Čína hlási prvé prípady komunitného prenosu omikronu

SvetKoronavírus

Vyše desať miliónov obyvateľov čaká masívne testovanie na ochorenie COVID-19.

Vzhľadom na to, že čínske úrady v meste Tchien-ťin od piatka (7.1.) zaznamenali 20 infikovaných koronavírusom vrátane prvých dvoch prípadov komunitného prenosu omikron, nariadili otestovať všetkých viac ako desať miliónov obyvateľov. Ochorenie COVID-19 sa prejavilo najmä u školopovinných detí a ich rodín. Očakáva sa, že počet nakazených sa kvôli masovému testovaniu ešte navýši.

Foto
Koronavírus sa prejavil najmä u školopovinných detí a ich rodín / TASR

Prvé prípady omikronu sa v Číne objavili v decembri minulého roka. Tento variant sa potvrdil u osôb, ktoré boli v karanténe po tom, čo sa vrátili zo zahraničia. V meste Jü-čou sa začiatkom januára vyskytli tri asymptomatické prípady ochorenia COVID-19. Z tohto dôvodu tamojšie úrady zaviedli lockdown pre viac ako milión obyvateľov. Ten už vyše dvoch týždňov platí aj v meste Si-an. Rozhodli sa tak po tom, čo laboratóriá odhalili 52 prípadov komunitného prenosu koronavírusu.

Čína bola koncom roka 2019 prvou krajinou na svete, kde sa objavil nový druh koronavírusu. Vďaka zavedeniu prísnych kontrol na hraniciach, cielených lockdownov, karanténnych opatrení a stratégii nulovej tolerancie ochorenia COVID-19 sa jej darilo obmedzovať šírenie nákazy na minimum. V súčasnosti však vo viacerých mestách vznikajú nové lokálne ohniská koronavírusu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre