Čo sa zmenilo za tri roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?

SlovenskoSpravodajstvo

Reportéri stále čelia rôznym útokom a vyhrážkam.

V nedeľu 21. februára uplynú tri roky od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Kvôli tejto mimoriadne tragickej udalosti podalo demisiu viacero ministrov medzi nimi aj Marek Maďarič, Robert Kaliňák či vtedajší premiér Robert Fico. Odvtedy došlo k viacerým zmenám nielen v politike, ale aj v celej spoločnosti.

„Po tragickej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018 právom nahnevaní ľudia vyšli do ulíc a žiadali riadne prešetrenie vraždy a tiež návrat slušnosti do našej spoločnosti. Táto udalosť otriasla nielen rodinami pozostalých, ale celým Slovenskom. Odvtedy sa zmenila vláda, prebehli súdne procesy, viac sa zatýka a bojuje s korupciou,“ uviedla pre Košice Online politologička Renáta Dulinová Bzdilová s tým, že tragické udalosti spred troch rokov sa prejavili aj vo výsledkoch vlaňajších parlamentných volieb:

„V minuloročných voľbách sa odzrkadlilo sklamanie z dlhoročného vývoja politiky na Slovensku, taktiež túžba po zmene. K volebným výsledkom zrejme prispeli aj nešťastné udalosti z roku 2018.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Vyšetrovanie vraždy Jána a Martiny odhalilo viacero káuz vrátane lustrovania novinárov. Reportéri však stále čelia rôznym útokom a vyhrážkam, či už zo strany politikov, alebo anonymov.

„Za tie tri uplynulé roky sa zmenil pohľad na prácu novinárov, hlavne čo sa týka ich bezpečnosti alebo prípadného ohrozenia zo strany niektorých skupín. Zhodnotil by som to aj takým spôsobom, že čo sa zmenilo nielen za tri roky, ale aj za tridsať rokov v našej spoločnosti a mám pocit, že je to rovnaké. V uplynulom týždni pribudli dva prípady, len čo sa týka žalôb na ochranu osobnosti. Naďalej vidíme, že nielen naši členovia, ale aj ľudia, ktorí vykonávajú toto povolanie, sú zastrašovaní alebo je na nich vyvíjaný nátlak v súvislosti s ich prácou,“ skonštatoval predseda Slovenského syndikátu novinárov Daniel Modrovský.

Vražda dvoch mladých ľudí zároveň vyvolala najväčšie demonštrácie od čias Nežnej revolúcie. Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí, ktorí požadovali nezávislé vyšetrenie vraždy a dôveryhodnú vládu.

„Nemyslím si, že už môžeme hovoriť o pozitívnych zmenách. Nejaké svetielko na konci tunela tam vidíme, ale ešte bude trvať niekoľko rokov, než dospejeme aspoň k tomu, že budeme vedieť, kto je na Slovensku novinár a kto si zaslúži ochranu,“ povedal Modrovský, ktorý dodal, že je potrebné prijať opatrenia, aby bolo vopred jasné, čo si môžu politici dovoliť nielen voči novinárom, ale aj bežným ľuďom.

Komentáre