Čínu zasiahol supertajfún. Vyše milióna obyvateľov opustilo svoje domovy

SvetSpravodajstvo

Lekima udrel na pevninu v meste Wenling s vetrom s rýchlosťou 187 kilometrov za hodinu.

Juhovýchodnú časť Číny dnes (10.8.) ráno zasiahol supertajfún Lekima, ktorý sprevádzali prudké lejaky a silný vietor. Lekima zapríčinil výpadky elektrickej energie, vyvrátil tisíce stromov a prinútil viac ako milión ľudí opustiť svoje domovy. Supertajfún udrel na pevninu v meste Wenling s vetrom s rýchlosťou 187 kilometrov za hodinu. Očakáva sa, že bude vyčíňať na východnom pobreží smerom k Šanghaju.

Foto
Tajfún Lekima udrel na pevninu / Twitter

Meteorológovia predpovedajú lejaky pre oblasť Šanghaja, ale aj provincie An-chuej, Fu-ťien, Ťiang-su a Če-ťiang. Úrady varovali pred možnými náhlymi záplavami, zosuvmi bahna a pôdy. Len v provincii Če-ťiang bolo zrušených takmer tristo letov a preventívne pozastavili prevádzku vlakov a trajektov. V Šanghaji museli presídliť vyše 250-tisíc obyvateľov. Viac ako 110-tisíc osôb bolo ubytovaných v núdzových centrách.

Krajina v súvislosti s tajfúnom včera (9.8.) vydala výstrahu červeného stupňa, ktorá je najvyššia v štvorstupňovom systéme varovania. Čína ho dnes v ranných hodinách zmenila na oranžový, keďže sa znížila rýchlosť vetra. Lekima včera zasiahol severný cíp Taiwanu, pričom deväť ľudí bolo zranených, tisícky domácností dočasne pocítili výpadky elektriny a zrušených bolo vyše päťsto letov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre