Cyril a Metod sa okrem prekladu kníh venovali aj zakladaniu škôl

SlovenskoHistória

Rozvíjali vieroučnú, organizačnú a kultúrnu činnosť.

Slovensko si dnes pripomína 1162. výročie od príchodu Cyrila (Konštantína) a Metoda na územie dnešného Slovenska. Tento deň je štátnym sviatkom a ich duchovné dedičstvo sa spomína aj v preambule ústavy. Solúnski bratia prišli na Veľkú Moravu v roku 863. Adam Hudek z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied zdôraznil, že 5. júl ako dátum osláv Cyrila a Metoda sa netýka času ich príchodu na Veľkú Moravu, keďže prišli na jar 863:

„V roku 1777 pápež Pius VI. nariadil, aby sa títo svätci pripomínali 14. marca. Roku 1863 pápež Pius IX. dovolil presunutie tohto sviatku pre České kráľovstvo a Chorvátsko na 5. júl. Žiadosť podal olomoucký arcibiskup Fridrich Fürstenberg s argumentom, že júl sa na oslavy hodí lepšie ako daždivý marec. Je však pravdepodobné, že skutočným dôvodom bola snaha zatieniť oslavy výročia upálenia Jana Husa, ktoré pripadali na 6. júla. V roku 1880 pápež Lev XIII. určil 5. júl za sviatok svätých Cyrila a Metoda pre celú katolícku cirkev.

Foto
Cyril a Metod prišli na Veľkú Moravu v roku 863 / TASR

Veľkomoravský panovník Rastislav požiadal pápeža, aby mu poslal misionárov, ktorí by uprednostňovali šírenie kresťanskej viery v reči, akou hovorí jeho ľud. Vzhľadom na to, že hlava cirkvi nereagovala pozitívne, v roku 862 oslovil byzantského panovníka Michala III., ktorý mu vyhovel. Na Veľkú Moravu vyslal Konštantína a Metoda, ktorí pochádzali zo Solúna, kde v tom čase žila početná slovanská menšina a jej jazyk obaja ovládali. Konštantín pred odchodom vytvoril písmo s názvom hlaholika, ktoré bolo prispôsobené na slovanskú reč a následne začal prekladať knihy.

Solúnski bratia rozvíjali vieroučnú, organizačnú a kultúrnu činnosť. Okrem prekladu Biblie a liturgických kníh do jazyka Slovanov pomocou hlaholiky založili aj cirkevné školy. Počas troch rokov na Veľkej Morave vyučili prvých žiakov a vytvorili preklady najdôležitejších bohoslužobných kníh. Po tom, čo v roku 867 opustili dnešné Slovensko, pápež Mikuláš I. ich pozval do Ríma, kde sa však stretli s novou hlavou cirkvi Hadriánom II. Solúnski bratia dosiahli kodifikovanie slovanskej reči ako ďalšieho liturgického jazyka. Keďže zdravotný stav Konštantína sa zhoršil, zostal v Ríme, kde sa utiahol do kláštora a prijal meno Cyril. Zomrel 14. februára 869.

Slovanské knieža v Panónii Koceľ v tom istom roku požiadal Rím o vyslanie Metoda ako učiteľa. Pápež jeho misijné poverenie rozšíril na celú Veľkú Moravu a vymenoval ho za arcibiskupa a pápežského legáta pre územie ovládané Rastislavom, Svätoplukom a Koceľom. Metoda počas cesty na Veľkú Moravu zajali Frankovia. Vo väzení bol takmer tri roky. Na slobodu sa dostal až po intervencii pápeža Jána VIII. a žiadosti Svätopluka. Metod sa v roku 873 ujal správy cirkvi na Veľkej Morave. V Ríme v roku 880 opäť obhajoval svoje pôsobenie, pričom uspel. Latinský klérus však po smrti Metoda v roku 885 mal rozhodujúci vplyv a jeho žiaci odišli z Veľkej Moravy. 

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre