Čo robiť ak počas pandémie ochorie vaše zviera?

KošiceKoronavírus

Majitelia sa pri návšteve nemocnice musia riadiť prísnymi bezpečnostnými opatreniami a hygienickými nariadeniami.

Univerzitná veterinárna nemocnica v Košiciach pracuje v špeciálnom obmedzenom režime a o zvieratá v ohrození sa stará v nepretržitej službe. „O zvieratá, ktoré sú v akútnom ohrození zdravia alebo života, sa tím lekárov a ošetrovateľov stará. V nepretržitej službe fungujú lekári, plnia všetky tie funkcie, ktoré jednotlivé kliniky majú. Zrušili sa však plánované operácie, takže nemocnica pracuje v obmedzenom režime len pre akútne prípady. Je zabezpečená nepretržitá pohotovostná služba, takže majitelia zvierat, ktoré sú v akútnom ohrození, dostanú adekvátnu pomoc,“ uviedla hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Zuzana Bobriková. 

Majitelia zvierat sa pri návšteve nemocnice musia riadiť prísnymi bezpečnostnými opatreniami a hygienickými nariadeniami. Ako vysvetlila Bobriková, klienti sa tiež musia vopred telefonicky objednať:

„Musí najprv zatelefonovať na číslo pohotovostnej služby a tam ho objednajú na prvý možný voľný termín. Každý klient je vpúšťaný do priestorov kliniky osobitne. Tie pravidlá, ktoré existujú aj u humánnych lekárov, platia aj tu. Do ambulancie nesmie vstúpiť viac ako jeden majiteľ s jedným psom alebo s iným malým zvieraťom. Ak zviera treba fixovať, tak musí byť zachovaný dvojmetrový odstup medzi lekárom a klientom. Samozrejme, pravidelná dezinfekcia, každý používa rúška.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Klienti s pozitívnou anamnézou alebo v karanténe nesmú prísť do nemocnice. Ak takíto klienti majú zviera v akútnom ohrození, musia nájsť zdravého človeka, ktorý ho bude sprevádzať namiesto nich. Nemocnica prijíma aj pacientov referovaných od iných veterinárnych lekárov, tí ale tiež musia vopred zavolať na kliniku.

„Ak niekto mal dohodnuté predpísané očkovanie, to sa momentálne nerobí. Podobne, ak má zviera problém, že ho treba odčerviť, tak tieto odčervovacie programy sa dajú odložiť a klient si vie sám odčerviť zviera tabletkami alebo použiť antiparazitálne prostriedky. Tieto všetky dokáže kúpiť vo veterinárnej lekárni, ktorá riadne funguje, nie sú viazané na recept a všetky tieto postupy dokáže urobiť so svojím zvieraťom aj sám,“ povedala Bobriková s tým, že Univerzitná veterinárna lekáreň funguje v pracovných dňoch v čase od 8.00 – 16.30 hod.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre