Ďalšia vlna koronavírusu môže prísť skôr, ako sa očakávalo

SlovenskoKoronavírus

Rezort diplomacie upozorňuje na opatrenia leteckých spoločností.

Na Slovensku včera (22.6.) pribudlo vyše 330 PCR pozitívnych, čo je najviac za uplynulé týždne. V nemocniciach je hospitalizovaných približne 150 COVID pacientov. Síce sa denne testuje zhruba 1000 vzoriek, nárast pozitívnych prípadov indikuje príchod novej vlny. Tá by v porovnaní s minuloročným letom mohla podľa virológa Borisa Klempu prísť skôr:

„Neočakávali sme, že by sa šírenie zastavilo absolútne na nulu, ale až s takým nárastom sme nerátali. Aj keď na druhej strane je pravda, že tá prvá omikronová vlna, ktorá sa zjavila v Južnej Afrike, bola tiež v lete. Predchádzajúce leto sme mali predsa len aj dosť ešte výrazné opatrenia, takže aj to mohlo spôsobiť, že sa tá situácia cez leto nezhoršovala, teda lepšie povedané, bola veľmi priaznivá.“

Vývoj nových vakcín je už podľa samotných výrobcov ukončený. Dôkazom toho je aj záver klinických skúšok, respektíve ich finálna fáza.

„Firma Pfizer podala žiadosť, tzv. Rolling review v Európskej liekovej agentúre. Moderna zasa už podala žiadosť americkej FDA, takže momentálne sa realizuje schvaľovací proces. Vychádzam len z tých verejne známych deklarácií, že ministerstvo robí všetko preto, aby nové verzie vakcín boli v septembri dostupné aj u nás,“ vysvetlil Klempa.

Foto
Nárast pozitívnych prípadov indikuje príchod novej vlny (Ilustračná fotografia) / Unsplash

Príchod novej vlny k nám smeruje zo západných krajín, v ktorých je pravidelne vyšší pohyb osôb. Síce aj v iných štátoch sa menej testuje, výnimkou je Veľká Británia. Na ostrovoch potvrdili vznik novej vlny už minulý mesiac. Preto si podľa štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí Martina Klusa treba dávať pozor na pandemické opatrenia leteckých spoločností:

„Veľmi dôležité je komunikovať s leteckou spoločnosťou, čo tiež mnohí naši občania podceňujú, pretože v rámci mnohých leteckých spoločností sú ešte stále relatívne prísne protipandemické opatrenia, takže, aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam a potom aj pokazeniu dojmu z celej dovolenky. Čiže toto sú tie maličkosti, na ktoré upozorňujeme a kde napriek tomu, že to opakujeme roky rokúce nielen počas pandémie, dochádza k tomu, že mnohí občania si to nevšimnú, odignorujú alebo tomu neprikladajú adekvátnu vážnosť a potom dochádza k problémom.“

Dva nové subvarianty omikronu sa šíria súbežne. Podľa doterajších zistení sú dokonca rýchlejšie, ako ich predchádzajúce verzie, čo potvrdil aj Klempa:

„Označujú sa BA.4 a BA.5. Nedostali nový názov gréckej abecedy zrejme preto, že sú to akýsi priami pokračovatelia, priami potomkovia BA.2, ale teda dajú sa považovať za nové varianty. To súčasné zhoršovanie situácie je priamo späté s ich príchodom.“

Keďže ide o takzvané únikové varianty, hrozí opätovné nakazenie aj pre ľudí, ktorí prekonali omikron. Hybridná imunita z viacerých dávok vakcín je však aj naďalej dobrou prevenciou. Klempa očakáva, že nové varianty budú mať, podobne ako ich predchodcovia, zníženú schopnosť infikovať pľúca. Preto by ich potenciálny zápal mal byť po nakazení skôr výnimkou.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre