Craig Ramsay ostáva na lavičke Slovenska, Šatan: „Išlo to ľahko."

SlovenskoŠport

Kanaďan Craig Ramsay zotrvá pri slovenskej hokejovej reprezentácii. S generálnym manažérom Miroslavom Šatanom sa dohodol na ročnej spolupráci. Národný tím povedie na MS 2020 vo Švajčiarsku i v augustovej olympijskej kvalifikácii.

Ramsay začal pri slovenskej reprezentácii v auguste 2017. Kanadského kormidelníka Šatan privolal do národného tímu v tej dobe len mesiac po jeho zvolení do pozície generálneho manažéra. Ramsay viedol Slovensko na majstrovstvách sveta v máji 2018, kedy v Dánsku obsadili Slováci deviate miesto. V tom istom roku koučoval Slovensko aj na ZOH v Pjongčangu, kde si Slovensko vybojovalo jedenáste miesto. „Po MS som mal obavy, či sa dohodneme. Čakalo sa na to, ako dopadnú voľby. Ale keď sme sa po nich začali s Craigom rozprávať o ďalšej spolupráci, išlo to ľahko," uviedol Šatan.

Foto
Craig Ramsay / TASR

Zmluva sa Ramsaymu skončila po domácich majstrovstvách sveta v Bratislave a Košiciach. Slováci sa síce nedostali do vytúženého štvrťfinále, ale fanúšikovia po každom zápase oceňovali ofenzívny štýl hokeja a rovnako aj odborníci. Ramsay bol preto na slovenskej striedačke po konci MS 2019 žiadaný. V tom čase však končil mandát vtedajšiemu prezidentovi SZĽH Martinovi Kohútovi, ktorý navyše vyhlásil, že ďalej kandidovať nebude. Po zvolení Šatana za šéfa slovenského hokeja však nový prezident začal s Ramsayom nové rozhovory a napokon skúseného kouča presvedčil o zotrvaní vo funkcii. „Dohodli sme sa na rovnakých podmienkach, aké mal predtým. Oba turnaje, ktoré bude v ten rok koučovať, sú pre nás najdôležitejšie," uviedol Šatan.

Posty Ramsayho asistentov zatiaľ nie sú obsadené. Miroslav Šatan je opäť otvorený možnosti, že sa v pozícii asistentov vystrieda viacero odborníkov. „Craig by mal prísť na Slovensko začiatkom októbra, komunikujeme spolu. Máme skupinu asistentov, ktorí sa pri ňom za dva roky vystriedali a máme záujem, aby pokračovali v načatej práci. Možno sa objavia jedno-dve nové mená, aby pri Craigovi získavali skúsenosti."

Šesťdesiatosemročný Ramsay začal trénovať po konci hráčskej kariéry. Pracoval vo viacerých kluboch NHL, naposledy ako konzultant v Montreale Canadiens. Ako hlavný kouč viedol Buffalo Sabres, Philadelphiu Flyers a Atlantu Thrashers. Ako asistent v Tampe Bay získal v roku 2004 Stanleyho pohár. Ako hráč pôsobil v NHL v rokoch 1971 až 1985 za Buffalo Sabres. Odohral 1070 duelov základnej časti, v ktorých nazbieral 672 bodov (252+420), v 89 dueloch play off pridal 48 bodov (17+31). Raz si zahral v Zápase hviezd a v roku 1985 získal Frank J. Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka.

V pozícii generálneho manažéra bude aj naďalej súčasný prezident SZĽH Miroslav Šatan, no čo najskôr chce nájsť za seba náhradu. „Dal som ponuku dvom ľuďom, ale ešte sme sa nedohodli. Je to však otvorené, počas sezóny môžeme celú vec vyriešiť, alebo aspoň nájsť asistenta, ktorý ma odľahčí," vysvetlil Šatan. O konkrétnych ponukách, ktoré šéf SZĽH dal, rozprávať nechcel. „Je to niečo, čo sa môže počas sezóny zmeniť, nie je pre mňa primárne obsadiť túto pozíciu hneď teraz. V prvom rade som sa chcel dohodnúť s Craigom Ramsayom. Ja sa budem funkcii manažéra viac venovať pred turnajmi, mimo toho sa budem venovať prezidentskej funkcii."

Zoznam trénerov SR v ére samostatnosti:

1993-1996 Július Šupler

1996-1997 Jozef Golonka

1997-1999 Ján Šterbák

1999-2002 Ján Filc

2002-2006 František Hossa

2006-2008 Július Šupler

2009-2010 Ján Filc

2010-2011 Glen Hanlon

2011-2015 Vladimír Vůjtek

2015-2017 Zdeno Cíger

2017-  Craig Ramsay  

 

Zdroj: TASR

Komentáre