Crew Dragon úspešne odštartoval svoju misiu na ISS

SvetSpravodajstvo

Na palube sú dvaja astronauti.

Vesmírna loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX s ľudskou posádkou včera (30.5.) úspešne odštartovala z Mysu Canaveral na americkej Floride, čo potvridlo sebestačnosť Spojených štátov od Ruska. Ide o prvý kozmický let s ľudskou posádkou so štartom z územia USA za takmer desaťročie. NASA sa od roku 2011 pri doprave svojich astronautov na ISS spoliehala na ruské rakety.

Na palube Crew Dragon sú dvaja astronauti – Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53), pričom k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) ich vynáša raketa Falcon 9. V prípade, ak pôjde všetko podľa plánu, Crew Dragon na orbitálnom komplexe pristane o 19 hodín neskôr, dnes o 16.29 hod. SELČ.

Historický štart z Mysu Canaveral sledoval aj americký prezident Donald Trump, ktorý v reakcii na úspešný štart vyhlásil: „Je to neuveriteľné.“

Raketa Falcon 9 s vesmírnou loďou Crew Dragon mala pôvodne z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride štartovať v stredu 27. mája. Z dôvodu nepriaznivého počasia jej štart napokon preložili na sobotu 21.22 hod. SELČ.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre