktívne uhlie široké použitie. Používa sa hlavne pri liečení tráviacich problémov, akútnych hnačiek, pri podráždenom žalúdku, poruchách tenkého a hrubého čreva. Pri akútnych otravách a intoxikáciách zabraňuje vstrebávaniu jedovatých látok do organizmu. 

Moderné využitie našlo aktívne uhlie aj pri takzvaných sorpčných obväzových krycích materiáloch používaných pri liečbe povrchových, ale aj hlbokých rán. Vrstva adsorpčného uhlia vytvára vynikajúce podmienky pre ich hojenie.

Foto
Veľkou výhodou aktívneho uhlia je, že pri jeho užívaní prakticky nie sú známe žiadne kontraindikácie (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

„Adsorpčné uhlie je bezkonkurenčný čistiaci prostriedok a pomocník pri liečení tela. Jeho konzumácia je účinná ako prevencia proti mnohým črevným infekciám. Je možné ho použiť vnútorne aj navonok. Pri celej škále zdravotných problémov, od poštípania včelou až po metabolické problémy,“ hovorí o aktívnom uhlí americká lekárka a spisovateľka Agatha M. Trash vo svojej knihe Domáce liečebné prostriedky (Home Remedies).

Používa sa aj pri odstraňovaní toxínov z krvi pri obličkových a hepatálnych chorobách. Veľkou výhodou je, že pri jeho užívaní prakticky nie sú známe žiadne kontraindikácie. Je teda neškodné, relatívne lacné a ľahko dostupné. 

Aktivované adsorpčné uhlie navyše dokáže adsorbovať baktérie, vírusy, bakteriálne toxíny a hormóny. Na povrchu tela na seba účinne viaže výlučky z rán, baktérie, karcinogény, toxíny a produkty alergií. Vstrebáva aj nadbytočnú tkanivovú tekutinu, produkty zápalu a redukuje opúchanie.

Foto
Adsorpčné uhlie sa používa aj pri výrobe pitnej vody, zachytávaní prchavých látok, odfarbovaní kvapalín, v potravinárskom a cukrárenskom priemysle či pri výrobe nealkoholického piva (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Podľa Agathy M. Trash je aktívne uhlie schopné účinne liečiť aj otravy hubami. Je dokonca účinné aj 24 hodín po konzumácii muchotrávky zelenej. Obklad z rozdrveného adsorpčného uhlia v kombinácii s rozdrveným ľanovým semenom uľaví od bolesti brucha, hrdla, ucha aj kĺbov. Podľa niektorých štúdií jeho pravidelné užívanie tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi.   

Aktívne uhlie má aj priemyselné využitie. Používa sa pri výrobe pitnej vody, zachytávaní prchavých látok, odfarbovaní kvapalín, v potravinárskom a cukrárenskom priemysle či pri výrobe nealkoholického piva. 

V armádnom priemysle sa používa pri výrobe rôznych filtrov a ochranných prostriedkov. Ďalej pri čistení plynov a dekontaminácii chemicky znečistených pôd. Nájdeme ho aj v kychynských digestoroch a fritézach, pretože veľmi účinne adsorbuje všetky pachy vrátane nepríjemných zápachov po starom tuku.

 

Zdroj: Wikipedia/TASR/Home Remedies

Komentáre