Čipkárske umenie budú v Prešove prezentovať delegácie z piatich krajín

PrešovZaujímavosti

Pripravený je aj workshop paličkovania.

Metropola Šariša sa opäť stane dejiskom Medzinárodného festivalu paličkovanej čipky. Lenka Šitárová z Mestského úradu v Prešove zdôraznila, že tento svetový unikát predstavia aj delegácie zo zahraničia:

Od 29. júna do 1. júla môžu Prešovčania a návštevníci mesta navštíviť Múzeum Solivar v Prešove a pozrieť si unikátne diela čipkárok a čipkárov, ktorí tvoria krásu na počkanie. Predstavené budú originálne diela zo Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska, Poľska či Bulharska. Pripravený je aj kultúrny program, módne prehliadky, výstavy, súťaže, ale aj zaujímavý workshop paličkovania.“

Vedúca Soľnobanského čipkárskeho cechu Jana Frajkorová pre Rádio Košice uviedla, že ide o 16. ročník stretnutia čipkárov a nadšencov tohto umenia:

„Jednoducho sa zoskupujú ľudia z rôznych krajín, prinášajú svoje typické náradie k tvorbe tejto čipky, predvedú už hotové kusy. Záleží na nich, či ide o klasickú, alebo modernú čipku, teda či ide o ich vlastné výtvory, aj čo sa týka návrhov.“

Foto
Paličkovaná čipka je svetový unikát / TASR

Návštevníci uvidia aj tvorbu čipkárok, ktoré kombinujú túto techniku so striebrom či inými kovmi, a vytvárajú tak zaujímavé šperky. Česi prinesú materiál na tvorbu a inštaláciu čipky vrátane nití či náradia.

„Prvýkrát prichádzajú ľudia z Pagu, od mora. Sú to delegáti za šitú čipku. Je to drobná, veľmi pracná záležitosť. Máme ešte ďalších takýchto delegátov, tiež vytvárajú čipku, ale iný druh textílie. Šitá čipka nemá svoj vlastný festival. Z Chorvátska prichádzajú so svojou tradičnou čipkou, tiež vytváranou ihlou, ale má úplne iný charakter a vzhľad,“ dodala Frajkorová s tým, že Slovensko budú reprezentovať čipkári z Krakovian, Novej Dubnice, Martina, Hontu či Šoporne.  

Komentáre