Cyklón odohnal kickboxerov od mora, z Turecka sa vrátili ovešaní cennými kovmi

KošiceŠport

Kickbox patrí z pohľadu Slovenska medzi najúspešnejšie športy a muži i ženy spod Tatier potvrdili svoje kvality aj počas majstrovstiev sveta WAKO v tureckej Antalyi.

Foto
Úspešná slovenská výprava v Antalyi

Z populárnej dovolenkovej destinácie priviezla dvanásťpočetná výprava jednu zlatú, jednu striebornú a dve bronzové medaily. Spoločne s októbrovou prvou časťou MS v Sarajeve sa Slovensko radovalo zo šiestich medailí (2-1-3).

„Pri hodnotení oboch šampionátoch môžeme hovoriť o historickom zápise, veď bilancia dve zlaté, jedno striebro a tri bronzy predstavujú maximum, ktoré sa v doterajšej histórii slovenskému kickboxu podarilo získať,“ upozornil prezident Slovenského zväzu kickboxu Peter Onuščák.

Karlík umlčal búrlivých Turkov

O veľkosti šampionátu svedčí fakt, že bojov o medaily sa v Turecku zúčastnilo 696 pretekárov zo 63 krajín. Z tucta slovenských želiezok v ohni sa najviac zadarilo 21-ročnému Marekovi Karlíkovi, ktorý obhájil titul svetového šampióna na tatami v kicklighte mužov do 74 kg spred dvoch rokov, keď vo finále zdolal domáceho Mena Recepa.

Marek získal svoj prvý titul majstra sveta už pred dvomi rokmi v Budapešti, čiže ako deväťnásťročný. Teraz sa mu to podarilo obhájiť a už v tomto veku sa zaradil medzi historicky najúspešnejších slovenských kickboxerov,“ podotkol Onuščák, podľa ktorého to nemal odchovanec prešovského Panter kickboxing clubu vôbec jednoduché. Na ceste do finále zdolal postupne Iračana Mohamada Al Salawiho, Poliaka Mateusz Kowalskeho a Izraelčana Ameera Asada. V boji o zlato mal proti sebe odhodlaného Mena Recepa, ako aj búrlivé domáce publikum.

„Išlo o veľkolepý zápas vysielaný tureckou televíziou a domáci borec mal v hľadisku silnú podporu,“ približuje šéf slovenského kickboxu. „Zdolať domáceho hrdinu, ktorý má aj medaily z taekwonda, bola veľká vec. Pre Mareka išlo navyše o vydarenú odvetu, pretože práve tento súper ho vyradil v light-contacte v Sarajeve. V úvode síce prehrával, ale potom to zvládol lepšou kondíciou.“

Foto
Alexandra Filipová po triumfe nad Poľkou Grusowskou / Archív SZK

Strieborná princezná Filipová

Blízko k zlatu mala aj talentovaná Košičanka Alexandra Filipová. Dvadsaťročná členka Ladies Victory clubu Košice zvíťazila v ringovej disciplíne fullcontact žien do 70 kilogramov nad Nemkou Aline Soudjinou (3:0), v semifinále vyradila obhajkyňu svetového titulu Karolínu Dziedzic-Gruszowsku z Poľska a nad jej sily bola až Nórka Thea Vasthelle.

„Saša mala šťastie v žrebe, pretože vo vyraďovačke mala najprv voľno, potom vyradila vo štvrťfinále Nemku, v semifinále to už bolo výrazne ťažšie proti obhajkyni titulu z Poľska a vo finále to bol vyrovnaný súboj proti súperke z krajiny, ktorá je plne špecializovaná na fullcontact. Ich pretekárky sú v tomto rovnaké ako napálené cédečka,“ vracia sa k ceste Filipovej za striebrom Peter Onuščák.

Toto finále bolo výnimočné aj tým, že bolo zaradené do galavečera a samotný zápas sa konal o polnoci.

„Svoje teda možno zohrala aj únava, ale podmienky boli rovnaké pre obe. Saša bola vo výbornej forme a mali sme pocit, že má na víťazstvo. Aj keď bola trochu nervózna, pretože by išlo o historicky prvú zlatú medailu vo fullcontacte. V prvých dvoch kolách Nórka viac-menej unikala a kontrovala. V treťom kole bola Saša podľa mňa lepšia, ale skóre sa bohužiaľ nemenilo. Rozhodcovia prisúdili víťazstvo 2:1 Nórke,“ poznamenal Onuščák.

Medailovú kolekciu slovenskej výpravy doplnili bronzovými medailami Humenčanka Dominika Karchová (kicklight žien do 50 kg) a Jaroslav Paľa z Banskej Bystrice (kicklight mužov nad 94 kg).

Na kúpanie v mori nebol čas

Antalyu poznajú Slováci predovšetkým ako známe letovisko prešpikované dovolenkovými rezortmi. V tomto ročnom období už však more až tak veľmi neláka a výprava kickboxerov navyše narazila na vyložene nevľúdne počasie.

Počasie si nás našlo iba počas prvého a posledného dňa. Počas ostatných dní tam pršalo a jeden deň dokonca zasiahlo pobrežie cyklón. K moru nás to teda tentoraz neťahalo,“ pousmial sa šéf slovenskej výpravy.

Sezónu ukončí prestížny galavečer

Majstrovstvá sveta v Sarajeve a Antalyi predstavovali vrchol tohtoročnej sezóny, no tá sa ešte úplne neskončila. Už o dva týždne sa dvojica slovenských kickboxeriek zúčastní galavečera Zlatý kickboxer v Srbsku.

„Zúčastnia sa tam majstri sveta a medailisti zo Sarajeva a Sašu Filipovú a Luciu Cmárovú tam čakajú odvetné zápasy proti vyzývateľkám. Sašu čaká súboj proti majsterke sveta Alexandre Krstič a pokúsi sa jej vrátiť prehru 1:2 z tohtoročného galavečera v Poprade. Lucia nastúpi proti Milane Bjelogrlič, ktorú práve v Poprade zdolala 3:0. Milana sa potom stala o dva týždne neskôr majsterkou sveta,“ približuje Peter Onuščák.

Pri celkovom hodnotení roka 2019 môžu hovoriť slovenskí kickboxeri o veľkej spokojnosti.

„Rozhodne áno,“ súhlasí Onuščák. „Okrem spomínaných majstrovstiev sveta sme absolvovali aj novinku v podobe EUSA Combat Games, čo boli vysokoškolské hry bojových športov. Saša Filipová a Lucia Cmárová sa tam stali vysokoškolskými majsterkami Európy. V rámci Európskeho pohára získali obe prvenstvo na prestížnom turnaji World Grand Prix v Prahe a vyhrali aj na Svetových pohároch v Budapešti a v Rimini. Celkovo to bol teda veľmi vydarený rok.“

Nové výzvy na obzore

Zopakovať takéto výsledky nebude jednoduché, no šport je o nových výzvach a rok 2020 ich ponúkne hneď niekoľko.

„Kickbox sa bohužiaľ nezúčastňuje olympiády, ale pár dní pred ňou sa uskutoční v Belehrade Univerziáda. Jej súčasťou bude 23 športov a bude to teda taká malá olympiáda. Kickbox tam zažije svoju premiéru a veľmi sa na to tešíme. Okrem toho nás čakajú Svetové poháre, ale aj Majstrovstvá Európy v Antalyi. Juniorov čakajú na prelome augusta a septembra Majstrovstvá sveta v Belehrade. Tieto šampionáty budú pravdepodobne nominačnými pretekmi na Svetové hry, ktoré sa potom uskutočnia v Birminghame v americkej Alabame. Bude to teda opäť rušné a čaká nás teda veľa práce,“ dodal pre košiceonline.sk prezident Slovenského zväzu kickboxu Peter Onuščák.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre