Cristiano Ronaldo strelil Litve štyri góly, upevnil si pozíciu najlepšieho európskeho strelca

EurópaŠport

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo opäť predviedol svoj kanoniersky inštinkt pri výhre Portugalska nad Litvou 5:1. V kvalifikačnom zápase o postup na ME 2020 strelil v priebehu pätnástich minút tri góly a celkovo ich nasúkal štyri. S 93 zásahmi si upevnil pozíciu na čele tabuľky strelcov európskej reprezentačnej histórie.

Tridsaťštyriročný krídelník figuruje v tabuľke pred legendárnym Maďarom Ferencom Puskásom, ktorý reprezentoval aj Španielsko. Ten je druhý s 84 zásahmi. Jediným lepším reprezentačným kanonierom ako CR7 je Iránčan Ali Daei. Daei strelil v rokoch 1993 - 2006 109 gólov. „Jeden gól som dal nedávno Srbom a dnes som pridal štyri. Chcem týmto spôsobom pokračovať čo najdlhšie. Som šťastný a užívam si to, ale nielen pre svoje štyri góly. Dosiahli sme istú solídnu úroveň v národnom drese a mne len vyhovuje, že tomu môžem napomáhať," skonštatoval Cristiano Ronaldo. „Ronaldo je najlepší hráč na svete. Chcete ešte lepší dôkaz?," reagoval na počin svojho kapitána tréner Portugalska Fernando Santos.

Foto
Cristiano Ronaldo / TASR

Hviezda Juventusu otvorila skóre zápasu v siedmej minúte z pokutového kopu prízemnou strelou do protipohybu brankára. Už o 21 minút sa radovali domáci, keď na 1:1 vyrovnával vyrovnali zásluhou Vytautasa Andriuškevičiusa. Prvý polčas skončil remízou. V druhom však zaúradoval Ronaldo, ktorý v priebehu pätnástich minút (62., 65. a 76.) zvýšil vedenie hostí na 4:1. Najprv brankár Ernestas Šetkus nedokázal skrotiť loptu po jeho skákajúcej strele spoza šestnástky a strelil si akoby vlastný gól. V 62. min Ronaldo jemne tečoval strieľaný center Rafu Silvu a dovŕšeným hetrikom zvýšil už na 3:1 pre úradujúcich majstrov Európy aj víťazov Ligy národov. Kanoniersky galavečer ukončil Ronaldo strelou bez prípravy po prohrávke Bernarda Silvu. Gólovú bodku za zápasom dal v druhej minúte nadstaveného času William Carvalho.

Portugalsko je momentálne na druhej priečke B-skupiny kvalifikácie ME 2020 s ôsmimi bodmi zo štyroch zápasov (2-2-0). Lídrom skupiny je trinásťbodová Ukrajina. „Som presvedčený o tom, že máme na víťazstvo v skupine," prehlásil tréner Portugalska Fernando Santos.

Ronaldo nastrieľal 93 reprezentačných gólov, ktoré sa skladajú z dvoch štvorgólových zápasov a dovedna ôsmich, v ktorých zaznamenal hetrik. Štrnásťkrát dal dva góly v zápase a ostatných 39 gólov vsietil samostatne. Až 51-krát dokázalo Portugalsko zvíťaziť z celkovo 61 zápasov, v ktorých sa gólovo presadil. Po 5 gólov strelil proti Andorre, Arménsku, Lotyšsku aj Švédsku, štyri kusy adresoval do siete Estónska, Faerských ostrovov, Litvy a Holandska. „Nikdy neskóroval proti Francúzsku, Nemecku, Taliansku aj Anglicku," pripomína portál UEFA.