Cintorín v popradskej mestskej časti Veľká sa v prvej fáze rozšíril o vyše 1500 hrobových miest

VýchodSpravodajstvo

Jeho súčasťou je aj urnový múrik.

Na cintoríne v mestskej časti Poprad – Veľká pribudli nové hrobové miesta. Primátor Popradu Anton Danko spresnil, že v rámci prvej etapy projektu sa ich počet navýšil o 1570 miest:

Starý cintorín má posledných zhruba 180 miest, takže naozaj nás čas tlačil, aby sme zrealizovali novú časť, ktorá má štyri etapy.“

Prvá fáza projektu bola vyčíslená na približne 470-tisíc eur, pričom zahŕňala vybudovanie prístupových peších komunikácií, ktoré sa napojili na staré chodníky. Novú časť cintorína tvoria klasické hroby s betónovou platňou, ďalší sektor je vyčlenený na takzvané zelené hroby a urnový múrik.

„Je tam aj bioklimatický záhon medzi urnovými skrinkami a celý areál je doplnený záhonmi a stromami. V strede celého areálu je aj spomienkový parčík s horizontálnym krížom, ktorý pozostáva z drevenej a betónovej časti, pričom drevená slúži ako lavička. V budúcnosti k nemu bude viesť aj krížová cesta,“ uviedla vedúca odboru výstavby Mestského úradu v Poprade Kristína Horáková s tým, že cieľom je vytvoriť čistý priestor, kde budú stanovené pravidlá, aby sa samospráva vyhla zbytočnej tvorbe odpadu a vytvorila dôstojné miesto.

Foto
Na cintoríne v mestskej časti Poprad – Veľká pribudli nové hrobové miesta / TASR

Danko povedal, že cintorín vo Veľkej má zhruba 7000 hrobových miest a po ukončení všetkých štyroch etáp na ploche 90-tisíc metrov štvorcových smerom k diaľnici ich pribudne približne 5500:

„Je to veľké územie a je dosť zavodnené, takže ho musíme odvodňovať. Budeme pokračovať ďalej v odkupovaní pozemkov a príprave celého územia, do piatich rokov by sme to chceli kompletne ukončiť, uvidíme podľa toho, ako sa nám bude dariť nájsť finančné prostriedky. V tomto prípade nemôžeme vyvlastňovať pozemky, čo je škrt cez rozpočet, hoci ide o verejnoprospešnú stavbu.“

Celkové náklady dosiahnu približne 3,2 milióna eur. V hornej časti cintorína sa buduje nové parkovisko, kde vznikne 51 parkovacích miest. Zároveň sa počíta s výstavbou prístupovej cesty, odlučovačom ropných látok, oplotením, stojiskom na polopodzemné kontajnery na komunálny a triedený odpad. Tento projekt zahŕňa aj verejné osvetlenie či výsadbu stromov a kríkov. Stavebné práce za približne 335-tisíc eur by mali trvať takmer dva mesiace a po ich ukončení bude k dispozícii celkovo 125 parkovacích miest.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre