Obyvatelia požadujú oslobodenie všetkých rukojemníkov.
Katar, Egypt a Spojené štáty sprostredkovali ďalšie rokovanie medzi Izraelom a Hamasom. Súčasťou dohody by malo byť 60-dňové prímerie a prepustenie rukojemníkov zadržiavaných palestínskym militantným hnutím. Tento návrh podporuje aj USA, pričom zahŕňa aj postupné prepustenie desiatich izraelských rukojemníkov či odovzdanie pozostatkov. Z izraelských väzníc má byť prepustený väčší počet palestínskych väzňov. Počas prímeria majú obe strany rokovať o trvalom ukončení vojny.
Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyhlásila, že Hamas chce v návrhu urobiť zmeny, ktoré sú pre krajinu neprijateľné. Napriek tomu dnes vyšle do katarskej metropoly Dauha vyjednávací tím na nepriame rokovania s militantmi. Hamas v piatok (4.7.) oznámil, že v pozitívnom duchu zareagoval na návrh prímeria v Pásme Gazy. Kancelária Netanjahua tvrdí, že dostali návrh zmien, ktoré chce Hamas, pričom Tel Aviv ich považuje za neprijateľné.
Militantné hnutie chce, aby sa v texte dohody uviedlo, že rozhovory o trvalom prímerí budú pokračovať dovtedy, kým sa nedohodnú. Zároveň požaduje, aby dodávky humanitárnej pomoci boli plne obnovené prostredníctvom mechanizmov, ktoré podporuje OSN a iné medzinárodné humanitárne organizácie. Hamas tiež chce, aby sa izraelskí vojaci stiahli na pozície, ktoré mali v marci predtým, ako zlyhalo prímerie.
„Na základe posúdenia situácie premiér Benjamin Netanjahu nariadil, aby sa prijalo pozvanie na rokovania a aby sa pokračovalo v kontaktoch o návrate našich rukojemníkov – na základe katarského návrhu, s ktorým Izrael súhlasil,“ reagovala kancelária izraelského premiéra.
V Tel Avive a ďalších izraelských mestách sa včera (5.7.) uskutočnili demonštrácie za oslobodenie všetkých rukojemníkov, ktorých zadržiava Hamas. Protestov sa zúčastnili tisíce ľudí. Zároveň boli namierené proti vláde Netanjahua, ktorá sa v rámci blížiacich sa rokovaní s militantmi snaží o viacfázový a zdĺhavý proces prepustenia ľudí unesených Hamasom počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023. Izraelské spravodajské služby uviedli, že stále žije minimálne 20 rukojemníkov. Hnutie má aj pozostatky 28 unesených a status dvoch obetí únosu je nejasný.
Izraelská armáda zničila raketu vypálenú z Jemenu smerom na Izrael. Z tohto dôvodu sa v niektorých častiach rozozvučali sirény v súlade s protokolom. Rakety z Jemenu zvyčajne odpaľujú húsíovia, ktorí ovládajú jeho rozsiahle časti vrátane hlavného mesta Saná. Počas vojny v Pásme Gazy zaútočili desiatkami dronov a rakiet na plavidlá spojené s Izraelom v Červenom mori. Takýmto spôsobom narušili svetové námorné trasy. Povstalci skonštatovali, že to bol prejav solidarity s Palestínčanmi.
Húsíovia niekoľkokrát zaútočili dronmi a raketami aj priamo na Izrael. Tel Aviv im pohrozil námornou a leteckou blokádou v prípade, ak v útokoch budú pokračovať. Izraelskej armáde sa podarilo zničiť väčšinu z desiatok rakiet a dronov, ktoré boli vypálené z Jemenu. Niektoré z nich dopadli mimo územia. Izrael odvtedy podnikol sériu odvetných úderov na oblasti v Jemene, ktoré sú pod kontrolou húsíov.
Zdroj: TASR