Čoraz viac ľudí má záujem o samozber ovocia

VýchodSpravodajstvo

Úrodu malín budú zbierať približne ešte dva týždne.

V Zemplínskej Novej Vsi v časti Úpor v okrese Trebišov si môžu záujemcovia sami zbierať maliny. Ako uviedol pestovateľ Dušan Leško, o túto možnosť je čoraz väčší záujem. Sezóna samozberu malín je takmer v polovici. Počasie na rast tohto ovocia nie je ideálne, je lepšie, ak viac prší a nie je sucho.

Leško povedal, že maliny pestujú ako doplnok k rodinnému orechovému sadu. Dôvodom je to, že obe plodiny potrebujú podobné podmienky, vyžadujú si tú istú pôdu, hnojivá aj vápnenie.

Foto
Samozber malín / TASR

Pestovateľ skonštatoval, že maliny im majú vykryť počiatočné náklady spojené so sadom:

„Až sa divím, že sem prichádza veľa ľudí a nepestujú si ich sami doma, je to veľmi jednoduché. Maliny potrebujú hlavne dobrú pôdu pri založení porastu a potom už, ako hovoria starí ľudia, rastú ako burina,“ doplnil Leško s tým, že kry orezávajú a tvarujú:

„Nie je to nič komplikované. Letorasty, ktoré teraz odrodili, sa na jeseň alebo na jar vystrihujú a na nových zelených vznikne úroda na budúci rok.“

Kvôli aktuálnym klimatickým podmienkam došlo k posunu vegetačného obdobia približne o týždeň. Vzhľadom na to, že maliny by mali rodiť približne mesiac, úrodu v Zemplínskej Novej Vsi budú zbierať zhruba ešte dva týždne, čo potvrdil aj Leško:

„Napríklad v okolí Žiliny ešte nezačali a v Poľsku odštartujú sezónu približne o mesiac.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre