Dávid Máriássy vyrezáva sochy vo svojej izbe na sídlisku

KošiceZaujímavosti

Drevárstvo síce neštudoval a nemá ani žiadne diplomy či certifikáty, no odjakživa sa rád hral s nožmi. Láska k drevorezbárstvu sa uňho objavila už v útlom veku a udržala sa až do teraz. K tomuto unikátnemu, no zároveň náročnému remeslu sa Dávid Máriássy priučil úplne sám.

Na vyrezávanie predmetov z dreva potrebuje mať človek dielňu. Dávidovi Máriássymu stačí jeho izba v paneláku. Vyrába v nej rôzne doplnky k oblečeniu, bižutériu, šperky, drevené motýliky alebo interiérové sochy.

„Moja izba je moja dielňa. Aj celý svoj koncept som nazval flatroom wood studio. Čo znamená štúdio na drevo z panelákovej izby. Som znevýhodnený tým, že som to nevyštudoval a som znevýhodnený aj tým, že nemám možnosť rodinného domu, chaty alebo iného priestoru, ako veľa ľudí,“ prezradil umelecký drevorezbár Dávid Máriássy.

Okrem toho sa Dávid venuje aj exteriérovému drevorezbárstvu. Jeho pracovný deň preto môže pokojne začať aj tým, že sa oblečie do monteriek, zoberie dve, tri motorové píly a ide k niekomu do záhrady.

K práci s drevom sa vraj dostal veľmi jednoducho. Už ako dieťa ho fascinovali nože.

„Každé dieťa má inú záľubu. Niektoré deti objímajú psy, niektoré naháňajú holuby a ja som sa rád hral s nožmi. Čo nie je asi veľmi rozumné. Moja mamka si povedala, že namiesto toho, aby mi to zakazovala, nech to robím potajme, tak ma s tým zoznámi. A zistila, že rád tvorím veci napríklad z mydla,“ objasnil Dávid a dodal, že neskôr sa pod dozorom dostal aj ku drevu.

Foto
Umelecký rezbár Dávid Máriássy / facebook.com/MariassyWoodStudio

Do techniky zainvestoval

Mladý rezbár z Košíc najradšej pracuje s klasickými dlátami. Doma ich má vyše tridsať. Do výbavy musí aj naďalej pravidelne investovať. Čo vôbec nie je ľahký špás. Priemerná cena dláta je vraj okolo dvadsať eur.

Okrem toho vlastní aj tri motorové píly. Jednu elektrickú a rôzne ďalšie nástroje na brúsenie, ktoré potrebuje k práci v exteriéri. Uvedomuje si však, že na to, aby mohol robiť rezbárstvo na profesionálnejšej úrovni, potrebuje ďalšie nástroje. Po finančnej stránke je to však náročné.

„Nie je to lacné. Aj z toho hľadiska, že keď chcete, aby vám nástroj vydržal, nemôžete si kúpiť nejakú hobby radu. Potrebujete niečo aspoň poloprofesionálne. Napríklad pokiaľ chcete rezať fakt hrubé kusy dreva, bez toho, aby ste stáli hodinu pri jednom reze, tak vás taká ťažobná píla vyjde od tých 700-800 eur vyššie,“ vysvetlil košický rezbár.

Kúpiť si prvú motorovú pílu však vôbec nebol Dávidov nápad. Dalo by sa povedať, že ho k tomu „dokopal“ drevorezbár Milan Krajňák z Vranova nad Topľou, ktorý vedie k rezbárčeniu aj rómskych chlapcov v dielni Roma art Čičava.

Dávid sa na podnet Milana Krajňáka zúčastnil aj svojej prvej exhibície s motorovou pílou. V súťaži ho vraj skúsenejší kolega veľmi podporoval. Exteriérové sochy totiž nie sú preňho žiadnou novinkou. So svojimi zverencami už robil anjela pre svätého otca, i anjela pre slovenských futbalistov ako talizman na Majstrovstvá Európy vo Francúzsku.

Foto
Dávid už vyrezával svoje výrobky aj na Dominikánskom námestí / TV KOSICE

Hrušku skladoval desať rokov

Podľa Krajňáka sú na vyrezávanie najlepšie mäkké drevá. On sám pracuje s lipou, topoľom či vŕbou. Košičan Dávid Máriássy má zas najradšej ovocné stromy. Na interiérové výrobky je vraj najvhodnejšie mať stolársky vysušené drevo.

„To znamená drevo s dosť nízkym obsahom vlhkosti. Čo sa týka mojich zásob, tak doteraz som mal hrušku, ktorú ešte zasadil môj starý otec. Keď som bol dieťa, tak tá hruška sama prirodzene zomrela. Ja som ju vyťal a drevo som si uskladnil,“ ozrejmil Dávid a dodal, že drevo začal používať približne po desiatich rokoch.

Dnes má každá vyrobená vec vďaka tomuto drevu svoj príbeh. V prípade, že drevorezbár pracuje s motorovou pílou, siahne po vŕbe alebo topoli. Okrem ovocných drevín nepohrdne ani orechovým či dubovým drevom.

„Pokiaľ robím interiérové veci, tak strašne rád robím s exotickými drevami alebo s drevami, ktoré som nemal nikdy možnosť predtým vidieť a mám možnosť sa niečo nové naučiť. Napríklad zlaté drevo, fialové drevo, ktoré nie je farbené, ale prirodzene nafialovo, nazlato alebo načerveno rastie,“ nadchýnal sa mladý remeselník.

Ako ďalej uviedol, veľmi rád komunikuje s drevom. Štruktúra, farba, kresba a rôzne choroby alebo poškodenia na dreve mu dávajú určitý návod, akým spôsobom má s drevom narábať. Pri práci ho dokáže inšpirovať napríklad Gieger, ktorý vytvoril postavu Aliena, ale zároveň aj renesanční sochári či rôzni veľkí majstri. Najväčšou inšpiráciou je však preňho otec, ktorý je akademický architekt.

Galéria k článku

 

Autor: SILVIA KARASOVÁ, RÁDIO KOŠICE

Komentáre