Činnosť britského parlamentu je pozastavená

EurópaSpravodajstvo

Johnson trvá na tom, že krajina musí opustiť Úniu do 31. októbra.

Britská vláda dnes (9.9.) potvrdila, že činnosť parlamentu bude pozastavená od pondelkového večera do 14. októbra. Hovorca premiéra Borisa Johnsona uviedol, že sa tak stalo bez ohľadu na výsledok hlasovania o vládnom návrhu na vypísanie predčasných volieb, ktoré by sa mali uskutočniť v októbri. Vláda sa bude riadiť zákonom a premiér nebude žiadať ďalší odklad brexitu. „Premiér nebude požadovať odklad. Ak to chcú poslanci vyriešiť, je tu ľahký spôsob - hlasujte dnes za vypísanie volieb a nechajte, nech rozhodne verejnosť,“ povedal hovorca Johnsona.

Foto
Transparent odporcov brexitu pred budovu parlamentu v Londýne  / TASR

Obe komory britského parlamentu, Dolná snemovňa a Snemovňa lordov schválili minulý týždeň návrh zákona, ktorý zaväzuje Johnsona predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z Európskej únie bez dohody. V prípade, ak by to Johnson do stanoveného termínu (19. októbra) neurobil, musel by požiadať Úniu o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020.

Johnson trvá na tom, že Británia musí opustiť Úniu do 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej, s čím nesúhlasí ani opozícia, ani časť poslancov jeho vlastnej Konzervatívnej strany. Kritici mu vyčítajú, že sa snaží využiť pozastavenie činnosti parlamentu na obmedzenie kritického posúdenia jeho plánov a že sa snaží docieliť brexit bez dohody k 31. októbru.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre