Rozsiahla epidémia sa neočakáva.
Opičie kiahne sa vyskytujú v populácii desaťročia. Tento vírus bol prvýkrát objavený v roku 1970. Po ukončení očkovania proti pravým kiahňam sa začalo šíriť ochorenie, ktoré je známe aj ako mpox. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račová vysvetlila, že ide o vírus prenosný zo zvierat na ľudí:
„K prenosu zo zvierat dochádza priamo fyzickým kontaktom so zvieraťom, napríklad uhryznutím, poškriabaním, kontaktom s telesnými tekutinami zvieraťa alebo pri príprave mäsa divokých zvierat. K prenosu dochádza aj nepriamo, teda predmetmi znečistenými výlučkami zvierat. K prenosu z človeka na človeka dochádza úzkym fyzickým kontaktom, ako je priamy kontakt s infekčnými vyrážkami, telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu.“
Mpox sa môže prenášať aj nepriamo, napríklad kontaminovanou posteľnou bielizňou či uterákmi. Inkubačný čas je 5 až 21 dní. Račková priblížila, že ochorenie sa začína príznakmi podobnými chrípke, teda horúčkou, únavou, bolesťou svalov, zimnicou či opuchom lymfatických uzlín:
„Do troch dní od nástupu nešpecifických príznakov sa objavuje už aj typická vyrážka, ktorá sa môže vyskytnúť na akomkoľvek mieste ľudského tela, vrátane dlaní rúk, spodnej časti chodidiel a genitálnej a rektálnej oblasti. Bežný je výsyp na trupe, rukách a nohách. Počet vyrážok sa v jednotlivých prípadoch môže veľmi líšiť, niekedy sa vyskytnú len v menšom množstve na jednej časti tela. Výsyp sa začína škvrnami, ktoré sa postupne menia na pľuzgieriky až chrasty.“
Po odpadnutí chrasty je pacient neifekčný. Príznaky zvyčajne zmiznú do dvoch až štyroch týždňov. Väčšina nakazených má mierny priebeh ochorenia. Najviac ohrozené sú deti, starší ľudia s pridruženými zdravotnými problémami či pacienti s oslabenou imunitou.
Infektológ Martin Novotný z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura pre Košice Online uviedol, že opičie kiahne môže skomplikovať napríklad zápal pľúc, mozgových blán či očných spojiviek:
„Ochorenie u zdravého človeka je vo väčšine prípadov samolimitujúce, čiže vyrieši ho naša imunita sama, nemusíme dávať žiadne antivirotiká, doslova liečba je len symptomatická, ako z pohľadu teploty, takisto aj starostlivosti o pokožku s pľuzgiermi. Ak ide o rizikového pacienta, tam by sme už mali zvažovať antivirotiká, ktoré Európska únia nakúpila pre prípad masívnejšieho výskytu tohto ochorenia.“
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti s opičími kiahňami, ktoré sa šíria najmä v Afrike. Na Slovensku sme od júla 2022 zaznamenali 16 prípadov. Odborníci momentálne neočakávajú rozsiahle epidémie opičích kiahní.
„Opičie kiahne sa vyskytujú len ako importovaná nákaza. V Košiciach sme mali hospitalizovaného jedného pacienta. Myslím, že ešte ďalší dvaja boli riešení ambulantne. Aj v tejto súvislosti išlo len o importované nákazy a nebolo tam zachytené šírenie v populácii na Slovensku,“ dodal Novotný.
Šíreniu tohto ochorenia je možné predchádzať dodržiavaním hygieny či zamedzením blízkeho kontaktu s infikovanými. Račková dodala, že tých je potrené izolovať a vyhýbať sa zvieratám aj osobám s oslabenou imunitou:
„Ak ste boli v úzkom kontakte s niekým, kto môže mať ochorenie mpox a objavia sa u vás príznaky ochorenia, obmedzte kontakty s ľuďmi, vyrážku prekryte oblečením a kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Informujte ho o podozrení na ochorenie mpox. Odporúča sa aj nasadenie respirátora.“