Čísla so zahraničnou predvoľbou opäť obťažujú Slovákov

SlovenskoSpravodajstvo

Tentoraz je to prevažne z Anglicka, Španielska, Maroka či Bosny a Hercegoviny.

Volalo vám v posledných dňoch neznáme číslo so zahraničnou predvoľbou, no po zodvihnutí položilo? Alebo sa na druhom konci ozvalo: „Haló, počujeme sa?“ a hneď potom sa hovor prerušil? V tom prípade ste sa stali obeťou podvodníkov.

Tí na svoje obohatenie používajú automat, ktorý generuje telefónne čísla a krátko na nich volá. V prípade, že na neznáme číslo zavoláte späť, môžete sa pripraviť o niekoľko eur. Od decembra minulého roku sa Slovákov najčastejšie pokúša kontaktovať telefónne číslo s anglickou predvoľbou (+442080892387).

Keďže v telefóne sa ozve ktosi po slovensky, číslo môže pôsobiť na prvý pohľad dôveryhodne. Opak je však pravdou. Viacerých používateľov sa podvodníci s týmto číslom snažili kontaktovať aj pod zámienkou investovania na burze.

„Zákazníkom odporúčame, ak si nájdu zmeškaný hovor z podozrivého, alebo neznámeho čísla zo zahraničia, aby tieto čísla ignorovali a v žiadnom prípade nevolali na ne späť. Pokiaľ sa však stane, že zákazník dané číslo zdvihne, môže byť bez obáv, za prichádzajúci hovor neplatí. Pokiaľ zavolá na číslo naspäť, hovor mu bude spoplatnený ako štandardný medzinárodný hovor, kde sú ceny za minútu pod jedno euro,“ povedala pre Košice Online hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová.

Foto
S číslom s anglickou predvoľbou majú skúsenosti už viacerí Slováci / reprofoto/ktomivolal.eu

Pomôžu aplikácie alebo blokovanie čísla

Spomínané telefónne číslo ale nie je jediné, ktoré obťažuje Slovákov. Podvodníci volali už aj zo Španielska (+349), či ďalších zahraničných destinácií. „V týchto dňoch sme zaznamenali podozrivé telefonáty z krajín ako Maroko (+212) alebo Bosna a Hercegovina (+387), ktoré iba prezváňajú náhodne vygenerované čísla. Orange podozrivé čísla priebežne blokuje, aby zákazníkov neobťažovali. Taktiež si aj zákazník sám môže takéto číslo zablokovať vo svojom telefóne,“ uviedla Piskunová.

Ako dodal tlačový hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Roman Vavro, opakované hovory a prezváňanie z rovnakých telefónnych čísel je možné zablokovať v telefóne, zadaním čísel do čiernej listiny tzv. black listu.

Foto
Veľkým pomocníkom pri identifikovaní podvodníkov je aplikácia Call Insider / reprofoto/callinsider.com

Najjednoduchšia a zároveň aj najúčinnejšia ochrana je však podľa odborníka nevolať späť na žiadne neznáme čísla. „Ak volajúci niečo naozaj chce, tak zavolá opäť a poslucháčov to nebude nič stáť,“ povedal Vavro. S jeho názorom sa stotožňuje aj polícia.

„Odporúčame byť obozretný pri volaniach z čísla so zahraničnou predvoľbou, najmä ak neočakávame žiadny takýto hovor zo zahraničia, prípadne ak sa nikto zo známych či z rodiny v zahraničí nezdržiava. Ak nájdete zmeškaný hovor so zahraničnou predvoľbou, nevolajte naspäť. Ideálne je kontaktovať mobilného operátora a požiadať o blokovanie čísla, prípadne ak je to technicky možné, zablokovať takéto číslo v mobile,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Pomôcť vám môže aj aplikácia v mobilnom telefóne Call Insider, ktorá vás pri neznámom čísle hneď upozorní, či ide o podvod. Nájdete tu aj komentáre užívateľov, ktorých dané číslo kontaktovalo. Rovnako vám môže poradiť aj webová stránka neznamecislo.sk, kde si číslo viete jednoducho vyhľadať aj s komentármi. A naopak môžete ho aj sami ohodnotiť.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre