Čo čítajú východniari?

VýchodZaujímavosti

S marcom sa už tradične spájajú knihy a čítanie. Známych aj menej známych východniarov sme sa opýtali, ktoré knihy im za ich život najviac prirástli srdcu.

Ján Gavura je básnik, prekladateľ a literárny kritik. V súčasnosti pôsobí na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, kde vedie Inštitút slovakistiky a mediálnych štúdií. Autor z východného Slovenska získal za svoje básnické zbierky viacero ocenení. Poézii sa venuje celý život a aj v súkromí siahne po kvalitných básnických zbierkach, ktoré si môžete prečítať aj vy.

Povinné čítanie na základnej či strednej škole nikdy nepatrilo medzi obľúbené aktivity žiakov a študentov. Poverená riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Kamila Prextová nám predstavila jedinečné detské knihy, ktoré určite stojí za to si prečítať a prezradila aj zopár tipov pre dospelých čitateľov.

Riaditeľ Spišského divadla Emil Spišák svoj rodný kraj pripomína priezviskom aj divadlom, ktoré riadi. Vo výbere literatúry sám seba zaradzuje medzi „starú školu“ váži si ruských literárnych velikánov a knihy podľa neho majú v čitateľovi vyvolávať otázky.

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Marek Forgáč sa narodil v Košiciach, kde aj vyrástol a užíval si bežné tínedžerské roky. Je vášnivým akvaristom a miluje prírodu. Najdôležitejšia je však preňho viera. Študoval doma, ale aj v zahraničí, no ostal verný Košiciam. Aj on nám prezradil, ktoré knihy považuje za najdôležitejšie.

Ku knihomoľom jednoznačne patrí aj Prešovčanka Marka Staviarska. Vyštudovala produkciu a distribúciu filmu na Filmovej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Po narodení prvej dcéry sa rozhodla venovať nielen filmom, ale aj písať knihy pre deti. Dnes si s ratolesťami rada zájde do knižnice, kde si vyberajú knihy spoločne.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre