Cyklistov očarili Ropík a pamätník zradenej lásky, hundrali na Osadníku a Kysackom hrade

KošiceTuristicKE

Od polovice marca do novembra objavovali na bicykli známe i nepoznané miesta Abova. Následne sa spoločne stretli a navzájom sa podelili o vlastné zážitky. Niekto zdolával predpísané vrcholy Vrchárskej koruny Abova ešte na snehu, iný v letnej páľave a ďalší si to nechal na vyfarbenú jeseň. Všetci, ktorí navštívili kompletnú ponuku v podobe dvadsiatich zaujímavých miest, obdržali pamätné diplomy, sladké dobroty od organizátorov a predovšetkým sú bohatší o krásne chvíle strávené v prírode na dvoch kolesách.

Foto
Účastníci VKA 2022 sa stretli na slávnostnom vyhodnotení / KOŠICE ONLINE

„Celú korunu ukončilo 42 vrchárov a osobne ma najviac teší, že predpísané podmienky splnilo až osem detí. Ich výkony nám robia najväčšiu radosť a pochvalu si určite zaslúžia aj ich rodičia, ktorí ich počas cyklovýjazdov sprevádzajú,“ rozhovorila sa organizátorka VKA Eva Dučaiová. Po dvoch rokoch vzostupu počtov účastníkov sa tento rok tempo rastu spomalilo a počty sa stabilizovali. „Je to asi výsledok toho, že sa po dvoch rokoch pandémie otvorili hranice a národ sa rozbehol do sveta. Podstatné však je, že reakcie účastníkov boli pozitívne a cyklistom sa naše vrcholy páčili.

Spätná odozva získaná prostredníctvom dotazníkov od absolventov zvolila za najnepríjemnejšie vrcholy Osadník a Kysacký hrad, za najkrajšie vrcholy ročníka 2022 boli naopak vybraté Ropík v Slanských vrchoch (vojenský bunker s jedinečným výhľadom nad Izrou) a Pomník zradenej lásky na Hornádskych lúkach. Keďže získali rovnaký počet hlasov, v rámci slávnostného vyhodnotenia v Čermeli prebehlo dodatočné hlasovanie. To dopadlo v prospech bunkra. Ten očaril aj deväťročnú Pepu, ktorá obhájila titul princeznej z predošlých dvoch ročníkov.

Foto
Ocenení detskí účastníci / KOŠICE ONLINE

„Pre mňa boli najkrajšie Ropík a Kobylianka. Tam sme dokonca našli veľmi veľa húb. Najhoršia bola pre mňa Trohánka, ktorú sme si spojili s Kojšovskou hoľou a studničkou pod Tisícovkou,“ popísala svoje skúsenosti malá cyklistka, ktorá absolvovala počas predošlých dvoch rokov všetkých dvadsať vrcholov. Deťom pritom stačí pre kompletizáciu koruny aj desať. „Tento rok som však nestihla dvadsať vrcholov ani ja. Zbrzdila ma nalomená kľúčna kosť, pre ktorú som musela pauzovať. Potom sme sa však do toho s rodičmi opäť pustili a o rok chcem zdolať všetkých dvadsať vrcholov.“

Zlatý hetrik spoločne s Pepou skompletizoval aj jedenásťročný Michael Fedorko, ktorý získal titul princa koruny.

„Bolo to opäť veľmi dobré a veľmi mi pomohol ocko. Poviem pravdu, mne samotnému sa veľmi nechcelo a musel ma motivovať. Po dvoch predošlých ročníkoch som na to bol pripravený celkom dobre a som rád, že som opäť princom. Najkrajším vrcholom bol bunker Ropík a najťažší bol pre mňa altánok pod bielou skalou. Po návrate z neho sme sa však dobre najedli na Alpinke a napokon to teda bolo dobré. O rok sa do VKA zapojím určite opäť,“ prisľúbil trojnásobný princ, od ktorého sa to už aj očakáva.

Foto
Martin Fek a Eva Dučaiová / KOŠICE ONLINE

Tituly kráľa a kráľovnej VKA získali cyklisti s prezývkami Stechas a Adamil. Najnáročnejší spôsob zdolania dvadsiatky vrcholov si však vybral Martin Fek, ktorý sa snažil vrcholy nespájať a napríklad Kojšovskú hoľu zdolal spojením rekordne dlhej jazdy cez Kráľovú hoľu.

„Mentálne som sa na to pripravoval rok a chcel som si to nechať na záver sezóny. Vtedy je už kondička lepšia. Napokon som si to však odbil počas najdlhšieho dňa roka, pretože logistika bola nekompromisná. Z vlaku na Červenej skale som vystúpil až o desiatej a ak som to mal mojim tempom stihnúť, potreboval som viac času,“ vrátil sa ku svojej dlhej jazde amatérsky cyklista, ktorý absolvoval v rámci VKA 2022 vyše 1400 kilometrov a zdolal okolo 25 000 výškových metrov. Podobný prístup plánuje zvoliť aj o rok. „Ja sa nikam neponáhľam a aj o rok si to rozložím na celú sezónu. Dúfam však, že sa ku mne pridajú už aj syn a manželka.“

A hoci ide o cyklistu, ktorý sa vydáva do prírody veľmi často, v rámci VKA navštívil hneď niekoľko miest, na ktorých nikdy predtým nebol. „Práve preto milujem korunu. Pomáha mi objaviť nové miesta. Osobne som bol prvýkrát pri pomníku zradenej lásky, či na Ropíku. Predpokladám, že tam je krásne. Hovorím predpokladám, pretože ja som tam bol vo veľmi hustej hmle a veľa som toho nevidel. Dopustiť nedám na Kojšovku.“

Foto
VKA si zamilovali aj ženy / KOŠICE ONLINE

Novinkou tretieho ročníka VKA boli dva vrcholy situované v maďarskej časti Abova. Išlo o pamätník obetí leteckého nešťastia nad obcou Hejce a vežou na vrchole Kánya hegyi.

„Odozvy na maďarské vrcholy boli veľmi priaznivé a už sme obdržali aj viacero tipov na budúcoročné miesta. Niektoré sa síce bohužiaľ netrafili do regiónu Abov, ale za hranice sa určite vyberieme opäť,“ naznačila plány pre rok 2023 Eva Dučaiová, podľa ktorej sa môžu nadšenci amatérskej cyklistiky tešiť na ďalšie pozoruhodné miesta. „Štvrtý ročník bude opäť zaujímavý a už teraz máme približne 50 miest, z ktorých vyberieme. Určite to rozložíme tak, aby neboli vrcholy jeden vedľa druhého a aby obsiahli celý Abov. Problémom je, že polovica tohto kraja je rovná placka a tam sa hľadajú vrcholy ťažko. Môžu to však byť aj zaujímavé miesta, ktoré nie sú nejako vysoko, ale ľudí zaujmú. Takým bola tento rok napríklad kaplnka v Šemši. Tú veľa ľudí nepoznalo a reakcie na toto miesto hlboko v lese boli veľmi pozitívne.“

V porovnaní s inými slovenskými korunami je VKA špecifická aj tým, že sa jej účastníci na záver stretávajú v rámci spoločného posedenia.

„Cítili sme prirodzenú potrebu stretnúť sa s účastníkmi a vypočuť si reakcie naživo. Pomáha nám to aj do budúcnosti. Už počas prvého pandemického tročníka sme sa stretli v daždi v altánku na Bankove a tie detské reakcie boli najkrajšou bodkou. Deti milujú oslavy a nás teší, keď majú radosť,“ dodala organizátorka Eva Dučaiová.

Foto
Obľúbený Ropík ponúkol takýto výhľad / KOŠICE ONLINE

Zaujímavé čísla VKA 2022:

Najčastejšie navštívený vrchol: Heringeš – 64-krát

Najmenej navštívený vrchol: Osadník – 35-krát

Počet registrovaných mužov: 38

Počet úspešných absolventov kompletnej koruny - muži: 23

Počet registrovaných žien: 16

Počet úspešných absolventiek kompletnej koruny: 7

Počet detských účastníkov: 8 chlapcov a 2 dievčatá

Počet účastníkov elektrovýzvy: 8

Počet účastníkov spolu: 73, úspešných absolventov 42

Komentáre