Crew Dragon so štvoricou astronautov sa pripojila k ISS

SvetZaujímavosti

Vo vesmíre by mali byť šesť mesiacov.

Vesmírna kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá v nedeľu (16.11.) odštartovala z Floridy, sa dnes v ranných hodinách úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

„Palubný prielez medzi kapsulou Crew Dragon a vesmírnou stanicou sa otvorí po tom, ako sa v oboch systémoch vyrovná tlak,“ vyhlásila americká vesmírna agentúra NASA.

Crew Dragon sa pripojila k ISS o 5.00 hod. stredoeurópskeho času, približne 27 hodín po tom, ako vyštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Na jej palube boli štyria astronauti Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker a Soiči Noguči z japonskej vesmírnej agentúry JAXA. Na zem by sa mali vrátiť na jar budúceho roka.

Foto
Crew Dragon / TASR

NASA verí, že je to začiatok série pravidelných letov s ľudskou posádkou k ISS z územia Spojených štátov. Doposiaľ bola závislá od ruských rakiet, ktoré ich po ukončení programu raketoplánov dopravovali do vesmíru. Tento rok začala spolupracovať so SpaceX.

V máji sa uskutočnil historický štart amerických astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleyho na palube Crew Dragon k ISS. Bol to prvý let s ľudskou posádkou do vesmíru z územia USA za ostatných desať rokov. Zároveň išlo o prvý prípad, keď ľudí na obežnú dráhu Zeme dopravila súkromná spoločnosť.

NASA plánuje využívať kozmické lode SpaceX na pravidelné lety. Zároveň nie je vylúčené ani ich využívanie pre vesmírnych turistov. Kapsuly Crew Dragon vynáša do kozmu raketa Falcon 9, ktorú tiež vyrába SpaceX.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre