COVID automat sa neobnoví, opatrenia budú od 13. januára platiť celoplošne

SlovenskoSpravodajstvo

Núdzové zdravotnícke zariadenia by mali vzniknúť v každom kraji.

Z dôvodu rýchlosti šírenia variantu omikron a nepredvídateľnosti situácie, Slovensko upúšťa od COVID automatu. Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz (IZA) ministerstva zdravotníctva Matej Mišík vysvetlil, že nové opatrenia budú od stredy 19. januára celoplošné:

„Do tejto vlny omikron vstupujeme s relatívne vysokou záťažou v nemocniciach. Stále je v nich ešte okolo 2000 pacientov s COVID-19 a až 200 na umelej pľúcnej ventilácii. Ale oproti minulým týždňom pokračuje pokles aj v počte prípadov, aj hospitalizácií, čiže postupne si vytvárame priestor na zvládanie nadchádzajúcej vlny.“

Lekári denne príjmu do nemocníc priemerne 135 pacientov s koronavírusom, pričom počas delty vlny to bolo za 24 hodín 400 nakazených. V nemocniciach bolo za mesiac hospitalizovaných 4950 nezaočkovaných a 1230 očkovaných. Slovensko aktuálne hlási vyše 2,7 milióna zaočkovaných a viac ako 1,1 milióna záujemcov dostalo aj posilňovaciu dávku. Vo vekovej kategórii nad 60 rokov má tretiu dávku vakcíny 76 percent plne očkovaných.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Tím rezortu zdravotníctva rieši priestory na zriadenie núdzových zdravotníckych zariadení pre COVID pacientov, ktoré by mali vzniknúť v každom kraji.

„Táto úloha je plnená s tým, že my sme nedefinovali, koľko zariadení bude. Môžu sa vypínať, zapínať, podľa potreby, ale rátame, že v každom krajskom meste by malo byť jedno takéto zariadenie,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že v každom núdzovom zariadení by mohlo byť 100, 200 či 300 lôžok v závislosti od kapacity priestoru.

Rezort zdravotníctva zároveň komunikuje so Správou štátnych hmotných rezerv a rieši obstaranie pomôcok do núdzových zariadení. Tiež sa zaoberá personálom, ktorý by tam mal pracovať. Núdzové zdravotnícke zariadenia nebudú poľnými nemocnicami, ale lôžkami, kde by sa poskytovala základná starostlivosť a triedili pacienti. Takýmto spôsobom by sa mal minimalizovať počet úmrtí na koronavírus v čase humanitárnej katastrofy, nápor na zdravotnícke zariadenia, zoptimalizovať využitie záchrannej zdravotnej služby či včas poskytovať kyslíkovú terapiu pacientom s respiračnými ťažkosťami.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre