Crew Dragon s dvojicou astronautov sa vráti na Zem začiatkom augusta

SvetZaujímavosti

Kapsula by mala dopadnúť na hladinu Atlantického oceánu.

Šéf vesmírnej agentúry NASA Jim Bridenstine oznámil, že dvojica amerických astronautov, ktorí sa dostali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) na palube kozmickej lode Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX, sa 1. augusta vydajú na spiatočnú cestu:

„Pristátie do mora je plánované na 2. augusta, závisí to však od počasia. Zostaňte naladení.“

Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley odštartovali z Floridy 30. mája, pričom išlo o prvý vesmírny let americkej kozmickej lode s ľudskou posádkou od roku 2011. Vtedy NASA ukončila vesmírny program raketoplánov. Americkí astronauti cestovali do vesmíru výlučne na ruských raketách.

Foto
Štart Crew Dragon / TASR

Behnken a Hurley sa stali prvými astronautmi, ktorí sa na ISS dostali na komerčnej kozmickej lodi. Crew Dragon bude pravidelne dopravovať na ISS astronautov z NASA a partnerských vesmírnych agentúr v Kanade, Japonsku, Európe či v Rusku.

SpaceX minulý rok úspešne ukončila testy bezpilotného zariadenia. Návrat astronautov bude prvým prípadom cesty ľudskej posádky na Zem. Kapsula by mala dopadnúť na hladinu Atlantického oceánu, podobne ako pristávacie moduly amerického vesmírneho programu Apollo v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre