COVID automat rozhodne o osude lyžiarskej sezóny

VýchodKoronavírus

Ak by sa opatrenia nesprísňovali, ostáva len čakať na snehovú nádielku.

Lyžiarske strediská na východnom Slovensku a na Liptove začali v týchto dňoch so zasnežovaním svahov. Prevádzky a hotely sú však pre zavedený lockdown na minimálne dva nasledujúce týždne zatvorené. Núdzový stav platí 90 dní, strediská preto čakajú, či sa upraví COVID automat. Ak by sa opatrenia nesprísňovali, ostáva im už len čakať na snehovú nádielku. COVID automat v súčasnej podobe totiž povoľuje lyžovanie.

„Lyžiarske vleky, my nemáme kabínky, my nemáme sedačky. V podstate je režim OTP, pokiaľ ho nezmenia,“ uviedol pre Rádio Košice vedúci strediska Jahodná Ján Petróci.

Lyžiarske stredisko Kavečany v Košiciach podobne ako v minulých rokoch nebude otvorené. Podľa výkonnej riaditeľky Regiónu Vysoké Tatry Lucie Blaškovej lyžiarska sezóna odštartuje, avšak nízka zaočkovanosť neumožňuje otvoriť hotely či wellness centrá. Niektoré strediská dokonca od zatvorenia odhovorili až občania.

„Práve to je na tom najhoršie. Musíte minúť niekoľko desaťtisíc eur, aby ste to mohli pustiť. Momentálne sme boli nastavení, že strediská sa nepustia, ale keďže, čo sa týka Mlyniek, vyšla aktivita od občanov a začala sa zbierka, aby podporili zasnežovanie, takže momentálne sa sezóna asi spustí,“ skonštatoval Rastislav Mašlonka zo Ski Mlynky.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Problém je aj v neskorom oznamovaní podmienok zo strany vlády. Tá vlani povolila lyžovanie, avšak nakoniec z dvojtýždňových príprav nič nebolo.

„Vyzerá to zatiaľ biedne, lebo čakáme, s akými obmedzeniami príde vláda a či vôbec budeme prevádzkovať toto stredisko. Nemáme informácie, aj keď to študujeme, len sú tie pravidlá také nejasné. Plejsy chceme postaviť na nohy. Čiže všetky plány, všetky investície sa okresali a čaká sa, čo bude ďalej. Je to škoda, lebo veľa ľudí chodí lyžovať, aj hotel na svahu je v podstate v bezprostrednej blízkosti,“ povedal za Plejsy Matej Melo.

Plejsy dokonca nedostali kompenzáciu zo strany štátu za minulú sezónu pre nezaradenie do schémy odškodnení. Lyžiarske stredisko Jasná verí, že po vzore Rakúska sa so zlepšením pandemickej situácie vpustia do hotelov minimálne očkovaní a tí, ktorí prekonali koronavírus.

„Sme presvedčení, že lyžovačka bude. COVID automat aj vo svojej najnovšej podobe totiž lyžovačku umožňuje, aj v tej najprísnejšej, teda v čiernej fáze. V praxi by to znamenalo, že v kabínkových lanovkách sa budú môcť prepravovať len zaočkovaní, respektíve tí, ktorí COVID prekonali, v tej najprísnejšej fáze s obmedzením kapacity. Na sedačkových lanovkách by sme mali prepravovať lyžiarov v režime OTP. Povinnosťou bude respirátor,“ reagoval za Tatry Mountain Resorts Marián Galajda.

Reštaurácie i čajovne na svahoch budú fungovať formou okienkového výdaja. Od epidemiologickej situácie sa odvíjajú aj špeciálne akcie v období sviatkov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre