Čriepky z histórie košického tenisu za prvej Československej republiky /1918-1938/

KošiceHistoricKE

V dnešnom článku pokračujeme históriou košického tenisu a priblížime si niektoré zaujímavosti a udalosti, ktoré sa spájali s košickým tenisom v období prvej Československej republiky /1918-1938/.

Foto
Majstrovstvá mesta Košice, team KSC, august 1937, na courte č. 1 bola proti neplatiacim divákom na plote zavesená veľká plachta / Východoslovenské múzeum v Košiciach

V Košiciach boli po vojne tenisové dvorce v Sokolskom sade (predtým Széchenyi park, dnes Mestský park) obnovené a v rukách okrášľovacieho spolku. Poplatok za prenájom ihriska pre 12 osôb bol 846 korún, na osobu to tak vychádzalo 76 korún. O preukaz bolo potrebné požiadať a zaplatiť u tajomníka Jánosa Quirsfelda. Ihriská si tu prenajal aj KSC (Kassai Sport Club), maďarský športový klub založený v roku 1912 a reorganizovaný predsedom Bélom Fekete v roku 1919. Práve tento klub sa po vojne ako prvý začal vážnejšie venovať tenisu. Druhý významný maďarský športový klub KAC bol vysídlený z moderného športového areálu na Rákóczi út a presťahoval sa do nového športového strediska na Peštianskej triede v r. 1920. V rámci obnovenia aktivít klub reorganizoval aj svoj tenisový oddiel. Prvý krok k organizačnému zoskupeniu na východnom Slovensku bol daný aj utvorením tenisových krúžkov aj odborov pri odbočke „Sväzu čs. dôstojníkov v Košiciach, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Levoči“.

 

Na jar r. 1921 fanúšikov tenisu vítalo v mestskom parku až 16 kurtov, ktoré sa poľahky darilo zaplniť. Medzi tenistami nechýbali deti, dievčatá, mladí muži či ženy, hra oslovila každú vekovú skupinu. Možno povedať, že to bol rok znovuzrodenia tenisu v Košiciach a trocha zveličene aj že v roku 1921 sa zrodila myšlienka hrávať tenis ako šport. Predtým čisto spoločenskú, zábavnú hru vystrieda túžba po štýlovej hre, ktorej cieľom sú výsledky a pod vedením trénera sa hráči učili a snažili zlepšiť svoju hru. K rozvoju veľkou mierou prispela aj prvá medzinárodná súťaž organizovaná KSC v auguste 1921, na ktorej sa zúčastnil aj svetoznámy maďarský tenista Béla von Kehrling. Okrem tenisového areálu v Sokolskom sade zriadila súkromná spoločnosť aj tenisový kurt v Čermeľskom údolí.

 

Naďalej boli najaktívnejší tenisti zo športových klubov KAC aj KSC, ktorých pripravoval na sezónu skúsený budapeštiansky tenisový tréner Béla Bajusz. Tieto dva kluby každoročne organizovali zaujímavé tenisové turnaje. V r. 1922 to boli medzinárodné majstrovstvá Slovenska v dňoch 17. – 18. augusta. Víťazmi šampionátu sa stal opäť legendárny Béla von Kehrling, v ženskej dvojhre dominovala Altdorffer Mercedes, v mužskej štvorhre Kehrling a Göncz a v miešanej štvorhre manželia Kehrlingovci.

Foto
Aj československý košický športový klub Slávia sa snažil prilákať mladých tenistov do svojich radov  / Slovenský východ, 8. marec 1923

Tenisový život v Košiciach prešiel za pár rokov obrovským vývojom. V r. 1925 sa tenis hrával na troch športoviskách. Tenistom bolo k dispozícii 16 kurtov v Mestskom parku a po 2 v Gajdových kúpeľoch a v tenisovom centre na Tordássyho ulici.

 

V apríli roku 1925 bol založený košický LTC (Lawn Tennis Club), ktorý združoval hráčov všetkých košických športových klubov bez ohľadu na národnosť. Medzi členmi boli hráči klubov KAC, Hakoah, Slávia i tenisovej spoločnosti Tordássyho ul.

 

V roku 1926  pokračoval v činnosti košický LTC už ako člen Československej Lawn tenisovej asociácie a patril k jedným z najväčších tenisových klubov Československej republiky. Tenisti sa zúčastnili s úspechom tenisových turnajov v Tatrách, Užhorode, Bystrici, Rimavskej Sobote, Košiciach a získali prvé ceny a majstrovstvo.

 

Prvý medzinárodný tenisový turnaj v Košiciach v rámci majstrovstiev Slovenska zorganizoval KSC dňa 8. augusta v r. 1926 v tenisovom komplexe v mestskom parku. V organizačnej a aranžérskej práci vynikal agilný prezident klubu Béla Fekete. Okrem domácich hráčov sa turnaja zúčastnili aj tenisti z Banskej Bystrici ako i elitné družstvo z Budapešti na čele opäť s Bélom von Kehrling. Ceny vstupenky boli 6 KČ na deň a 25 KČ na celú súťaž. O veľkom záujme svedčí skutočnosť, že zápasy denne sledovalo okolo 460 divákov. Prvým majstrom sa podľa očakávania stal Béla Kehrling a v kategórii žien Oszkárné Bárczy z Banskej Bystrici. V mužskej štvorhre zvíťazili Kehrling s Fittlerom, v zmiešanej štvorhre manželia Bárczyovci.

Neubehol ani mesiac a nový LTC klub zorganizoval v septembri 1926 medzinárodný tenisový turnaj, ktorý pokračoval aj v ďalších rokoch a tešil sa veľkému záujmu významných hráčov nielen z Československej republiky, ale aj zo zahraničia.

Foto
Novinová správa o medzinárodných „lawn-tennisových závodoch“ v Košiciach / 10. september 1926, Slovenský východ

Medzi úspechy košického tenisu z 20. rokov patrí triumf klubu LTC Košice, ktorý získal v roku 1927 Rizeleyov pohár — vypísaný československou Lawn tenisovou asociáciou — víťazstvom nad Berehovom, KSC Košice a Sláviou Banská Bystrica. Súťažilo sa v rámci súťaže preborníctva Slovenska. V barážovom súboji o postup do celoslovenskej súťaže ale LTC Košice podľahli českému víťazovi preboru, SK Přerov.

Foto
Tenisti klubu MVT ako diváci  / Východoslovenské múzeum v Košiciach

Tenis v 20. rokoch sa na východnom Slovensku naďalej rozvíjal čoho dôkazom bolo aj utvorenie nového Klubu Československých tenistov v Košiciach v roku 1927. Ich kurty sa nachádzali v roku 1930 na Wilsonovej okružnej (dnes Bencúrova ulica). Tenisový odbor mala aj Kadetka Košice, o ktorom sú zmienky z roku 1930.

 

V rámci celoštátnej organizácie ČsLTA (Československá Lawntenissová Associácia) bola v r. 1930 vytvorená východoslovenská župa. Súťažilo sa každoročne v súťaži klubov a jednotlivcov. V júni 1931 organizoval klub LTC Košice medzinárodný tenisový zápas s popredným maďarským klubom AC Sátoraljaujhélyi. Aj keď maďarský klub bol vysokým favoritom, zostava, s ktorou prišiel, nenadchla a v celkovom skóre ľahko podľahla košickým tenistom.

Foto
„Niečo o tenise“, zaujímavý dobový novinový článok o tenise, ale i o tenisovej móde / Slovenský východ 25. máj 1930

Víťazom východnej skupiny župy ČsLTA sa prvýkrát stal 1. ČsLTK Košice v roku 1934. V majstrovstvách jednotlivcov sa z mužov najviac darilo dr. Gottesmannovi z LTC Košice, ktorý zvíťazil v rokoch 1933 a 1934,  medzi ženami bola úspešná Košičanka Halmiová, víťazka v roku 1934.

Foto
V obchode u Littmana sa dalo zakúpiť všetko potrebné k tenisu aj na splátky. Novinové reklamy sú z r. 1930 a 1936  / Slovenský východ, 11. jún 1930 / 3. marec 1936

Autor: HistoricKE

Komentáre