Dánsko zrušilo všetky protiepidemiologické opatrenia

EurópaKoronavírus

K tomuto rozhodnutiu prispela vysoká miera zaočkovanosti.

Jednou z prvých krajín Európskej únie, ktorá zrušila všetky protiepidemiologické opatrenia, sa stalo Dánsko. Obmedzenia tam platili 548 dní. K ich postupnému uvoľňovaniu došlo na základe vysokej miery zaočkovanosti. Od dnešného dňa prestáva platiť aj posledné nariadenie. Návštevníci nočných klubov sa po novom nemusia pri vstupe preukázať digitálnym covidpasom, respektíve potvrdením o prekonaní koronavírusu.

Tamojší minister zdravotníctva Magnus Heunicke vyhlásil, že ak to bude nevyhnutné, vláda opätovne zavedenie protiepidemiologické opatrenia. Zároveň úrady trvajú na tom, že aj naďalej je potrebné dodržiavať hygienické nariadenia a izoláciu nakazených. Heunicke zdôraznil, že krajina nebude od 10. septembra pokladať COVID-19 za spoločensky kritické ochorenie.

Foto
Aj naďalej je potrebné dodržiavať hygienické nariadenia a izoláciu nakazených / TASR

Dánsko má zaočkovanú väčšinu populácie nad 50 rokov. Aktuálne je plne zaočkovaných viac ako 80 percent všetkých ľudí starších ako 12 rokov. Od polovice augusta platí, že obyvatelia nemusia na verejnosti nosiť rúška. Od 1. septembra sú otvorené nočné kluby. Následne došlo k zrušeniu covidpasov a ostatných opatrení.

Táto severská krajina bola vlani jednou z tých, ktoré ako prvé vyhlásili čiastočný lockdown. Dánsko vtedy uzavrelo školy, obchody a služby, ktorých fungovanie nebolo nevyhnutné. Počas pandémie uvoľňovalo a sprísňovalo opatrenia a v apríli zaviedlo covidpas na vstup do reštaurácií, kín, posilňovní či kaderníctiev.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre