Ďalší kandidát má záujem o post ústavného sudcu

SlovenskoSpravodajstvo

V koalícii ešte stále nie je zhoda na spôsobe hlasovania.

Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Róbert Madej informoval, že ďalším uchádzačom o post ústavného sudcu je Michal Matulník. Do funkcie ho navrhla Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy. O talár ústavného sudcu sa uchádzal aj v predchádzajúcich voľbách. O tento post má záujem aj Robert Šorl. Návrhy na kandidátov sa môžu doručovať do 26. augusta do 12.00 hod.

Poslanci parlamentu  by mali voliť kandidátov na ústavných sudcov na nasledujúcej schôdzi, ktorá sa začne 10. septembra. Bude to v poradí už piata voľba. V koalícii však ešte stále nie je zhoda na spôsobe hlasovania. Strana Smer-SD aj naďalej trvá na tajnej voľbe, pričom Slovenská národná strana a Most-Híd chcú presadzovať, aby sa volilo verejne. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár uviedol, že neustúpi z požiadavky voliť kandidátov na ústavných sudcov verejne.

Foto
Michal Matulník / TASR

Na Ústavnom súde Slovenskej republiky (ÚS SR) sa vo februári uvoľnilo deväť miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda osemnástich kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Poslanci zatiaľ nezvolili plný počet chýbajúcich kandidátov. Parlament zatiaľ vybral štrnástich uchádzačov. Do plného počtu teda chýbajú ešte štyria.

Exprezident Andrej Kiska vymenoval už niekoľko ústavných sudcov. Na ÚS SR je v súčasnosti sedem z trinástich sudcov. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vyhlásila, že ústavných sudcov vymenuje v tom prípade, až keď dostane plný počet kandidátov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre