Číslo nakazených koronavírusom na Slovensku stúpa

SlovenskoKoronavírus

27 zdravotníckych pracovníkov je v karanténe pre nezodpovedného lekára v Bratislave.

Foto
Na snímke laboratóriá Medirex počas testovania na nový koronavírus v laboratóriách Medirexu v Bratislave 16. marca 2020 / TASR

Situácia okolo koronavírusu je naďalej mimoriadne napätá aj na Slovensku. Nateraz je známe, že na našom území máme jedenásť nových pozitívnych prípadov v súvislosti s ochorením COVID-19. Celkový počet nakazených novým koronavírusom je aktuálne 72. Nakazené osoby pochádzajú z Trnavy, Trenčína, Pezinku, Svidníka, Rožňavy, Košíc, Prešova, Liptovského Mikuláša a Sobraniec. Podľa predsedu vlády doposiaľ prijaté opatrenia štátu ostávajú v platnosti, budú však mierne modifikované. Povolí sa napríklad fungovanie práčovní a čistiarní, pneuservisov, autoservisov a odťahových služieb. Fingovať budú môcť aj taxislužby, budú však môcť prevážať len tovar, nie osoby.

V Karanténnom centre v Gabčíkove je umiestnených už 155 občanov, ktorí povinnú 14-dňovú karanténu po návrate zo zahraničia nemôžu absolvovať v domácom prostredí.

Karanténne centrum zriadila sekcia krízového riadenia MV SR v spolupráci s Asociáciou samaritánov SR. Otvorili ho v sobotu (14. 3.). „Po príchode je každý klient zaregistrovaný do elektronickej registrácie, ktorá umožňuje online sledovanie stavu v karanténnom centre, ako aj priebežné informovanie kompetentných orgánov," priblížil  hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Petar Lazarov.

27 zdravotníckych pracovníkov v karanténe pre nezodpovedného lekára

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) prijala karanténne opatrenia pre 27 zdravotníckych pracovníkov. Zároveň vykonala dezinfekciu priestorov na Klinike úrazovej chirurgie Nemocnice akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch, na ktorej sa nachádzal lekár s nových koronavírusom. Na prípad upozornil Denník N.

„Hneď ako sme sa dozvedeli o tejto mimoriadnej udalosti, prijali sme všetky bezpečnostné opatrenia, vedúce k ochrane zdravia personálu a pacientov. Situáciu sme konzultovali s regionálnym hygienikom," uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská s dôvetkom, že lekár sa vrátil zo zahraničného pobytu.

Doplnila, že rovnako nemocnica zrealizovala všetky opatrenia aj na Klinike úrazovej chirurgie pre zabezpečenie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Tá je aktuálne zabezpečená.

Podľa UNB sa lekár zachoval maximálne nezodpovedne, nerešpektoval príkazy a nariadenia a ohrozil život a zdravie personálu a pacientov. „Voči konkrétnemu lekárovi, ale aj voči iným našim zamestnancom, ktorí sa v budúcnosti zachovajú nezodpovedne podobným spôsobom, vyvodíme zodpovednosť," uzavrela Kliská.

 

 

Zdroj: TASR

Komentáre