Čitatelia Verejnej knižnice Jána Bocatia počas prvého dňa jej otvorenia vrátili stovky kníh

KošiceKoronavírus

Dokumenty si je možné aj vypožičať.

Uvoľňovanie mimoriadnych opatrení umožnilo aj otvorenie troch pracovísk Verejnej knižnice Jána Bocatia. Ako uviedla jej riaditeľka Soňa Jakešová, samozrejmosťou je dodržiavanie prísnych opatrení:

„V pondelok sme otvorili Centrálu požičovňu na Hviezdoslavovej 5, pobočku na Sídlisku KVP na Hemerkovej 39 a tiež Hudobné oddelenie na Hlavnej ulici 48. Na otvorenie knižnice sme sa veľmi zodpovedne pripravili. Rešpektovali sme, že každé pracovisko musí mať na vrátené knihy vyčlenenú karanténnu miestnosť, že musia byť dodržané všetky hygienické nariadenia, a, samozrejme, aj používanie ochranných prostriedkov.“

Foto
Niektoré pobočky VKJB sú znovu otvorené / facebook.com/Verejná-knižnica-Jána-Bocatia-v-Košiciach

Výpožičky

Napriek tomu, že knižnica zatiaľ funguje v obmedzenom režime, čitatelia majú možnosť knihy vrátiť aj požičiavať.

„U nás je možné vrátiť požičané knihy, ale tiež aj knihy požičiavame na ďalšie čítanie pre záujemcov. Dokopy máme za celú knižnicu požičaných medzi čitateľmi 21-tisíc kníh. Hneď v prvý deň sa nám vrátilo 1600 kníh. Čitatelia využívali možnosť osobného vrátania, ale my sme umiestnili bibliobox pred vstup do Centrálnej požičovne, takže tí, ktorí chcú knihy iba vrátiť, tak majú túto možnosť,“ povedala Jakešová.

Čitatelia si môžu knihy objednať prostredníctvom elektronického katalógu alebo telefonicky. Ako doplnila Jakešová, knihovníci následne pripravujú jednotlivé objednávky, pričom o ich pripravenosti sú informovaní cez SMS správu:

Od pondelka 25. mája môžeme otvoriť ďalšie dve pobočky, a to na sídlisku Dargovských hrdinov a na sídlisku Nad jazerom. Veľmi radi by sme otvorili aj našu najväčšiu pobočku na Terase. Tu však máme vážne obmedzenie, pretože tam nie je možné priame vetranie a nariadenie je veľmi striktné, takže kedy budeme túto pobočku otvárať, je otázne. Radi by sme, aby sa tak stalo čím skôr.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre