Rozhodnutie je právoplatné.
Najvyšší správny súd (NSS) včera (22.1.) uznal bývalého šéfa niekdajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica za vinného z jedného z troch skutkov disciplinárneho návrhu prokurátora, konkrétne z toho, že agresívne kričal na riaditeľku osobného úradu Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR) Elenu Černú s tým, že je poplatná Žilinkovmu režimu a že osobný úrad GP SR vykonáva pre generálneho prokurátora nadprácu. NSS mu za to uložil písomné pokarhanie a zo zvyšných dvoch skutkov disciplinárneho návrhu ho oslobodil. Rozhodnutie je právoplatné.
Druhý zo skutkov disciplinárneho návrhu sa týkal zamietnutia sťažnosti obvinených proti vznesenému obvineniu v kauze Vírus bez znalosti utajovanej prílohy vyšetrovacieho spisu. NSS tvrdí, že nebolo preukázané, že sa skutok stal. Lipšic bol disciplinárne stíhaný aj za nevhodný sarkastický text na adresu vedenia GP SR. Podľa NSS tento skutok nie je disciplinárnym previnením. Z tohto dôvodu Lipšica oslobodil.
„Určite to nie je fiasko GP SR. My toto neberieme, či máme úspech, alebo neúspech. Môžem vám k tomu povedať iba toľko, že rozhodnutie senátu NSS je právoplatné a o právoplatných rozhodnutiach súdu sa nediskutuje, tie sa rešpektujú,“ reagoval námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.
Lipšic priznal, že na svoju kolegyňu Černú zvýšil hlas, ale podľa jeho slov to nebol krik. Disciplinárny návrh na Lipšica podal generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý navrhoval uznať ho za vinného zo všetkých skutkov disciplinárneho návrhu a potrestať ho preložením na nižší stupeň prokuratúry.
Zdroj: TASR

