Cyklisti v okolí Košíc odštartovali honbu za vrcholmi

KošiceTuristicKE

Zimný cyklospánok je minulosťou a milovníci cyklistiky z Košíc a jeho okolia majú pred sebou novú výzvu. Po vlaňajšej premiérovej sezóne je tu opäť projekt Vrchárskej koruny Abova (VKA).

Foto
Jedným z pekných výhľadových vrcholov je aj Skalka nad Kysakom-Brezie / KOŠICE ONLINE

Projekt Vrchárskej koruny má za cieľ privádzať cyklistov na zaujímavé a pritom bicyklom dostupné vrcholy. S takouto myšlienkou prišli pred pár rokmi v Českej republike a momentálne je na území Česka a Slovenska organizovaných už 27 takýchto korún. Na východe máme okrem VKA i Korunu Slovenského raja a Šarišskú korunu.

„Pre cyklistov v našom okolí sme pripravili premiérovú Vrchársku korunu vlani a v novembri sme sa stretli v rámci vyhodnotenia na Hornom Bankove. Rovnako ako roku 2020, aj tentoraz sme pripravili dvadsať zaujímavých vrcholov,“ povedala nám organizátorka koruny Eva Dučaiová.

Kráľom prvého ročníka Koruny sa stal 64-ročný Michal Fulka, ktorý sa dostal ako prvý na osem z dvadsiatich vrcholov.

„Hoci budem mať o mesiac 65 rokov, na niektorých z týchto vrcholov som predtým nebol nikdy. Ako cykloturistovi telom i dušou ma to teda obohatilo a naozaj som si to poriadne užil,“ vyslovil sa sympatický pán z Košickej Polianky počas slávnostného vyhodnotenia prvého ročníka. „Akonáhle som sa dozvedel o VKA, rozbehol som sa do prírody. Napríklad Kloptaň som absolvoval ešte na snehu. Niektoré vrcholy mi dali zabrať, iné boli chuťovečky. Napríklad taký Horný Bukovec.“

Samotné vrcholy nemusia byť zakaždým pravými vrcholmi a cieľmi sú aj pekné výhľadové miesta, kostolíky v lese či malebné lúky. Každá trasa je na stránke VKA popísaná, zmapovaná a pre lepšiu orientáciu sú k dispozícii aj súradnice GPX, ktoré si môže cyklista natiahnuť priamo do svojho mobilu. Pri súčasnom zákaze organizovaných súťaží tak ide o ideálnu pomoc pre individuálnych „bikerov“.

Z vlaňajšej ponuky vrcholov ostala nezmenená iba „kráľovná“, čiže Kojšovská hoľad. Ostatných 19 vrcholov je nových a cyklistov privedú na množstvo miest, ktoré ešte s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nenavštívili. V súčasnej dobe je dôležité, že všetky z nich sa nachádzajú v okrese Košice, alebo Košice okolie a sú tak dostupné aj v rámci striktných obmedzení.

„Víťazmi sú v podstate všetci, ktorí sa nechajú inšpirovať a spoznajú nové miesta. Pripravených je viacero kategórií a zapojiť sa tak môžu ženy, muži, deti či priaznivci elektrobicyklov,“ prezradila E. Dučaiová.

Novinkou je aj kategória TUKE – Cyklorýchlik, ktorú organizátori vyhlásili spoločne s Katedrou telesnej výchovy Technickej univerzity a je určená pre študentov tejto školy.

Projekt VKA 2021 je opäť celosezónny a cyklisti tak majú na plnenie vrcholov dostatok času. Vyhodnotenie prebehne opäť na jeseň.

Foto
Vďaka VKA objavíte aj malebné Tri studničky / KOŠICE ONLINE

Pomáhať vrchárom pri zdolávaní jednotlivých vrcholov budeme opäť aj my. Rovnako ako vlani, aj tentoraz pre vás pripravujeme seriál v rámci rubriky TuristicKE a spoločne si tak postupne prejdeme všetky pripravené výzvy. Na prvú cyklotúru sa vydáme už najbližší piatok.

Zoznam vrcholov VKA 2021:

  1. Kojšovská hoľa
  2. Studnička Juhaz
  3. Vápenica – Bujačna
  4. Irenkina studnička
  5. Vreteník
  6. Lovecký zámoček
  7. Folkmarská skala
  8. Tri chotáre
  9. Kostol Svinica

10.Tri studničky

11.Kobylia hora

12.Kozinec

13. Vyšný Medzev – Štôlňa

14. Mošník

15. Hačava – Hačavské sedlo

16. Hradová

17. Grúň kóta 311 – Byster

18. Veľký Milič – Rozhľadňa Károlyi

19. Skalka

20. Košice – Severovýchodný okruh

 

Viac informácií nájdete na stránke VKAbov.sk.

Komentáre