Petíciu podpísalo vyše 1400 ľudí.
Poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK) sa stretli na 25 zasadnutí, počas ktorého spoločne prerokovali 17 bodov. Diskusiu v pléne vyvolala aj petícia s názvom Vráťme slávu kúpeľom Byšta, ktorú podpísalo vyše 1400 ľudí. Starosta obce Radoslav Palinský požiadal zastupiteľstvo, aby sa zaoberalo záchranou týchto kúpeľov:
„Radi by sme, aby tieto kúpele opäť nadobudli svoju slávu tak ako kedysi a aby sa využívali na liečenie reumatických a srdcovo-cievnych chorôb. Žiadame, aby zastupiteľstvo KSK sa zaoberalo myšlienkou znovunavrátenia slávy týmto kúpeľom, aby takisto sme dostali šancu ako Sobrance a Turzov vrátiť tieto kúpele ľuďom z východného Slovenska, z našej oblasti.“
V minulosti to boli grófske kúpele, pričom sa nachádzajú 50 kilometrov od Košíc, v blízkosti tokajskej vinohradníckej oblasti. Poslanec Miloš Ihnát predložil doplňujúci návrh, v ktorom odporučil župe, aby obnovila rokovania s vlastníkmi pozemkov a nehnuteľností. Zároveň by mala osloviť odborné katedry Technickej univerzity pre ďalšie možnosti spolupráce v jednotlivých odvetviach pre prípravu územia v katastri kúpeľov Byšta na zlepšenie stavu, rozvoja a prípadné využitie prírodného bohatstva.
„Na základe záverov Komisie regionálneho rozvoja, ktorej sa zúčastnili aj starostovia obci Byšta, Kazimír a Brezina, ktorí sú zároveň aj členmi petičného výboru, bolo odporúčané sa ďalej témou kúpeľov zaoberať. Komisia odporúča spolupracovať s Technickou univerzitou, aby sa územie pripravilo a prípadne sa našiel vhodný investor za účelom budúceho obnovenia a zveľadenia tohto územia s vysokým potenciálom využitia. Rovnako ako sa investovalo do oblasti Sobrance či Turzov, je našou povinnosťou sa zaujímať a urobiť všetko pre túto dnes dosť chátrajúcu oblasť, ktorá však má veľké možnosti svojho rozvoja,“ skonštatoval Ihnát.
Obnova kúpeľov by nemala byť financovaná z krajského rozpočtu. Snahou je nájsť potenciálneho investora alebo uchádzať sa o prostriedky z cezhraničných fondov. Riaditeľ Úradu KSK Boris Bilčak zdôraznil, že v prípade pokračovania v rokovaniach musí byť vôľa na strane vlastníka:
„Vlastník nebol zúčastnený Komisie regionálneho rozvoja. Ja by som bol opatrný v tom, že pokiaľ naozaj nebude jasne deklarovaná ochota aktuálneho vlastníka pokračovať v rokovaniach a v nejakej spoločnej ambícii vrátiť slávu kúpeľom Byšta, neviem, že či to je nejaké účelné vynakladanie finančných prostriedkov. Ja len toľko pragmaticky, lebo naozaj vždy na dohodu treba dvoch a my to nemáme vo svojich rukách.“
Obnova kúpeľov Byšta je podľa predsedu KSK Rastislava Trnku reálna. Okrem toho pripomenul, že župa sa už v minulosti zaoberala touto témou:
„Dlhodobý postoj majiteľov týchto bývalých kúpeľov je taký, že si chcú hľadať vlastnú cestu, hľadať vlastného investora, neoslovujú nás s otázkami, aby sme im pomohli. Mne to príde ako skôr predvolebná téma. My sme dlhodobo deklarovali, že budeme súčinní pri obnove týchto kúpeľov. Čo vieme, pomôžeme. Máme aj nejaké skúsenosti už z procesov, ktoré trvajú pri Turzovských kúpeľoch, Sobraneckých kúpeľoch.“
Košický župan dodal, že pri obnove Turzovských či Sobraneckých kúpeľoch bola vôľa majiteľov, ktorí ich predali kraju. Ten chce hľadať riešenia ako pomôcť tomu, aby sa Byšta zrevitalizovala, a to aj napriek tomu, že zmena vlastníka sa zatiaľ neplánuje. Poslanci napokon odobrili pozmeňujúci návrh a petíciu zobrali na vedomie.

