Čo zažijete v rozprávkových Bojniciach? Týchto 6 miest nemôžete vynechať

SlovenskoLetom svetom

Napriek tomu, že Bojnice sú známe predovšetkým vďaka Bojnickému zámku, tak v tomto meste je toho ešte oveľa viac, čo sa oplatí vidieť. Aj ja sám som bol prekvapený, koľko zaujímavých miest toto mesto ponúka.

Foto

Bojnický zámok patrí k dominantám mesta

Začnem rovno Bojnickým zámkom, ktorý je podľa veľa ľudí jedným z najkrajších zámkov na Slovensku. A ja môžem len súhlasiť. Zaujímavý je svojím vzhľadom, pretože pripomína skôr francúzske či talianske zámky. Vstupné do zámku je 7 eur, no oplatí sa ísť si ho pozrieť aj zvnútra a vidieť tak môžete veľa zaujímavých miestností a výstav. Mňa zaujalo, okrem iného, zrkadlo, do ktorého keď sa človek pozrie, tak sa na ďalší deň zobudí krajší. Len asi nefungovalo, keď som sa do neho pozrel ja, lebo žiadna zmena nenastalasurprise

Súčasťou prehliadky zámku, ktorá trvá približne jednu hodinu, je aj návšteva kvapľovej jaskyne. Tá sa nachádza priamo pod ním a je ňou prepojená 26 metrov hlboká hradná studňa.

Foto

Zámocký park

Bojnický zámok sa nachádza v zámockom parku, v ktorom aj obyčajná prechádzka stojí za to. V parku môžete nájsť aj lipu, ktorá rastie pred vchodom do tohto zámku. Ide o lipu kráľa Mateja, ktorá má vyše 700 rokov, a pravdepodobne je najstarším stromom na Slovensku. 

Súčasťou tohto parku je aj zoologická záhrada, a park pokračuje potom ďalej lesoparkom v Strážovských vrchoch. Spomínaná Zoo je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Ja však takéto miesta veľmi nemusím, takže som Zoo vynechal.

Kalvária nad mestom

Dostať sa na kalváriu môžete z hlavnej cesty, pri značke označujúcej koniec/začiatok Bojníc smerom na Šútovce. Postupne prídete k šiestim zastaveniam Krížovej cesty, ide o malé kaplnky s maľovanými obrazmi na plechu. Na vrchu sa nachádza baroková kaplnka Sedembolestnej Panny Márie a pred ňou tri kríže.

Foto

Rozhľadňa

Cesta ku kalvárii síce netrvá nejako extra dlho, no dá človeku celkom zabrať, teda ja som bol celkom vyšťavený, lebo treba ísť dosť do kopca. Neďaleko kalvárie sa nachádza aj rozhľadňa, z ktorej je pekný výhľad. Teda ak vychytáte pekné počasie. Len neodporúčam preskakovať plot, ktorý tam je, lebo môžete prísť ľahko k úrazu, tak ako ja. Začiatkom leta tohto roku vznikla v Bojniciach nová atrakcia, Vyhliadková veža Bojnice, ktorá už od prvého dňa privítala veľké množstvo zvedavých turistov.

Galéria k článku

Miestne kúpele

Neďaleko historického centra a zámku sa nachádzajú aj kúpele. Tie sú voľne prístupné, aj keď ja som to najprv vôbec nevedel. Okrem iného tam je vraj aj veľmi pekná reštaurácia, kde si môžete vychutnať dobrý obed či kávu. Vedeli ste, že Bojnice patria k tým najznámejším kúpeľným mestám na Slovensku?

 

Autor: RADO HOPPEJ

 

Komentáre