Čudné správanie psa môže mať na svedomí babezióza

SlovenskoKultúra

Majiteľ musí väčšinou siahnuť hlboko do vrecka, no ani tak nemá istotu, že sa jeho domáci miláčik uzdraví.

Babezióza – ochorenie prenášané kliešťami, ktorého hlavnými príznakmi sú horúčka, zrýchlené dýchanie, problémy s trávením, no hlavne tmavý moč. Postihuje našich štvornohých miláčikov a jeho liečba je veľmi nákladná.

Závažnosť ochorenia sa výrazne líši v závislosti od druhu babézií ako aj od reakcie imunitného systému a iných súčasne prebiehajúcich ochorení u napadnutého psa. Prvýkrát bola u nás táto choroba s vážnym priebehom diagnostikovaná na prelome tisícročí. Ako zistíte, že ňou trpí aj váš pes, prezradí veterinárna lekárka Zuzana Drahovská:

„Psík je malátny, nechce papať, ani chodiť, má zvýšenú teplotu, ale čo je najdôležitejším príznakom, moč je tmavý až do takej farby kokakoly. To je následkom toho, že sa vylučujú zvyšky červených krviniek,“ ozrejmila.

Horúčka sa môže pohybovať aj okolo 40 stupňov a pes môže mať okrem iného aj bledé ďasná či jazyk, alebo môže mať poruchy trávenia. Dôležité je nepodceniť príznaky, opísať ich veterinárovi a nezabudnúť spomenúť, že pes mal na sebe prisatého kliešťa.

Foto
Ilustračné foto / pixabay.com

Prvý bol pitbul

Ohniskom výskytu babeziózy sú Košice, najmä oblasť rekreačnej zóny Aničky, ale aj Michalovce a Trebišov. Choroba sa do našich končín dostala v dôsledku zmien klímy a je prenášaná teplomilnými kliešťami.

„Ako sme my pred desiatimi rokmi mali babeziózu výnimočne, tak teraz už je to úplne bežná a viac-menej celoročná. Pretože zimy neboli, okrem tohto roku, až také veľmi výrazné. Mali sme výskyt babeziózy aj v januári, aj v decembri, čiže už sa nedá povedať, že je to vyslovene sezónna – letná záležitosť. Treba to už riešiť celoročne,“ upozornila Drahovská.

Pri prvých príznakoch už treba navštíviť veterinárnu ambulanciu. Ako ďalej poznamenala odborníčka, diagnostika sa najčastejšie robí odobratím periférnej krvi. Následne sa urobí farebný preparát tejto krvi, ktorý sa pozoruje pod mikroskopom.

Periférna krv sa neodoberie z končatiny, ale iba z ucha či nastrihnutím pazúrika. Liečba babézie canis, je pôvodná s imidocarbom. Existuje však aj babézia gibsony. Tam už môže byť priebeh trošku iný, hlavne čo sa týka liečby. Pri babézii gibsony musia to byť často kombinácie rôznych liekov, antibiotík, aj antimalarík a antiprotozoik. Prenos ochorenia môže nastať aj pri pohryzení, často je diagnostikované medzi pitbulmi.

„Prvé príznaky ochorenia boli hlavne medzi pitbulmi v zahraničí – v Amerike, Afrike, v Indii. A teraz sa to už presúva aj k nám a presne na Slovensku to bol pitbul, ktorý bol pozitívny. Čiže môže k tomu dôjsť hematogénne – buď je to transfúziou krvi alebo pokúsaním, pri zlej hygiene. To znamená, keď sa nevymieňajú ihly pri vakcináciách a takých bežných úkonoch. Ale takisto ju prenášajú aj kliešte,“ vysvetlila košická veterinárka.

Drahá liečba nemusí zabrať

V ťažkých prípadoch sa musí robiť aj tranfúzia krvi. Keď bola strata veľmi výrazná, sledujú sa takisto obličky a pečeň, pretože ak dochádza k výraznej strate, aj tieto orgány môžu byť postihnuté a proces môže byť nezvratný. Môže dôjsť k okamžitému úhynu alebo odporučeniu utratiť choré zviera. Veľmi dôležitá je preto prevencia.

„Určite najdôležitejšie je používať účinné antiparazitárne prípravky. To znamená buď „Spot on“ olejčeky, ktoré sa dávajú medzi lopatky a majú účinnosť väčšinou jeden mesiac, alebo naozaj kvalitné obojky antiparazitárne, ktoré majú účinnosť aj celú sezónu,“ priblížila Drahovská.

V každom prípade, nič nemá stopercentnú účinnosť. Najdôležitejšia prevencia, je kontrola po každej prechádzke. Už po štyroch hodinách odkedy sa kliešť prisaje, môže byť totiž pes infikovaný babeziózou.

„Pokiaľ bol kliešť infikovaný babeziózou, náklady na terapiu sa môžu vyšplhať do vysokých čiastok, niekedy aj 150-200 eur. A pes vôbec nemusí byť zachránený v konečnom prípade. Majiteľ vyhodil veľké peniaze, psík uhynul, je tam sklamanie, hnev. A ten hnev sa väčšinou odvíja potom na veterinárneho lekára, ktorý je v tom nevinne a tak, či tak antiparazitárny prípravok odporučil majiteľovi,“ opísala veterinárka.

Nebezpečné je aj prehriatie

V letných mesiacoch je potrebné chrániť psa aj pred prehriatím. To môže nastať napríklad vtedy, keď majiteľ nechá psa zatvoreného v aute a odíde na nákup do potravín. Aj keď mu pootvorí okno, vzduch do vozidla neprúdi tak, ako by mal.

„Pri prehriatí pes začne byť malátny, prestane reagovať na podnety z okolia, veľmi rýchlo prudko dýcha, niekedy môže dôjsť až ku kŕčom. Okamžite treba zmeniť prostredie, ale nie náhle schladzovať psa, ale postupne,“ upozornila Zuzana Drahovská.

Najlepším spôsobom je ochladzovanie psa mokrým uterákom, a to najmä v oblasti končatín. Neodporúča sa psovi liať vodu na hlavu alebo na celé telo. Pretože ide o prudké schladenie a pes môže dostať infarkt. Prípadne je dobré okamžite vyhľadať veterinára, ktorý zaháji infúznu terapiu alebo podá lieky proti kŕčom.

„Vonku jedine psa uviazať na vôdzku do tieňa, nie na rozpálenú podlahu. Proste niekde do trávy, pod strom do tieňa a nenechať ho tam samozrejme dve hodiny. Keď je vysoká teplota vonkajšieho okolia, tak treba mať stály prístup k čerstvej vode, nie k nejakej odstatej, horúcej, tak, aby voda nestála na slnku,“ apeluje veterinárka.

Foto
Mokrého psa je potrebné dobre vysušiť / pixabay.com

Vystríhanie môže viesť k úpalu

Ako ďalej uviedla, aj hustá srsť môže byť u psov problémom. Najmä, keď boli vo vode, no ich srsť nedostatočne vyschla a začali sa pod ňou množiť baktérie. V takomto prípade môže dôjsť aj k závažnému zápalu, ktorý sa veľmi rýchlo šíri do okolia.

„Väčšinou to majú veľké psy. Náklady na liečbu sú naozaj veľmi vysoké. Pre takého 50-kilového psa antibiotiká na 14 dní môžu kľudne stáť aj 40-50 eur. A to sú len antibiotiká. To nie je ešte žiadne ošetrenie. Ak mám psa, ktorý má hustú srsť, poprípade ešte so záhybmi, pri každom kontakte s vodou ho musím skontrolovať a presušiť,“ povedala Drahovská.

Strihanie psov úplne naholo sa neodporúča, pretože pri vysokých teplotách sa môžu spáliť. Samozrejme, keď má pes nejaké kožné ochorenie alebo má predpoklad na kožné ochorenie, tak je vždy lepšie ho vystrihať. Ak ho vystríhate úplne naholo, musíte ho krémovať. Mačky podľa veterinárky strihať určite netreba, mačka si totiž dokáže prirodzene vytvoriť svoje ochladenie.

 

Autor: JÁN PÁL

Komentáre