Uprostred tichej krásy Bardejovských Kúpeľov prežila som nezabudnuteľné tri týždne. Cítim sa zdravá a svieža, ako osemnásťročná, lúčila sa v kúpeľoch jedna z najkrajších európskych panovníčok.
Aj keď pandémia tvrdo zasiahla aj slovenské kúpeľníctvo a návštevnosť liečebných pobytov klesla na kritické čísla, kúpeľní manažéri dúfajú, že do leta sa situácia minimálne stabilizuje a uvoľnené opatrenia odštartujú lepšiu sezónu, ako bola tá minuloročná.
„Obsadenosť našich kúpeľov sa dnes pohybuje medzi 20 až 25 percent, je to dosť zlé. Sme ale radi, že to funguje aspoň nejako. Sú zariadenia, ktoré sú na tom oveľa horšie, takže sme vďační aj za tých málo pacientov a klientov, ktorí sem prídu,“ hodnotí aktuálnu situáciu ekonomická a obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov Tamara Šatanková.
„Zamestnávame viac ako 280 ľudí, doteraz sme žiadnych prepustiť nemuseli. No ak by to takto malo ísť ďalej, nevieme. Nejaké dva, maximálne tri mesiace to ešte zvládneme. Keď sa to v lete neuvoľní, bohužiaľ, v tomto režime nebudeme môcť pokračovať ďalej. Budeme musieť zmenšiť kapacitu ubytovania, tým pádom nebudeme potrebovať toľko personálu.“
Kvôli covidu a slabej návštevnosti sú v jedných z najkrajších kúpeľov na severovýchode Slovenska k dispozícii aktuálne len tri ubytovacie zariadenia – hotel Ozón, Alžbeta a Fontána. A práve v jednom z nich – hoteli Alžbeta sú dva unikátne apartmány. Jeden obytným kráľovský a druhý muzeálny – pomenované po cisárovnej Alžbete zvanej Sissi.
Sissi v kúpeľoch
Na tému Sissi kúpele úspešne stavili pred pár rokmi. Na rozdiel od iných turistických atrakcií, ktoré používajú značku Sissi na prilákanie turistov bez reálneho prepojenia na ozajstnú cisárovnú a kráľovnú Alžbetu, Bardejovské Kúpele stavajú na jej skutočnom pobyte v kúpeľoch v roku 1895.
Po luxusných apartmánoch a chutných fialkových cukríkoch chystajú pre klientov od júna ďalšiu tematickú atrakciu spojenú s menom slávnej cisárovnej. Potulky po chodníku Sissi so sprievodcom.
„Bude to každú druhú sobotu na našej historickej trase so siedmimi zastávkami. Návštevníci potuliek dostanú cisárovnine obľúbené fialkové cukríky, budú sa môcť zúčastniť zaujímavých súťaží a výhercovia sa môžu v kaviarni Sissi tešiť na špecialitu. Pre samoplatcov chystáme aj menu Sissi a Franza Jozefa. Bude pozostávať z ich obľúbených jedál, raňajok, obeda a večere,“ avizuje Tamara Šatanková.
Pozrime sa teraz na chvíľu bližšie na život, rozmary a pobyt jednej z najatraktívnejších panovníčok 19. storočia v Bardejovských Kúpeľoch.
Neposlušná princezná
Alžbeta Amália Eugénia Bavorská (zvaná Sissi, 1837 – 1898) bola bavorská princezná, rakúska cisárovná, česká a uhorská kráľovná. Manželka rakúskeho cisára Františka Jozefa I. sa narodila na Štedrý deň ako štvrté zo siedmich detí. Do rodiny bavorského vojvodu Maximiliána Jozefa a vojvodkyne Ludoviky Bavorskej.
Na rozdiel od väčšiny vtedajších princezien z nej vyrástla vzdelaná, ambiciózna, nekonvenčná, slobodomyseľná a citlivá dievčina. Aj keď si mal cisár František Jozef pôvodne vziať za manželku jej staršiu sestru Helenu, zamiloval sa do mladšej Sissi a napriek protestom svojej matky sa s ňou 23. apríla 1854 oženil.
V 60. rokoch 19. storočia považovali Alžbetu za najkrajšiu panovníčku na svete. Skvele jazdila na koni, držala prísne diéty a pravidelne cvičila. Veľmi si zakladala na svojich vlasoch, ich úprave venovala niekoľko hodín denne. Písala básne, študovala antické dejiny a okrem toho hovorila plynule po grécky a ovládala ďalších desať jazykov. Bola aj veľmi poverčivá, zúčastňovala sa na špiritistických seansách.
Moderná (ne)panovníčka
Mladučká Alžbeta sa dostala na najneprívetivejší európsky panovnícky dvor, kde z nej podľa dávno zastaraných predstáv chceli urobiť tradičnú panovníčku – cisárovnú. Alžbeta to však veľmi húževnato odmietala.
Nakoniec si vybojovala privilégium nebyť cisárovnou. Hlboko znechutená a ranená intrigami vznešeného okolia sa vzďaľovala aj rodinným zväzkom. Začala si organizovať svoj vlastný život.
Dvorná spoločnosť to chápala ako vzburu proti stáročným tradíciám, stavala sa proti nej a mala hlavnú zásluhu na tom, že Alžbeta v roku 1859 vážne ochorela. Napriek intenzívnej liečbe na mnohých miestach Európy bol jej život dlho vo vážnom ohrození.
Bola dieťaťom tohto osvietenského veku. Emocionálne a intelektuálne patrila k moderným ženám, ktoré si priali zmenu starého skostnateného spoločenského poriadku.
Tragický koniec
Obrovským psychickým šokom bola pre ňu samovražda jej syna Rudolfa. Z tejto traumy sa až do konca života nespamätala. Odvtedy chodila zásadne v čiernom oblečení a vyhýbala sa Viedni a dvoru.
V čiernych šatách so zahalenou tvárou blúdila Európou. Jej krása, pre ktorú žila, sa postupne začala strácať. Dôsledne sa vyhýbala fotografom, jej podoba zostala v posledných rokoch života utajená.
V júli 1898 podnikla osudnú cestu do Švajčiarska. Pri prichádzaní k prístavisku v Ženeve ju s jej spoločníčkou Irmou Sztárayovou prepadol taliansky anarchista Luigi Lucheni a spáchal na ňu atentát.
Bodol ju trojhranným pilníkom a Alžbeta tomuto zraneniu podľahla. Vraha zadržali, svoj čin však nikdy neoľutoval. Odsúdili ho na doživotie, vo väzenskej cele nakoniec spáchal samovraždu.
Disciplinovaná pacientka
Tri roky pred svojou tragickou smrťou, 1. júla 1895 prichádza cisárovná Alžbeta do Bardejovských Kúpeľov. Liečiť sa, oddýchnuť si a hlavne zabudnúť na tragickú smrť svojho syna Rudolfa. Jej zdravotný stav sa v roku 1889 po jeho smrti veľmi zhoršil. Uzavrela sa do seba a väčšinu času trávila v kúpeľoch vo Švajčiarsku, Nemecku a Francúzsku.
Do kúpeľov prichádza ako 58-ročná a zotrvá tu do 22. Júla 1895. Ubytuje sa v budove dnešného hotela Alžbeta, v tom čase hotela Deák. So svojou 11-člennou suitou býva na prvom poschodí, v terajšej izbe č. 218 odkiaľ má pekný výhľad na celé kúpele. Pre cisárovnú predtým vybudujú v hoteli samostatný bočný vchod.
Podľa jej ošetrujúceho lekára Henricha Hintza bola Sissi veľmi disciplinovanou pacientkou a prísne dodržiavala kúpeľný režim. Pila vodu z prameňa Lobogo (dnes prameň Alžbeta). Absolvovala pitné kúry z prameňov s liečivými a omladzujúcimi účinkami a veľa času trávila na prechádzkach v prekrásnej čistej prírode.
Keď po trojtýždňovom pobyte a liečbe odchádzala, poďakovala za pozornosť a liečbu a povedala: „Uprostred tichej krásy Bardejovských Kúpeľov prežila som nezabudnuteľné tri týždne svojho života. Cítim sa zdravá a svieža, cítim sa ako osemnásťročná.“
Fialkové cukríky
Sissi bola známa svojimi originálnymi maniermi a rozmarmi. Od neškodných, až po tie zdravie ohrozujúce priečiace sa dobovej etikete. Najneškodnejšou a určite najchutnejšou bola jej vášeň pre fialkové cukríky.
Už v čase rakúsko-uhorskej monarchie sa vyrábali z naozajstných kvetov fialiek a predávali v dvornom cukrárstve neďaleko viedenského Hofburgu. Kandizované fialkové kvety dodnes patria k najžiadanejšiemu sortimentu tohto cukrárstva.
Kvôli fialkovým cukríkom však vôbec nemusíte cestovať až do Viedne. Od roku 2016 ich dostanete aj v Bardejovských Kúpeľoch.
„V hoteli Alžbeta ponúkame našim klientom rôzne suveníry a spomienkové predmety, ktorými chceme našim hosťom sprostredkovať spomienku na cisárovnú Sissi. Z celej škály týchto predmetov vynikajú fialkové cukríky, ktoré Sissi milovala. Ponúkame ich v dvoch verziách odlišných gramážou a balením,“ popisuje obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov Tamara Šatanková.
„Fialkové cukríky v krabičke sú aj súčasťou vybavenia kráľovského apartmánu Sissi v hoteli Alžbeta. Každý kúpeľný hosť, ktorý má vzťah k histórii a hotel navštívi, si odtiaľ niečo odnáša. Či už v podobe suveníru, alebo napríklad aj zážitku z návštevy ďalšieho – muzeálneho apartmánu a ostatných priestorov hotela, ktoré nie tak dávnu minulosť a vzácneho hosťa našich kúpeľov pripomínajú.“
Cisár v uniforme, Sissi v šatách s hviezdami
Pred piatimi rokmi hotel, v ktorom bývala Sissi, kúpele zrekonštruovali. Na druhom nadzemnom podlaží vytvorili luxusný kráľovský apartmán Sissi s veľkou terasou. Každoročne si kúpele pripomínajú Sissi tradičným Alžbetínskym dňom.
„O pobyt v apartmáne bol pred pandémiou veľký záujem. Výhodné ceny zahŕňajú ubytovanie, stravovanie, procedúry a bezplatný vstup do wellness centra. O apartmán Sisi sa zaujímali hlavne zahraniční klienti. Bývali v ňom už Ukrajinci, Rusi, Bielorusi, Dáni aj Francúzi,“ dodáva riaditeľka.
Kráľovský apartmán Sissi má obývaciu časť, spálňu, predsienku, samostatné WC, samostatnú kúpeľňu a veľkú terasu. Je vybavený masívnym talianskym štýlovým nábytkom.
Na prízemí, vedľa recepcie, si hostia môžu prezrieť aj druhý, muzeálny apartmán Sissi. Vyzdobený fotografiami a obrazmi cisárovnej. Je ale prístupný pre verejnosť, turistov aj neubytovaných klientov.
Masívny štýlový nábytok interpretuje apartmány vo viedenskom Hofburgu. Je tu diván, stolík, leňoška aj podnožka, stoličky, písací a kozmetický stolík, nástenné zrkadlo, kozmetický inventár a kútik s cvičebným náradím cisárovnej Sissi.
Vo vitrínach sú repliky originálov – pamätníka Sissi, ktorý je umiestnený v parku pred hotelom, veľkňazského prsteňa a skleneného pohára, z ktorého Sissi pila minerálnu vodu počas pobytu.
Vstupné priestory ponúkajú repliky obrazov Franza Xavera-Winterhaltera – Cisár František Jozef I. v slávnostnej rakúskej uniforme a Sissi v bielych plesových šatách posiatych hviezdami.