Dávid nestačil na Goliáša. Košickí basketbalisti si však užili plnú halu a extraligového súpera (FOTO)

KošiceŠport

Na jednej strane amatéri, ktorí sa popri práci či škole venujú basketbalu na prvo i druholigovej úrovni, na opačnom konci ihriska profesionáli s tradične vysokými ambíciami v najvyššej súťaži. Prvé kolo Slovenského pohára medzi Sláviou Hvar sport resort Košice a Iskrou Svit bolo už vopred súbojom Dávida s Goliášom. A hoci sa outsider poháňaný do posledného miesta zaplnenou halou snažil, v Čermeli sa senzácia nekonala.

Foto
Košičania podali proti favoritovi sympatický výkon / KOŠICE ONLINE

Košičania sa síce v úvode ujali presnou trojkou Filipa Tchúra vedenia 3:2, no potom už prevzal opraty zápasu favorit,  ktorý nenechal nič na náhodu. Základná zostava (z opôr chýbal iba Saša Avramovič) vybudovala Iskre komfortný náskok a tréner Oleg Meleščenko už potom mohol pohárový duel využiť ako test mladých hráčov.

„Z našej strany panuje spokojnosť. Prišli sme si dobre zahrať a hlavne sa nezraniť. Mladí chlapci ukázali, že vedia hrať basketbal a pre nás to bol taký tréningový zápas,“ vyslovil sa po presvedčivom víťazstve 99:45 kapitán Iskry Stanislav Baldovský. Informácie o hale na Lokomotíve mali starší hráči od mladších kolegov, ktorý sa v nej nedávno predstavili v rámci prvoligového súboja B-tímu. „Vraveli sme si, že je to malá telocvičňa a musíme hlavne hrať s rozumom. Netlačiť sa do zbytočných akcií a dávať si pozor na ich prieniky. To sme zvládli.“

Zápas v maličkej hale prvoligistu predstavoval novú skúsenosť pre najlepšieho strelca Iskry – Američan Tavona Kinga.

„Bolo to pre mňa niečo nové, ale musíme rešpektovať každého súpera a do každého zápasu ísť s pokorou a stopercentným prístupom. Podcenenie by sa mohlo kruto vypomstiť, ale našťastie sme to zvládli bez problémov. Pohárový duel sme využili na nácvik niektorých vecí a veľa priestoru dostali juniori. Zahrali výborne a takto majú vyzerať takéto zápasy,“ pochvaľoval si rozohrávač z Tennessee.

Galéria k článku

Zatiaľ čo hostia absolvovali povinnú jazdu, Košičania si užívali hru proti zvučnému súperovi pred početným publikom. Takú návštevu ešte na domácom zápase nemali.

„Nie je nič lepšie, ako mať doma plnú halu a užiť si atraktívneho súpera. Pre náš tím to bola skvelá skúsenosť a škoda len druhého polčasu. Tam sme už trochu poľavili a strata narastala,“ vyslovil sa Filip Tchúr, ktorý si pripomenul nedávne extraligové časy zo Spišskej Novej Vsi a v pohárovom súboji sa predviedol troma úspešnými trojkami. „Chcel som ukázať, že ešte nie som out a mám aj na extraligu. Atraktivita zápasu ma poháňala. Som rád, že mi padlo pár trojkových striel a uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Teraz chcem pomôcť Košiciam a snáď ešte niekedy nejaká šanca z najvyššej súťaže príde.“

Košičania síce na nejaký dramatickejší priebeh nemali, no v závere sa im podarilo odolať hroziacej stovke. 99 bodov pritom svietilo na ukazovateli skóre už dve minúty pred koncom.

„Stovka veru visela na vlásku a počas posledných pätnástich sekúnd to už bolo kritické. Našťastie tam urobili chybu. To, že sme napokon nedostali stovku, je pre nás aspoň malým víťazstvom,“ pousmial sa Tchúr.

„Osobne som tú stovku chcel,“ zareagoval Stano Baldovský a pre svojich mladých spoluhráčov mal jasný odkaz. „Ak chceli chlapci ušetriť a dve minúty nedokázali streliť kôš, tak za to teraz zaplatia. Tí čo tam boli vtedy na ihrisku teraz pekne prispejú po päť euríčky do kasičky. Hotovo.“

Kapitán Svitu pocítil počas návratu do Košíc aj trochu nostalgie. Podobnú funkciu totiž kedysi zastával v klube KB Košice. Pravda, v tom čase išlo o hru v inej hale a inej súťaži.

„Boli to krásne roky. Ja som bol s KB od vzniku do konca a mrzí ma, ako sa to skončilo. Nebol to však iba košický problém, celý náš šport je v žalostnom stave. Všetko je o peniazoch a tie tu nejdú správnym smerom. Verím však tomu, že raz príde vláda múdrejších ľudí a zainvestuje sa hlavne do mládeže. Nech detí športujú a vrátia sa od počítačov do ulíc. Keď som bol chlapcom ja, nevedel som, čo je to televízor. Stále sme sa tešili do haly a milovali sme tréningy a zápasy. Teraz to upadlo – česť výnimkám,“ povzdychol si Baldovský.

Mesto veľkosti Košíc by si zaslúžilo najvyššiu súťaž aj podľa Filipa Tchúra. „Je to škoda. Bývalé hlavné mesto športu nemá najvyššiu súťaž. Tento zápas pritom ukázal, že záujem o basketbal tu stále je a Košice by si zaslúžili vyššiu úroveň.“

Slovenský pohár – osemfinále:

Slávia Hvar sport resort Košice – Iskra Svit 45:99 (26:50)
      Najviac bodov: Hegedűš 10, Tchúr 9, Seman 6 – Harabin 14, Kester a Koval po 13      

IMC Slovakia Považská Bystrica – MBK Baník Handlová 84:91 (44:44)
      Najviac bodov: Štefek 24, Zachar a Žilinčík po 15 – Brown, Cavallero a Scott po 14

BKM SPU Nitra – BC Prievidza 60:81 (29:42)
      Najviac bodov: Vojtek 15, Žiak 11, Kobulnický 10 – Anderson 19, Kincel 13, Gligorijevič, Hukič a Lukáč po 11

MBK MŠK Žiar nad Hronom – Spišskí Rytieri 65:112 (39:54)
      Najviac bodov: Haviar 22, Vrtík 17, Bobok a Kubovič po 8 - Antoni 20, Granič 19, Fusek 18

BK ŠPD Rožňava – BKM Lučenec 34:117 (21:47)
      Najviac bodov: Lichvár 18, Bartoš 5, Beshir a Németh po 4 – Láštic 29, Siládi 21, Rákai a Zorvan po 17      Program štvrťfinále Slovenského pohára (11. januára 2023, respektíve po dohode):
      Patrioti Levice – BC Prievidza
      BKM Lučenec– MBK Baník Handlová
      BC Komárno – Iskra Svit
      Spišskí Rytieri – Inter Bratislava

Komentáre