Cyril a Metod priniesli vieru blízku Slovanom

SlovenskoSpravodajstvo

Ich duchovný odkaz je silný aj v súčasnosti.

Nielen veriaci, ale celé Slovensko si počas dnešného štátneho sviatku pripomínajú kresťanských vierozvestcov, svätého Cyrila a Metoda. Na súčasné územie Slovenska prišli začiatkom 6. storočia. Kresťanstvo sa viac začalo šíriť medzi Slovanmi v prvej tretine 9. storočia.

Kresťanský panovník Veľkej Moravy Rastislav považoval náboženstvo za silný fenomén, ktorý bude schopný podporiť existenciu ranostredovekého štátu. Knieža Rastislav žiadal pápeža, aby mu poslal učiteľa, ktorý by uprednostňoval šírenie kresťanskej viery v reči, akou hovorí jeho ľud. So svojou prosbou však v Ríme neuspel, ale kladne reagoval byzantský cisár Michal III., ktorý na Veľkú Moravu poslal dvoch vierozvestcov, Konštantína a Metoda.

Bratia pochádzali zo Solúna, pričom ovládali jazyk Slovanov. V jeho okolí v tom čase žila početná slovenská menšina. Konštantín pred odchodom na misiu vytvoril písmo – hlaholiku, ktorá bola prispôsobená slovanskej reči. Následne preložil základné state, ktoré súviseli s kresťanskou vieroukou. Išlo o výber evanjelií. Konštantín a Metod po takejto príprave prišli v roku 863 na Veľkú Moravu. Obyvatelia aj poprední ríše ich prijali.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

V roku 867 sa vybrali na cestu späť do Ríma, aby získali súhlas pápeža na používanie staroslovienčiny ako liturgického jazyka. Konštantín sa už nevrátil na územie Veľkej Moravy. V Ríme ochorel, vstúpil do kláštora, kde prijal meno Cyril a 14. februára 869 zomrel.

Pápež začiatkom roka 870 vymenoval Metoda za arcibiskupa Panónie a Veľkej Moravy, čím Veľkú Moravu vyňal spod cirkevnej sféry Bavorska a podriadil ju priamo Rímu. Metod sa v roku 873 ujal správy cirkvi na Veľkej Morave. Zároveň obnovil a spravoval veľkomoravské učilište. So svojimi žiakmi pokračoval v prekladaní náboženských spisov. Metod mal však nezhody so Svätoplukom, ktoré sa vyhrotili v roku 885, keď za svojho nástupcu navrhol kňaza Gorazda. Skôr, ako sa to vyriešilo, arcibiskup Metod 6. apríla 885 zomrel.

Vierozvestcovia sú aj patrónmi Európy. Ich duchový odkaz je silný aj v súčasnosti. Cyril a Metod sú zdrojom nábožnosti, solidarity a slovanskej vzájomnosti, predovšetkým pre Slovákov, Moravanov, Čechov, Bulharov či Macedóncov.

 

Zdroj: TASR


 

 

Komentáre