Cyklisti si môžu vo Veľkom Šariši požičať špeciálne bicykle pre hendikepovaných

VýchodSpravodajstvo

Parabikesharing je bezplatný.

Mesto Veľký Šariš spúšťa od dnešného dňa projekt požičiavania bicyklov, ktoré sú určené pre zdravotne postihnutých. K dispozícii sú dva špeciálne bicykle. Služba parabikesharingu je bezplatná.

Zakladateľka občianskeho združenia Pomáhame Mária Šárossyová sa inšpirovala Holandskom. Združenie poskytlo špeciálne bicykle, mesto vyčlenilo priestor a zabezpečilo prístrešok. Prevádzkovateľ bikesharingu pomohol so sledovacím a zabezpečovacím systémom.

„Takto v spolupráci by sme chceli bezplatne spustiť túto službu pre handicapovaných v našom meste,“ uviedla Šárossyová s tým, že tento projekt je slovenským unikátom.

Foto
K dispozícii sú dva špeciálne bicykle / facebook.com/mestovelkysaris

Špeciálny bicykel je klasická trojkolka, ale v otočenom garde, čo potvrdila aj Šárossyová:

„To znamená, že dve kolesá sú vpredu a pre usadenie handicapovaného je použitá špeciálna sedačka, ktorá má svoje bezpečnostné systémy, pásy, poprípade opierku hlavy. Bicykle majú aj bezpečnostné prvky a elektrický pohon.“

Bicykle sú uskladnené v priestoroch kina na Hlavnej ulici. Primátor Veľkého Šariša skonštatoval, že pracovníčky mestského úradu ich budú požičiavať tým, ktorí o túto službu prejavia záujem:

„Sme veľmi radi, že sa našlo v meste občianske združenie, ktoré myslí aj na našich zdravotne postihnutých občanov.“

Vo Veľkom Šariši je cyklotrasa, ktorá je súčasťou projektu Eurovelo 11. Kall zdôraznil, že cyklochodník v smere na Prešov je kvôli zosuvu pôdy uzatvorený:

„Úsek sme monitorovali a podrobili geologickému posudzovaniu, či je ešte stále svah narušený, pretože sme tam aj naviezli takmer tisíc ton lomového kameniva na to, aby sme stabilizovali jeho pätu.“

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre