Čo pre nás znamená Rádio Košice?

VýchodZaujímavosti

Je to splnený sen a rodina, zhodli sa redaktori a moderátori regionálnej jednotky na Slovensku.

Rádio Košice dnes oslavuje 11 rokov. O jeho fungovaní si môžete prečítať aj tu. My sme sa však opýtali niektorých našich kolegov, redaktorov a moderátorov jednoduchú otázku: Čo pre vás znamená Rádio Košice? A ukázalo sa, že to až také jednoduché nie je.

Foto
Zľava Kiwa, Silvia, Ivka a Johny

Silvia "Princess" Hamráková, spravodajstvo

Môže to znieť, a asi aj bude znieť, ako víťaz ankety KLIŠÉ ROKA, ale skutočne mi nenapadajú iné slová, než „splnený sen". To bola prvá myšlienka na otázku „Čo pre teba znamená Rádio Košice?".

Pojmem to tak univerzálne a dodám, že splnený sen nielen môj, ale všetkých nás tu, ktorí prikladáme ruku k dielu. I keď o nás nie vždy počujete, ale Rádio Košice, to je tím od tety Veroniky, ktorá sa stará o to, aby jedlo v našej chladničke nedostalo nohy a aby sa choroboplodné zárodky na našich klávesniciach a mikrofónoch neudomácňovali, cez Tibora, ktorý s pokojom tibetského mnícha zdvíha v piatok večer „zblúdilé“ telefonáty a keď treba zájsť po zúfalého premoknutého reportéra, bez frflania príde, až po spolubojovníkov kameramanov, ktorí sa nám sem-tam stratia, no my ich vždy nájdeme a nesmieme zabudnúť ani na našich najmladších „onlajnistov", ktorí sú (pre nás správarov) skvelými radcami v ťažkých chvíľach zatmenia mysle smiley.

Rádio Košice, to sú naši rozvážni „dopraváci", ktorí s chladnou hlavou cestujú priamo v éteri. Strážia vaše kroky, kilometre a peňaženky a netrpezlivo čakajú na všetky informácie z ciest celého východného Slovenska.

Rádio Košice, to sú naši jedineční moderátori, ktorí nás spravodajcov podržia vždy, keď nám pri čítaní zlyhá hlas alebo doprajú poslucháčom pesničku navyše, keď náhodou na správy meškáme. S nimi ráno vstávate a večer sa lúčite s dňom. Zastihnú vás v práci, na cestách, na dovolenke, aj doma, vždy len s jediným úmyslom - vyčariť vám úsmev na tvári.

Rádio Košice, to je náš skvelý spravodajský tím, ktorý sa snaží nespať na vavrínoch a rozhadzuje siete po celom východnom Slovensku. S časom pracujú ako kúzelníci a denno-denne sú zodpovední za nespočetné množstvo zmysluplných zvukov a slov. Časy ako 07.00 hod., 13.00 hod. a 16.00 hod. nadobúdajú vďaka nim úplne iný rozmer smiley

Rádio Košice, to sú všetci tí, ktorí k nám zavítali na mini prehliadku, všetci tí, ktorí si k nám prišli po výhru či len tak sa poďakovať za spríjemnenie dňa. Sú to aj tí, ktorí nás upozornia na chybu, ktorí nám odpustia „brpty" či dajú zaujímavý tip na spracovanie.

Rádio Košice, to sú občas stresy, hádky, nedorozumenia, nadčasy, pracovné víkendy a chrípkové epidémie. Ale tiež smiech, pohoda, dobrá energia a objatia v ten správny okamih. Rádio Košice (spoločne s nami) je, trúfnem si povedať, splneným snom nielen jeho tvorcov a zakladateľov, ale i všetkých tých, ktorí si ho úmyselne či náhodne naladili. No keďže zastávame nepísané heslo „Stále je čo zlepšovať", k 11. narodeninám želám Rádiu Košice veľa zlepšovákov, frekvencií, nahrávok aj nápadov, poslucháčov a šikovných ľudí, ktorí budú mať svoju prácu a samotné Rádio Košice od srdca radi. Tak ako my wink.

Foto
Silvia alias Princess

Ján "Johny" Pál, moderátor - redaktor

V júli 2018 uplynulo 7 rokov odvtedy, čo som začal vysielať v Rádiu Košice. Boli to úspešné roky progresu a zlepšovania sa nielen rádia, ale aj mňa samého. Povyrástol som moderátorsky, hlasovo i charakterovo a vďaka Rádiu Košice som sa posunul tam, kde teraz som, získal nové kontakty, príležitosti, spoznal, že aj na východe sa dá vybudovať fungujúca značka, ktorá nie je pozlátko.

Moderujem od vysokej školy, už 13 rokov, takže ma táto práca utvrdila, že rádio je návykové a je to, svojím spôsobom, poslanie. Dávate veľký kus zo seba, idete s vlastnou kožou na trh, či je piatok, alebo sviatok. A hoci nevidíme „plody" svojej práce v reále, že sme niekomu pomohli, rozosmiali, zlepšili náladu, inšpirovali, zachránili, tak vďaka vašej spätnej väzbe vieme, že to má zmysel a s ohľadom na udalosti ostatných mesiacov, že na východe niečo a niekto je! Nie je ľahké byť stále pozitívny, ale ľudia, ktorí takí v samej podstate (vo vnútri a nie navonok) nie sú, túto prácu dlho robiť nemôžu (ak teda vôbec)... a kto by chcel túto prácu niekedy v budúcnosti robiť, tak iba „kecať" určite nestačí, treba byť ľudský človek s otvorenými ušami a očami a tiež s obrovskou trpezlivosťou smiley.

Foto
Johny ako kráľ

Ivka "Pejdy" Padová, spravodajstvo

Rádio Košice - to nie je iba práca, je to niečo oveľa viac. Stalo sa nenahraditeľnou súčasťou môjho života a rozšírilo mi obzory na všetky strany. Vďaka Rádiu Košice stretávam denne množstvo inšpiratívnych ľudí a zaujímavých príbehov, ku ktorých riešeniu mám možnosť aj dopomôcť, a to je tá pridaná hodnota, ktorú si vo svojej práci nesmierne vážim. Vďaka Ti, Rádio Košice, všetko najlepšie!

Foto
Ivka aj s kameramanom Oliverom v teréne

Martin "Majdy" Majdák, redaktor

Rádio Košice pre mňa v prvom rade znamená mladý a kreatívny kolektív, s ktorým sa dokážem zasmiať (a výnimočne aj kolektív so mnou). Keďže som začínal ako "onlajnista" a nebol som stopercentne "zahrnutý" do rádia, vnímal som ho ako dobre namazaný stroj, v ktorom každý vedel, čo má robiť a spočiatku som sa celého toho kolosu bál. No každý z nich si asi prešiel podobným "ťažkým" začiatkom a rýchlo som pochopil, že okrem toho, že každý kmitá a podáva výsledky, všetci sú ochotní poradiť a nasmerovať, ak sa človek nebojí zdravej kritiky a je schopný si z toho niečo zobrať. Rádio Košice sú pre mňa takisto ľudia, ktorých by som inak nespoznal, a to nielen mená známe z éteru, ale napríklad aj kolektív okolo TV Košice, s ktorými som si ako človek veľmi sadol. 

Sú dni, kedy je to práca ako každá iná, monotónna a plná prepisovania či strihania. Ale za každý taký deň sú tu dva, ktoré sú epickým dobrodružstvom, pátraním a závodom s časom. Chvíľu mi trvalo, kým som to pochopil a prijal, ale táto práca je o neustálom rozširovaní komfortnej zóny a zisťovaní, kde vlastne sú moje limity. Takže na jednej strane je Rádio Košice lepšie aj vďaka mne, ale na strane druhej som aj ja lepší vďaka Rádiu Košice. 

Foto
Majdy, Pejdy a Kiwa

Tímea "Čauky, Čauky" Udvardyová, kultúrna redaktorka

Tak, ako sa zvykne hovoriť, že len málo ľudí si nájde takú prácu, o ktorej sníva, napríklad už od malička, alebo ak sa presunieme do vyššieho veku, takú prácu, ktorej odbor študuje, či už na strednej, alebo vysokej škole. Ja takú prácu mám a som na to pyšná. Nájsť si prácu v médiách nie je vôbec jednoduché a som šťastná, že sa mi podarilo hneď po škole pracovať, nielen tak v hocijakom médiu, ale v rádiu, ktoré má svoju pevnú pozíciu na východnom Slovensku. Rádio Košice pre mňa znamená ísť do práce s úsmevom, ktorý po príchode odovzdám skvelým kolegom, ktorý odovzdám respondentom a v neposlednom rade aj poslucháčom. Znamená rozvíjať sa, či už po ľudskej, alebo pracovnej stránke. V Rádiu Košice sa človek nikdy nenudí (dokonca ani v noci devil), každý deň v tejto práci je iný, prináša nové skúsenosti, nové vzťahy, situácie. Robiť v živote to, čo človeka baví, je krokom k šťastnému životu.

Foto
Tímea sleduje dopravu a kultúru aj takouto formou

František "Ferko" Baláž, spravodajstvo

Čo pre mňa znamená Rádio Košice? Hmm...na prvý pohľad jednoduchá otázka, no keď sa nad ňou zamyslím viac, je ťažké na ňu odpovedať. Nie je to len práca alebo frekvencie od 90,4 po 106,9. Za to pôsobenie v Rádiu Košice som sa toho mnoho naučil. Mohol by som povedať, že Rádio v určitom zmysle pre mňa predstavuje školu - školu života, ale ani táto odpoveď nevyjadruje môj vzťah k tejto inštitúcii.

Ak by som mal Rádio Košice k niečomu prirovnať, tak asi k rodine. A kto vytvára tú rodinu? Predsa jej členovia. Ku každému jednému z nich som si vybudoval určitý vzťah a každý je špecifický. S ľuďmi, ktorí v ňom pracujú, spoločne prežívame rôzne situácie, našťastie, väčšina z nich je úsmevná wink, samozrejme, nájdu sa aj krušné chvíle, no nie je nič, čo by sme spoločne nezvládli. Takže na zdanlivo jednoduchú otázku, čo pre mňa znamená Rádio Košice, existuje zdanlivo jednoduchá odpoveď – rodina.

Foto
Ferko a Ivka smerujúci na čítanie deťom počas MDD

Ivana "Kiwa" Gáll Bajerová, moderátorka - redaktorka

Rádio Košice je súčasťou môjho života už sedem (šťastných) rokov. A aj po takej dobe stále platí, že všade, kde prídem, sa ma ľudia nepýtajú, ako sa mám a čo mám nové, ale aké to je pracovať v rádiu. Dobre, teraz pridávajú aj otázku, či „už čekame" devil

Potom je tu druhá skupinka, ktorá sa ma pravidelne pýta, prečo som neodišla „do lepšieho". No aktuálne môžem povedať, že to „najlepšie" mi našťastie skrížilo cesty ešte niekedy dávno na konkurze, po ktorom som šuchla auto a ja si to vážim. Nie ten škrabanec, ale to, že to vyšlo.

Občas zvyknem používať hashtag #zadnemaleradijko. A tak to aj vnímam, že toto už nie je obyčajná regionálka. Je to rádio, z ktorého sa pracovne dostanete aj poriadne ďaleko (moja krásna Amerika!), ak ste šikovní a makáte na sebe, dáva vám priestor pracovať na témach, ktoré sú vám blízke, nenúti vás do krimi správ ani bulváru, ktorý u nás ani nenájdete. Lokálpatriotizmus je naším pseudonymom, je to filozofia, ktorá nás na východe spája. Lebo aj v regionálke sa dá robiť kvalitná žurnalistika. Naši poslucháči sú veľmi inteligentní a ja sa teším, že vďaka nim sama rastiem. 

Netvrdím, že je to ľahká práca, nemyslím si dokonca, že to môže robiť každý. Je potrebné rátať s tým, že ste v práci stále. Lebo rádio ani zďaleka nie je iba o hlasoch, ktoré počujeme, i keď tie sú veľmi dôležité. Tvoria ho aj ľudia, ktorí pracujú na tom, aby ste nás počuť mohli, ktorí vyberajú vhodnú hudbu, ktorí zabezpečujú reklamu, aby sme mali na výplaty. Je to teta Veronika, naša upratovačka, ktorá mi ráno, keď idem o piatej ešte pokrčená do rádia, máva z okna a zabáva ma skoro ráno. Sú to naši šikovní redaktori, ktorí by vyhrali strihací maratón, naši onlajnisti, ktorých prácu si vážim, kameramani a ich šéfko, ktorí nám ukážu aj nezostrihané časti reportáže.

Rádio Košice je aj možnosť rásť, realizovať sa v rádiu, telke aj onlajne. Prípadne vo všetkých troch. Vážim si každého jedného respondenta, boli ich stovky, všetci vám niečo dajú, niektorí si iba vezmú, ale vy sa veľa naučíte. Naštudujete si tému, o ktorej ste toho veľa nevedeli. V tejto práci som sa tiež naučila prijímať kritiku, rovnako ju niekedy podať ďalej. Zistila som, že pondelok bez porady je malé víťazstvo, no týždeň bez nej potom vo vysielaní väčšia prehra. Čo vám poslucháč neodpustí. 

Rádio Košice pre mňa znamená aj Tibiho, ktorý keď odíde na dovolenku, nevieme normálne fungovať, lebo je to najväčšia istota rádia. No rozhodne je to aj partia ľudí, ktorá síce možno nechodí na spoločné výlety, ale má spoločné niečo iné. Lásku k práci, nech už to znie akokoľvek, je to tak. Túto prácu musíte milovať, lebo ak to predstierate, veľmi rýchlo vám na to prídu. A veci začnú naberať iný spád. Sme médium, ktoré sa na niečo nehrá a veci robí prirodzene. 

Júj, a milujem naše interné nepísané, nikdy nahlas nevyslovené pravidlo, že keď si dám slúchadlá, znamená to, že ma rušíte a ja potrebujem pracovať. Hovorí sa o nás, vieme o tom, že sme šialenci, lebo po výrobe nesmerujeme na afterku alebo obedík, ale letíme do redakcie, aby sme to spracovali. Nie preto, že musíme alebo aby sme boli prví...Nie preto, že nie sme hladní. Robíme to akosi prirodzene, preto, že chceme, že nás svedomie nepustí. Ale keď je všetko urobené, vieme aj "pařit" blush. Nie sme žiadni suchari. 

Tak teda, Rádiu Košice a jeho tvorcom želám, aby nám naďalej vytváralo hniezdo, z ktorého vieme kedykoľvek odletieť, rozšíriť si obzory a zároveň sa vrátiť. Prajem veľa poslucháčov. A ešte mu želám, aby mu nekradli témy surprise.

Foto
Kiwa a Oliver počas nahrávania na lodi v Istanbule

Peter "Peťo" Herman, Rádio Košice a TV Košice

Čo pre mňa znamená Rádio Košice? Je to práca, do ktorej chodíte s radosťou, ktorá ponúka každý deň niečo nové a na ktorej milujete spätnú väzbu poslucháčov alebo čitateľov. Keďže prvý kontakt s rádiom bol ešte v časoch strednej školy, bolo a aj je to pre mňa stále ideálne spojenie záľuby a práce.

Jana "ešte bez prezývky" Tomaškovičová, redaktorka

Rádio Košice je pre mňa najlepším východoslovenským rádiom, ktoré ma sprevádza aj na mojich cestách domov pod Tatry. Redaktori televízie, spravodajského portálu a rádia prinášajú ľuďom objektívne informácie a často idú až za hranice svojich možností. Veľmi rada počúvam vtipy Kiwy a Johnyho či správy z môjho milovaného východného Slovenska. Aj vďaka Rádiu Košice viem, čo sa deje doma pod Tatrami a ako dlho sa zdržím na východoslovenských cestách. 

Za ten krátky čas, čo som dostala príležitosť pracovať pre portál Košice Online, som spoznala skvelých a veselých ľudí. Veľmi si vážim to, že to nie sú len moji kolegovia, ale aj priatelia. Po nedávnom ukončení môjho vysokoškolského štúdia sú pre mňa pomocnou rukou a studnicou nápadov. Vždy budú pre mňa vzorom a ja som veľmi vďačná, že môžem byť súčasťou tohto skvelého tímu. 

Galéria k článku

HAPPY BIRTHDAY

RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre