Čo sa oplatí vidieť v okolí Spišského hradu?

VýchodLetom svetom

Keď sa povie Spiš, tak asi každému z nás napadne ako prvý Spišský hrad, čo je pochopiteľné. Čo sa však oplatí navštíviť popri Spišskom hrade? V tomto článku vám dám niekoľko tipov na jedinečné miesta, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti.

Foto
Spišský hrad, brána do našich veľhôr  / RH

Spišský hrad patrí k tým najkrajším zrúcaninám na Slovensku

Spišský hrad je jedným z najväčších lákadiel nielen regiónu Spiš, ale aj celej našej krajiny. Preto je lepšie pripraviť sa pri jeho návšteve, že tam nebudete sami a stretnete veľa domácich a zahraničných turistov. Napriek tomu, že sa o tomto hrade hovorí, že je rozlohou najväčším hradom v strednej Európe, tak to tak nie je. Vedeli ste o tom?

Vstupné na tento hrad je síce 8 eur, čo je celkom dosť, ale mne sa na tomto hrade páči aj to, že si môžete vybrať či chcete absolvovať prehliadku so sprievodcom, audiosprievodcom alebo si ho môžete vychutnať po svojom a vo svojom tempe. Jedným z najkrajších miest hradu je aj kaplnka, ktorá je jeho súčasťou. A aj napriek tomu, že ja nie som vôbec romantický typ človeka, tak toto miesto ma dostalo.

Galéria k článku

V Spišskom Podhradí nájdete aj krásnu synagógu

Zaujímavosťou Spišského hradu je aj to, že napriek tomu, že sa vypína nad Spišským Podhradím, tak katastrálne patrí obci Žehra. Spišské Podhradie je známe aj tým, že je cieľovou stanicou najkratšej železničnej trate na Slovensku, ktorá sa začína v Spišských Vlachoch. Jej dĺžka je len necelých 10 kilometrov, no napriek tomu patrí k tým najzaujímavejším miestam na Spiši.

Jednou z najkrajších pamiatok tohto neveľkého mesta je aj synagóga, ktorej interiér je vraj veľmi pekný. V čase, keď som tam bol ja akurát prechádzala rekonštrukciou, takže sa tam pôjdem čoskoro opäť pozrieť.

Galéria k článku

Sivá Brada je plná minerálnych prameňov

Na Sivej Brade nájdete travertínovú kopu na vrchole ktorej vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko. Okrem viacerých prameňov tam môžete vidieť aj barokovú kaplnku Sv. Kríža zo 17. storočia.

Spišská Kapitula je sídlom spišského biskupstva

Neďaleko hradu sa nachádza aj známa Spišská Kapitula, ktorá je spolu so Spišským hradom, mestom Levoča a kostolíkom v neďalekej Žehre zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. V minulosti bola jedným z centier cirkevného školstva na Slovensku. Obdivovať tam môžete viaceré zaujímavé pamiatky, no asi tou najväčšou dominantou je Katedrála sv. Martina.

 

Autor: RADO HOPPEJ

 

Komentáre