Ďalšia vlna uvoľňovania opatrení prinesie cestovanie do Poľska či zrušenie zákazu nedeľného predaja

SlovenskoKoronavírus

Aktualizované 11.40 hod.

Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič po stretnutí s epidemiológmi uviedol, že od soboty 20. júna od 6.00 hod. dôjde k ďalšej fáze uvoľňovania opatrení, ktoré boli prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Okrem iného bude umožnené slobodné cestovanie do Poľska. Matovič napriek tomu vyzval občanov, aby zvážili cestu do Sliezskeho regiónu, pretože je najviac zasiahnutý koronavírusom. Slováci budú môcť po novom cestovať aj do Čiernej Hory, Monaka a na Faerské ostrovy.

„Zoznam bezpečných krajín sa bude meniť. Niektoré bezpečné pribudnú, iné – nebezpečné zas vypadnú,“ skonštatoval Mikas s tým, že zoznam nie je stabilný a bude sa meniť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie:

„Občania členských štátov Európskej únie môžu prechádzať územím Slovenska aj bez súhlasu ministerstva vnútra, sú to tranzity. Pričom sú povinní prejsť Slovenskom bez zastavenia.“

Hlavný hygienik Ján Mikas zároveň zrušil zákaz nedeľného predaja. Prevádzky však budú musieť aj naďalej dbať na dôkladnú sanitáciu a dezinfekciu.

Ako uviedol Mikas, sanitáciu budú kontrolovať regionálne úrady verejného zdravotníctva:

„Ruší sa povinnosť uzatvoriť všetky maloobchodné prevádzky v nedeľu a zároveň sa ruší povinnosť prevádzkovateľov priestorov maloobchodných prevádzok pre každú nedeľu v mesiaci vykonávať povinnú dezinfekciu priestorov predmetných prevádzok, teda tzv. sanitárny deň.“

 

Foto
Igor Matovič a Ján Mikas / TASR

Potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov musia zabezpečiť pravidelné a účinné čistenie a dezinfekciu. Musia tak urobiť dôkladne počas denného sanitačného režimu prevádzky a tiež v rámci prijatých a zavedených zásad správnej hygienickej praxe podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o hygiene potravín.

Povinnosť taxislužieb voziť zákazníka na zadných sedadlách sa mení na odporúčanie, čo potvrdil aj Mikas:

„Táto zmena bola vykonaná na základe žiadostí ľudí, ktorí zo zdravotných dôvodov nemohli sedieť na zadných sedadlách.“

Zároveň sa ruší povinnosť zamestnanca, ktorý sa stará o telo zákazníka, aby pri svojej činnosti používal ochranný štít tváre alebo ochranné okuliare. Po novom je to len odporúčanie. Prevádzky, ktoré museli viesť evidenciu zákazníkov a uchovávať zoznam jeden mesiac, už túto povinnosť nebudú mať.

Od 1. júla bude možné organizovať hromadné podujatia aj nad tisíc ľudí. Podmienkou je zabezpečiť šachovnicové sedenie. Matovič vysvetlil, že ide predovšetkým o športové podujatia. Organizátori budú musieť tiež zabezpečiť kontrolovaný vstup a výstup ľudí. Od júla bude možné organizovať aj maratóny.

Pri vchádzaní do objektov štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy či na kúpaliská a do welness centier sa ruší povinnosť merania telesnej teploty. Po novom budú môcť byť zapnuté aj sušiče rúk. Podávanie prijímania do rúk počas bohoslužieb sa postupne nahradí podávaním do úst.

Matovič zdôraznil, že epidemiologická situácia na Slovensku sa môže zhoršiť:

„V rámci sveta sa situácia dosť zhoršuje, budeme si to musieť ustrážiť.“

Slováci, ktorí sa vrátia z krajín neoznačených ako bezpečné, absolvujú test na koronavírus. Mikas očakáva, že v najbližšom období sa budú na Slovensko vracať ľudia zo zahraničia, predovšetkým z Anglicka.

Ako doplnila odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková, stále však ostáva v platnosti povinnosť nosiť rúška v interiéroch či vo verejnej doprave:

„Rúška sa tak ľahko nezbavíme, je to možno na niekoľko rokov, možno doživotne.“

Mikas dodal, že rúška nebudú musieť nosiť žiaci stredných škôl, ktorí sa od pondelka 22. júna budú môcť vrátiť do lavíc.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre